POD LUPĄ: Silny lider, silna liderka – co daje, a co odbiera organizacji? Zapraszamy do debaty!
W kwietniowej debacie chcemy razem z Wami zastanowić się nad kwestią przywództwa w organizacjach. Co daje, a co odbiera organizacji silny lider lub silna liderka? Jakie są plusy, a jakie minusy takiego modelu przywództwa w kontekście działania organizacji?
Kiedy zapytamy wyszukiwarkę internetową, kim jest lider, wyskakują niezliczone artykuły wymieniające „cechy dobrego lidera”. Przewijają się tam takie wartości, jak: umiejętność skutecznej komunikacji i delegowania zadań, zdecydowanie, pewność siebie, zdolność do motywowania i inspirowania zespołu, świadomość celu, cierpliwość, charyzma czy tajemnicza „proaktywność”. Wszystkie z poradnikowych artykułów, na które się natknęłam, odnoszą się jednak do kierowania zespołem w kontekście biznesowym.
A jak sprawy się mają w przypadku organizacji pozarządowych? Czy cechy pożądane u osoby kierującej organizacją pokrywają się z tymi, których oczekujemy od liderki lub lidera w korporacji? Jednak przede wszystkim: czy w ogóle organizacji potrzebny jest silny przywódca lub przywódczyni?
Niektóre z organizacji promujących demokratyczne i równościowe wartości, wdraża je również na poziomie własnej wewnętrznej struktury. Przykładem może być wywodzący się z warszawskiej Pragi Alternatywny Klub Sportowy AKS Zły. Na stronie Złego możemy przeczytać, że klub nie ma prezesów, a zarządzany jest przez stowarzyszenie kibiców i kibicek, działaczy i działaczek oraz trenerów i trenerek.
Kiedy szukam przykładu z drugiej strony – organizacji, którą kierowałby silny lider lub liderka – od razu przychodzi mi na myśl Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.
Choć skomplikowane struktury Fundacji mają zasięg ogólnopolski, nie ulega wątpliwości, że szeroka publiczność kojarzy WOŚP z osobą jej założyciela i prezesa – Jurka Owsiaka.
Owsiak porywa tłumy podczas corocznego Finału WOŚP czy w czasie festiwalu Przystanek Woodstock. Choć bywa uznawany za postać kontrowersyjną, nikt chyba nie odmówi mu przynajmniej kilku przymiotów z zestawu „cech prawdziwego lidera”, takich jak niezwykła charyzma, zdolność do inspirowania i motywowania otoczenia czy pewność siebie.
Wydaje się, że obydwa modele zarządzania organizacją mogą się doskonale sprawdzać. Sukcesów Orkiestry nie trzeba chyba nikomu przypominać, a kto wcześniej nie słyszał o Złym, mógł o nim przeczytać we wrześniu 2019 r., kiedy klub został laureatem prestiżowej nagrody Unii Europejskich Związków Piłkarskich UEFA Grassroots Award. Czy można zatem mówić w tym kontekście o jednym skutecznym modelu zarządzania organizacją? A może da się wyróżnić uniwersalne wskazówki, które mogłyby nas naprowadzić dla jakiego typu działalności, która strategia będzie skuteczniejsza? Jak to wygląda u Was?
W kwietniowej debacie chcemy razem z Wami zastanowić się nad kwestią przywództwa w organizacjach. Co daje, a co odbiera organizacji silny lider lub silna liderka? Jakie są plusy, a jakie minusy takiego modelu przywództwa w kontekście działania organizacji? Choć pytania, które stawiamy są krótkie i zwięzłe, mamy nadzieję, że sprowokują szerokie i różnorodne odpowiedzi. A zatem: czekamy na Wasze głosy i zapraszamy do debaty!
POD LUPĄ to nowy cykl portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych i przyglądamy mu się z różnych stron. Poznaj inne materiały dotyczące zarządzania w organizacjach.
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.