POD LUPĄ: Procedury i delegowanie zadań, czyli jak się zarządza w warszawskich organizacjach
Wśród stowarzyszeń i fundacji z całej Polski dominuje liderski styl zarządzania. W Warszawie zajmuje on dopiero trzecią pozycję. Sprawdź, według jakiego modelu zarządza największa część warszawskiego sektora pozarządowego.
Od początku kwietnia analizujemy style zarządzania w organizacjach pozarządowych w ramach nowego cyklu portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor. Przyjrzyjmy się, jak w kontekście zarządzania wypadają organizacje z Warszawy.
Liderzy dominują w organizacjach w całej Polsce
W całej Polsce najpopularniejszy jest model liderski – 35% organizacji opiera swoje działanie na silnym liderze, który odpowiada za większość działań i decyzji. To lider też bierze odpowiedzialność za organizację. 24% organizacji charakteryzuje odmienny styl zarządzania – kolektywny. Organizacje zarządzane wedle tego stylu stawiają na silny zespół, który wspólnie działa i decyduje, a wszyscy jego członkowie biorą na siebie odpowiedzialność za organizację.
21% organizacji z całej Polski jest zarządzanych według modelu delegującego. Jest on zbliżony do liderskiego w tym sensie, że lider ma w nim silną pozycję. Różnica polega jednak na tym, że w tym przypadku większość działań i decyzji podejmuje zespół. Lider nie angażuje się w bieżące działania, a deleguje je na członków zespołu. Biorąc pod uwagę, że silny lider występuje zarówno w liderskim, jaki delegującym modelu zarządzania można stwierdzić, że ponad połowa organizacji pozarządowych z całej Polski jest zarządzana przez silnego lidera.
Z kolei 20% organizacji z całej Polski działa według modelu sformalizowanego. Opiera się on na czytelnej i rozbudowanej strukturze oraz jasnych zależnościach służbowych, które w codziennym działaniu odgrywają dużą rolę.
Szczegółowy opis poszczególnych stylów zarządzania przeczytaj w tekście: https://publicystyka.ngo.pl/pod-lupa-lider-zespol-czy-procedury-czyli-kto-tu-dowodzi
Warszawski sektor pozarządowy stoi procedurami
Wśród organizacji warszawskich rozkład poszczególnych stylów zarządzania prezentuje się odmiennie niż w całej Polsce.
Najpopularniejszym modelem zarządzania wśród stowarzyszeń i fundacji w Warszawie jest styl sformalizowany (28%), opierający się na czytelnej strukturze i jasnych zależnościach służbowych. Niemal tak samo powszechny jest styl delegujący (27%).
Organizacji liderskich jest w Warszawie o 11 punktów procentowych mniej niż w całej Polsce, czyli 24%. Z kolei organizacji zarządzanych kolektywie jest w stolicy 21%.
POD LUPĄ to nowy cykl portalu ngo.pl i Badań Klon/Jawor, w którym bierzemy na warsztat wybrane zagadnienie dotyczące życia organizacji społecznych i przyglądamy mu się z różnych stron. Poznaj inne materiały dotyczące zarządzania w organizacjach.
Odsyłamy też do pozostałych tekstów cyklu, czyli https://publicystyka.ngo.pl/kategoria/pod-lupa-ngo-pl-style-zarzadzania
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.