Pieniądze na przeciwdziałanie skutkom koronawirusa. Bez konkursu ofert
Masz pomysł, jak przeciwdziałać skutkom koronawirusa? Możesz je zaproponować samorządowi. Urząd m.st Warszawy uruchomił procedurę zlecania organizacjom pozarządowym realizacji zadań publicznych w celu przeciwdziałania COVID-19 z pominięciem otwartego konkursu ofert.
Możliwość zlecania organizacjom pozarządowym realizacji zadań publicznych w celu przeciwdziałania COVID-19 z pominięciem otwartego konkursu ofert przewiduje tzw. Tarcza antykryzysowa (art. 15zzm ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw - Dz. U. poz. 374, z późn. zm.).
Samorząd warszawski uruchomił procedurę zlecania zadań z pominięciem otwartego konkursu ofert.
Co to znaczy "przeciwdziałanie COVID-19"?
Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw definiuje przeciwdziałanie COVID-19 jako wszelkie czynności związane ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków, w tym społeczno-gospodarczych, choroby.
Z własnej inicjatywy lub na zaproszenie Miasta
Organizacje mogą składać oferty z własnej inicjatywy lub w odpowiedzi na zaproszenie Miasta – wskazującego potrzeby ważne ze względu na przeciwdziałanie COVID-19.
Informacje o potrzebach Miasta publikowane są na stronie www.ngo.um.warszawa.pl.
Obecnie oferty takie można składać do:
- Biura Pomocy i Projektów Społecznych,
- Biura Polityki Zdrowotnej,
- Biura Edukacji,
- oraz Centrum Komunikacji Społecznej.
UWAGA! Zanim organizacja zdecyduje się na składanie wniosku – rekomendujemy, aby wcześniej skontaktować się z odpowiednim Biurem i dowiedzieć, czy i na jakie działanie możliwe jest uzyskanie dofinansowania. Samorząd warszawski dysponuje w tej procedurze ograniczonymi środkami, które przeznacza tylko na niezbędne zadania.
Bez generatora, bez formularzy oferty
Przy składaniu ofert w tej procedurze organizacje nie korzystają z Generatora Wniosków. Nie jest wymagane także stosowanie formularzy.
Oferta organizacji powinna zawierać w szczególności:
- opis zadania publicznego przeznaczonego do realizacji;
- termin realizacji zadania publicznego;
- szacunkową kalkulację kosztów realizacji zadania publicznego.
Wszystkie oferty złożone w trybie art. 15 zzm są publikowane na stronie www.ngo.um.warszawa.pl.
Wzór przykładowej oferty na realizację zadań przeciwdziałających COVID-19 z pominięciem konkursu ofert.
3 dni na poinformowanie organizacji
Dyrektor biura w terminie nieprzekraczającym 3 dni roboczych informuje organizację pozarządową o uznaniu celowości lub braku celowości realizacji zadania.
Jeśli zadanie zostaje uznane za celowe, dyrektor biura podejmuje kroki zmierzające do przygotowania umowy realizacji zadania publicznego.
Co powinna zawierać umowa?
Umowa powinna określać:
1) szczegółowy opis zakresu rzeczowego zadania, w tym cel jakim jest przeciwdziałanie COVID-19;
2) termin jego wykonania;
3) wysokość udzielonej dotacji i tryb płatności;
4) termin wykorzystania dotacji, nie dłuższy niż do dnia 31 grudnia danego roku budżetowego;
5) tryb kontroli wykonywania zadania;
6) termin i sposób rozliczenia udzielonej dotacji;
7) termin zwrotu niewykorzystanej części dotacji, nie dłuższy niż 15 dni od określonego w umowie dnia wykonania zadania, a w przypadku zadania realizowanego za granicą – 30 dni od określonego w umowie dnia jego wykonania.
Wytyczne Pełnomocniczki Prezydenta m.st. Warszawy dot. postępowania w przypadku złożenia oferty realizacji zadania publicznego w celu przeciwdziałania COVID-19 z pominięciem otwartego konkursu ofert.
Składać oferty z głową
Możliwość ubiegania się o dofinansowanie bez konkursu ofert jest szczególnie ważna dla organizacji, które obecnie na własną rękę organizują doraźną pomoc dla grup zagrożonych negatywnymi skutkami epidemii – seniorów, samotnych, uchodźców, bezdomnych – finansując ją z rozmaitych zbiórek i zrzutek.
– Choć „Tarcza" niczego samorządom nie nakazuje i sam zapis w żaden sposób nie gwarantuje faktycznego dostępu do takich środków, warto rozważyć przedstawienie swojej oferty – zwłaszcza jeśli w ramach realizacji takiego zadania można przy okazji zorganizowania pomocy dla innych (np. zapewniania wyżywienia dla bezdomnych) utrzymać miejsca pracy w swojej organizacji – komentuje Katarzyna Sadło z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, doradczyni Stołecznego Centrum Wspierania Organziacji Pozarządowych, zwracając jednak uwagę, aby nie nadużywać tego instrumentu, zwłaszcza wobec trudnej sytuacji finansowej wielu samorządów, w tym także Warszawy. – Nie traktujmy tych środków jako możliwości zrealizowania dodatkowych projektów z naszej standardowej oferty. To środki mające pomóc rozwiązać ważne i pilne „koronawirusowe" problemy społeczne, a nie typowe wsparcie dla organizacji pozarządowych.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23