Przeanalizowaliśmy dane z badania „Kondycja organizacji pozarządowych 2018” i na ich podstawie wyróżniliśmy cztery style zarządzania. Poznaj organizacje liderskie, kolektywne, delegujące i sformalizowane oraz dowiedz się, co je wyróżnia.
Organizacje liderskie
Organizacje liderskie to takie, które funkcjonują dzięki silnemu zaangażowaniu lidera lub liderki. Ta osoba podejmuje większość decyzji, realizuje bieżące działania i bierze odpowiedzialność za organizację.
Organizacje kolektywne
Organizacje kolektywne stawiają na silny zespół. Już nie sam lider odpowiada za większość działań i decyzji, ale robi to cały zespół. Członkowie zespołu nie tylko angażują się w codzienne funkcjonowanie organizacji, ale też biorą za nią odpowiedzialność.
Organizacje delegujące
Organizacje delegujące wyróżnia wyraźny podział zadań między liderem lub zarządem a zespołem. W tego typu organizacjach lider ma bardzo silną pozycję, choć w codziennych działaniach zespół ma dużą autonomię.
Organizacje sformalizowane
Organizacje sformalizowane mają rozbudowaną i precyzyjnie ustaloną formalną strukturę organizacyjną, oprócz zarządu wyróżniają np. kierowników, dyrektorów, koordynatorów. Codzienne działania i podejmowanie decyzji odbywa się z uwzględnieniem tej struktury oraz zależności służbowych.
Szczegółowy opis wszystkich czterech stylów zarządzania znajdziesz tu:
POD LUPĄ. Lider, zespół czy procedury, czyli kto tu dowodzi?
POD LUPĄ to nowy cykl portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych i przyglądamy mu się z różnych stron. Poznaj inne materiały dotyczące zarządzania w organizacjach.
Źródło: inf. własna (fakty.ngo.pl)
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.