POD LUPĄ: Pandemia i co dalej? Co już zmieniła i co jeszcze zmieni?
Chcielibyśmy nieco oswoić zrozumiały lęk o przyszłość i w majowej debacie zastanowić się razem z Wami nad skutkami pandemii dla III Sektora. Co nas czeka i jakie są możliwe scenariusze? Co już pandemia zmieniła w naszym funkcjonowaniu, a co jeszcze zmieni?
W kwietniu przyglądaliśmy się kwestii zarządzania w organizacjach. Temat ten poruszany był często przez naszych rozmówców, rozmówczynie, dyskutantów i dyskutantki w kontekście pandemii koronawirusa. Jak dobry lider lub liderka powinien poprowadzić swoją organizację przez ten trudny czas? Jaki styl zarządzania i podejmowania decyzji sprawdzi się w tej sytuacji najlepiej? Od tematu pandemii nie da się uciec. Jest z nami w pracy, w domu, w przestrzeni publicznej, na pierwszych stronach gazet i serwisów informacyjnych. Każda z tych płaszczyzn przynosi inne niepokoje: czy nie stracę pracy? Co, jeśli moi bliscy zachorują? Czy sama nie zarażę się podczas zakupów? Jak nasz kraj przetrwa kryzys?
Nowa normalność?
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy nasze życie zmieniło się o 180 stopni. Do codziennego języka weszły słowa i sformułowania, które jeszcze na początku marca nie istniały w naszych słownikach: "kawa na Zoomie", "społeczna izolacja", "wybory korespondencyjne", "wypłaszczanie krzywej". Pojawiły się problemy, które trzy miesiące temu nie przyszłyby nam do głowy: jak skutecznie zdezynfekować plastikowe opakowania kupione w supermarkecie? O której pójść na zakupy, żeby uniknąć stania w kolejce przed sklepem? Czy na pewno myłam ręce przez 30 sekund? Tworzy się więc nowa norma – z nowym językiem, nowymi standardami zachowań, nowymi zwyczajami.
Nowa norma, to jednak niekoniecznie nowa normalność. Z nadzieją patrzymy na kraje, które stopniowo zdejmują obostrzenia.
Ci z nas, którzy znaleźli się w lepszym położeniu, odliczają dni, kiedy znów będą mogli spotkać się z rodziną czy znajomymi w ulubionej restauracji lub pubie; ci w gorszej sytuacji – kiedy odzyskają źródło dochodu i znów będą mogli ze (względnym) spokojem patrzeć w przyszłość. Wciąż liczymy, że obecna sytuacja, to tylko chwilowe odstępstwo od normalności.
Pandemia, jak bezwzględne zwierciadło, sprawiła jednak również, że problemy, które wcześniej można było względnie zatuszować, teraz dają o sobie znać ze zdwojoną siłą i stają się niemożliwe do zignorowania – niedofinansowanie służby zdrowia czy niestabilny rynek to tylko najbardziej wyraziste przykłady.
Czy więc na pewno chcemy, żeby rzeczywistość wróciła stanu sprzed pandemii, czy może globalny kryzys skłoni nas do dokonania w niej pewnych korekt?
Chcielibyśmy nieco oswoić zrozumiały lęk o przyszłość i w majowej debacie zastanowić się razem z Wami nad skutkami pandemii dla III Sektora. Co nas czeka i jakie są możliwe scenariusze? Co już pandemia zmieniła w naszym funkcjonowaniu, a co jeszcze zmieni? Jak możemy zminimalizować jej negatywne skutki?
Do dyskusji zaprosiliśmy szerokie spektrum organizacji, zapraszamy również każdego i każdą z Was! Być może rozmowa o tym, co za nami, a co przed nami pozwoli nam nieco oswoić lęk o przyszłość.
POD LUPĄ to cykl portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych i przyglądamy mu się z różnych stron. Już wkrótce przedstawimy kolejne materiały, w których przyjrzymy się, co zmieniła i co zmieni pandemia w funkcjonowaniu organizacji.
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.