POD LUPĄ: Pandemia i co dalej? Co już zmieniła i co jeszcze zmieni? Zaczytani.org: Odpowiedzią jest książka
Oczywiście mamy świadomość, że czytaniem nie uratujemy świata. Jednak w trudnym postpandemicznym okresie szukania równowagi psychicznej upatrujemy szansę na zwrot w kierunku czytelnictwa.
Po co komu książki, kiedy walczymy o życie obywateli? Promocja czytelnictwa w dobie epidemii jest i banalnie prosta i mocno utrudniona. Zaczęliśmy od włączenia się w akcję #TerazCzasNaCzytanie, bo w obliczu izolacji społecznej nadrabianie zaległości książkowych wydaje się wyborem bardziej niż oczywistym. Jednak zachęcanie do czytania to tylko jedna z gałęzi naszej działalności.
Fundacja Zaczytani.org zwiększa dostęp do literatury poprzez otwieranie Zaczytanych Bibliotek w szpitalach, domach dziecka, zakładach karnych, centrach krwiodawstwa, domach samotnej matki i wielu innych ośrodkach. Wolontariusze fundacji prowadzą spotkania bajkoterapeutyczne w szpitalach i placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Wszystkie te działania w okresie epidemii musiały zostać wstrzymane.
Kiedy uda nam się wypłaszczyć wykres zachorowań i z etapu walki o życie przejdziemy do etapu walki o dobrostan psychiczny i społeczny, wówczas zaczną następować prawdziwe zmiany w postrzeganiu siebie, najbliższego otoczenia oraz całego społeczeństwa.
Na pytanie: „Pandemia i co dalej?” jedną z odpowiedzi jest książka. Dlaczego?
Oczywiście mamy świadomość, że czytaniem nie uratujemy świata. Jednak w trudnym postpandemicznym okresie szukania równowagi psychicznej upatrujemy szansę na zwrot w kierunku czytelnictwa.
Dzięki książce redukujemy stres
A tego – równowagi – w okresie po epidemii będzie brakować. Stres związany z utratą pracy lub niepewną sytuacją zawodową, zaniepokojenie sytuacją oświatową, strach o zdrowie swoje i bliskich – te emocje, mimo procesu „odmrażania życia”, mogą nam towarzyszyć przez kolejne miesiące. Badania pokazują, że czytanie redukuje poziom stresu skuteczniej niż słuchanie muzyki, picie kawy lub herbaty czy spacer. Oczywiście wybór literatury ma znaczenie – w obliczu wielu czynników stresogennych wybierajmy treści, które nas relaksują. Dzięki zatapianiu się w powieść w naszej krwi będzie się obniżał poziom kortyzolu odpowiedzialnego za stres, co znacznie zwiększy nasz dobrostan psychiczny.
Książka to bezpieczna rozrywka
Wciąż nie wiemy, kiedy zostanie „odmrożona” kultura. I w jakim wymiarze. Nasz głód kontaktu z twórczością został uśpiony, zszedł na dalszy plan, ale wciąż pozostaje niezaspokojony. Czytanie pozostaje nieustannie bezpieczną sferą rozrywki, która jest możliwa do realizacji nawet w warunkach epidemii. Oczywiście tęsknimy za nieograniczonym dostępem do bibliotek i księgarń, jednak częściowo ratują nas liczne promocje w księgarniach internetowych. Wszyscy, którzy „przed wirusem” bez opamiętania kolekcjonowali literaturę w domu, oddychają teraz z ulgą.
Większy problem jest w miejscach, w których dostęp do literatury jest ograniczony lub nie ma go w ogóle.
Dzięki książce budujemy relacje
A to właśnie relacje w okresie postpandemicznym będą miały szczególne znaczenie. Głębokie więzi i wzajemne wsparcie emocjonalne będą na wagę złota. Docenimy kontakt z drugim człowiekiem, ale nie tylko fizyczny – jako odmianę po długim okresie spotkań wyłącznie on-line. Docenimy prawdziwe rozmowy, wymianę myśli, dyskusje. A ten proces doskonale wspiera książka, o której można rozmawiać, którą można się dzielić, dzięki której można uchwycić nowe spojrzenia i przedyskutować je z bliskimi.
Co dalej? W okresie po pandemii my – jako Fundacja Zaczytani.org – czujemy się szczególnie potrzebni. W obecnej sytuacji, mimo jej przerażających skutków, upatrujemy szansę na zwrot w kierunku czytelnictwa. Chcemy zwiększać dostęp do literatury w miejscach, w których książka jest nieobecna. Chcemy edukować rodziców, opiekunów, wychowawców i nauczycieli, jak mądrze wykorzystać książkę. Chcemy wspierać pacjentów i podopiecznych ośrodków pomocowych poprzez literaturę.
Co się u nas zmieniło? Tak jak pisałam na początku, wiele naszych działań zostało wstrzymanych.
Ale jesteśmy organizacją walczącą. Wiemy, że nasze cele nie tracą na znaczeniu w obliczu epidemii, wręcz przeciwnie. Szukamy tylko nowych sposobów na ich realizację.
Marta Tittenbrun – PR manager Fundacji zaczytani.org, specjalistka ds. komunikacji, social mediów i wydarzeń, a także bajkoedukatorka, propagatorka wychowania bliskościowego i znawczyni książek dla dzieci.
POD LUPĄ to cykl portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych i przyglądamy mu się z różnych stron. Już wkrótce przedstawimy kolejne materiały, w których przyjrzymy się, co zmieniła i co zmieni pandemia w funkcjonowaniu organizacji.
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.