Petycja OFOP w sprawie WZORCA statutu stowarzyszenia. Będzie inicjatywa ustawodawcza Komisji Petycji!
Jest szansa, że wypracowany przez organizacje wzorzec statutu stowarzyszenia oraz zamiany w ustawie - Prawo o stowarzyszeniach i ustawie o KRS, trafią pod obrady Sejmu jako projekt ustawy. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych otrzymała od Komisji do Spraw Petycji pozytywną odpowiedź na swoje postulaty.
Petycję przesłano do Marszałka Sejmu na początku października 2022 roku. W petycji Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych apelowała o wdrożenie przepisów, które ułatwią nowo powstającym stowarzyszeniom rejestrowym szybką rejestrację w Krajowym Rejestrze Sądowym (zob. Petycja OFOP do Sejmu).
Komisja podjęła decyzję o wniesieniu projektu ustawy
W piśmie skierowanym do OFOP przez Wicemarszałka Sejmu czytamy:
"(…) Komisja do Spraw Petycji, po rozpatrzeniu petycji z dnia 5 października 2022 r. w sprawie zmiany ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku Prawo o stowarzyszeniach (…) oraz ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym (…) w zakresie dotyczącym wprowadzenia wzorca statutu stowarzyszenia (…), na podstawie art. 126c ust 3 pkt 1 regulaminu Sejmu podjęła decyzję o wniesieniu projektu ustawy.
Komisja, po omówieniu petycji i po dyskusji, uznała zasadność podniesionego postulatu i postanowiła podjąć inicjatywę ustawodawczą w postulowanym zakresie".
Czego dotyczyła petycja OFOP?
Czemu ma służyć wzorzec statutu i zmiany w dwóch ustawach? Chodzi o uproszczenie i przyspieszenie procesu rejestracji stowarzyszenia. Obecnie zarejestrowanie stowarzyszenia może trwać nawet kilka miesięcy, a jednym z powodów są zastrzeżenia jakie sądy zgłaszają właśnie do kształtu statutów organizacji. Rozwiązaniem tego problemu może być statut wzorcowy, który nie będzie wymagał badania przez KRS. Schemat postępowania z wykorzystaniem WZORCA nie jest niczym nowym, działa już przy rejestracji spółek w tzw. systemie S24.
Petycja OFOP zawierała zarówno propozycję WZORCA statutu stowarzyszenia, jak i propozycje zmian w ustawie o KRS i ustawie - Prawo o stowarzyszeniach. Szybka rejestracja z użyciem wzorca została zaproponowana jako jeden ze sposobów rejestracji stowarzyszenia - stowarzyszenia, które będą chciały mieć swój własny "niepowtarzalny" statut będą nadal mogły rejestrować się tak jak dziś i nie korzystać ze statutu wzorcowego (szybszej rejestracji).
Przewodniczący KPP nie skorzystał z szansy
Petycja, która trafiła do Sejmu i której efektem będzie (jak wynika z deklaracji Komisji) projekt ustawy, była kontynuacją działań prowadzonych od 2020. Wtedy to zaczęto pracować nad wzorcem (zob. Wspólnie opracujmy…).
Przygotowane rozwiązania trafiły w pierwszej kolejności do Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego. Przewodniczący pozytywnie ustosunkował się do podejmowanych działań, w odpowiedzi wskazując m.in.: „Tematyka wskazana w przedmiotowej petycji została poddana gruntownej analizie, której wnioski prowadzą do stwierdzenia, iż stanowi ona przejaw ważnej inicjatywy społecznej w związku z ujętą w Konstytucji Rzeczypospolitej wolnością zrzeszania się.” Niestety Przewodniczący nie podjął działań ukierunkowanych na rozpoczęcie procesu legislacyjnego.
Dlatego w kolejnym kroku petycja trafiła do Sejmu i tym razem wydaje się, że za pozytywną oceną pójdą konkretne działania.
Szczegółowe kalendarium działań dotyczących WZORCA statutu stowarzyszenia
Szczegółowy kalendarz działań opisujący proces przygotowania wzorca statutu stowarzyszenia, złożenie petycji do Przewodniczącego KPP w czerwcu 2021 roku, wymianę korespondencji po złożeniu petycji i inne działania, a także wysłanie petycji do Sejmu w październiku 2022 roku - znajduje się w serwisie proste.ngo. KLIKNIJ >>>
Petycja OFOP na stronie sejmowej
w tym:
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23