Organizacja pozarządowa realizuje zadanie publiczne Miasta. Otrzymała na nie dotację. Część tych pieniędzy jest przeznaczana na wynagrodzenie dla pracowników. Teraz – w związku z epidemią COVID-19 – organizacja chciałaby skorzystać ze zwolnienia z płacenia składki ZUS. Czy pieniądze, które im w ten sposób zostaną mogą przeznaczyć na inne działania? Wyjaśniamy.
Ustawa z dnia 31 marca 2020 o zmiane ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywoływanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw i jej kolejne nowelizacje (tzw. Tarcza antykryzysowa i Tarcza antykryzysowa 2) wprowadziły szereg rozwiązań, które mają pomóc różnym podmiotom gospodarczym (w tym także organizacjom społecznym) w utrzymaniu działalności w czasie ograniczeń wprowadzanych w związku z epidemią koronawirusa.
Jednym z tych rozwiązań jest możliwość ubiegania się o zwolnienie z płacenia składek na ZUS – w 100% lub 50% (w zależności od liczby zatrudnionych).
WIĘCEJ: Organizacje pozarządowe mogą korzystać ze zwolnienia ZUS >
WIĘCEJ: Organizacje pozarządowe w Tarczy. Zwolnienie 50% z ZUS
Dotajca do zwrotu lub aneksowanie umowy
Wiele organizacji nosi się z zamiarem skorzystania z tej formy wsparcia. Pojawiają się jednak pytania. Co zrobić w sytuacji, gdy organizacja chce skorzystać ze zwolnienia z płacenia składek ZUS, ale pieniądze na ten cel ma zapisane w budżecie projektu, na który otrzymała dofinansowanie z samorządu? Czy mogą zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczyć na inny cel?
Zgodnie z interpretacją warszawskiego Ratusza – nie jest to możliwe bez aneksowania umowy.
– Jeśli organizacja, która otrzymała dotację na realizację zadań publicznych i część niej przeznaczała na wynagrodzenie, zostanie zwolniona z płacenia składki ZUS na podstawie tzw. Tarczy antykryzysowej, to część dotacji odpowiadającą składce ZUS powinna uznać za dotację niewykorzystaną i jako taką zwrócić zleceniodawcy, czyli m.st. Warszawa – informuje Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. współpracy z organizacjami i dodaje: – Jednak nie ma przeszkód, aby zawartą umowę aneksować i środki pierwotnie rezerwowane na składkę ZUS przeznaczyć na realizację innej części zadania publicznego.
Ze zwolnienia z ZUS korzystaj rozważnie
Przepisy Tarczy antykryzysowej nie wymagają, aby w momencie składania wniosku o zwolnienie organizacje powoływały się na np. spadek przychodów związany z epidemią COVID-19. To zachęca do skorzystania z tej formy wsparcia.
– Warto jednak poważnie zastanowić się, czy rzeczywiście możemy lub powinniśmy skorzystać z tych zwolnień. Rozwiązania przewidziane w Tarczy antykryzysowej mają pomagać tym, którzy rzeczywiście popadli w kłopoty w związku z epidemią. Nie jest to jeszcze jedna możliwość pozyskania pieniędzy publicznych na swoje działania – mówi Joanna Krasnodębska, konsultantka Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych (SCWO).
Rozważne korzystanie z tego narzędzia wsparcia jest istotne także dlatego, że – jak czytamy na stronach Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego Kancelaria Prezesa Rady Ministrów) – „należy pamiętać, że ZUS informuje Szefa Krajowej Administracji Skarbowej o wysokości przychodu wykazanego we wniosku o zwolnienie z opłacania składek. Szef Krajowej Administracji Skarbowej informuje ZUS o rozbieżnościach pomiędzy przychodem wykazanym we wniosku o zwolnienie z opłacania składek a przychodem wykazanym dla celów podatkowych i w przypadku, gdy zostanie stwierdzone, że te rozbieżności są wynikiem wprowadzenia w błąd ZUS, płatnik składek zobowiązany jest do opłacenia należności z tytułu składek za marzec, kwiecień i maj 2020 r., wraz z odsetkami za zwłokę, w terminie 30 dni od otrzymania decyzji o obowiązku opłacenia tych składek, wraz z odsetkami za zwłokę. Przepis ten jest zawarty w Art. 31 zu Ustawy o COVID-19 (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 z póz. zm.)”.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23