Ponad rok od wysłania do Przewodniczącego KPP petycji w sprawie szybkiej rejestracji stowarzyszeń / WZORCA statutu stowarzyszenia, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych zdecydowała się wysłać petycję w tej samej sprawie do Sejmu. Przypominamy o inicjatywie OFOP-u, jej znaczeniu i tym co działo się z petycją od czerwca 2021 roku.
Petycję przesłano do Marszałka Sejmu na początku października 2022 roku. W petycji OFOP apeluje o wdrożenie przepisów, które ułatwią nowo powstającym stowarzyszeniom rejestrowym szybką rejestrację w KRS. Obecnie zarejestrowanie stowarzyszenia może trwać nawet kilka miesięcy, a jednym z powodów są zastrzeżenia jakie sądy zgłaszają do kształtu statutów organizacji. Dlatego powstał pomysł wypracowania statutu wzorcowego, który nie będzie wymagał badania przez KRS. Taki schemat postępowania nie jest zresztą niczym nowym, działa już przy rejestracji spółek w tzw. systemie S24. Petycja OFOP zawiera zarówno propozycję takiego WZORCA, jak i propozycje zmian w ustawie o KRS i ustawie - Prawo o stowarzyszeniach. Szybka rejestracja z użyciem wzorca ma być jednym ze sposobów rejestracji stowarzyszenia - stowarzyszenia, które będą chciały mieć swój własny "niepowtarzalny" statut będą nadal mogły rejestrować się tak jak dziś.
Przez wzgląd na wagę prawa wolności do zrzeszania się i doświadczenia związane z rejestracją spółek w systemie S24 postulujemy podjęcie pilnych działań ukierunkowanych na rozpoczęcie procesu legislacyjnego mającego na celu wprowadzenie instrumentu prawnego analogicznego do ww. systemu dla szybkiej rejestracji stowarzyszeń z osobowością prawną.
Rozwiązanie nie powinno zastępować obecnej ścieżki rejestracji, a być w stosunku do niej rozwiązaniem dodatkowym. Wzorzec statutu powinien nie tylko umożliwiać rejestrację stowarzyszenia, ale także zapewniać możliwość dokonywania zmian dla tak zarejestrowanego podmiotu w systemie S24.
Dlaczego skierowano petycję do Sejmu
Jak wspomniano na początku petycja, ma już swoją historię. Ten sam apel, co obecnie do Sejmu, OFOP skierował w czerwcu 2021 roku, do Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego Piotra Glińskiego. Po pół roku Federacja otrzymała odpowiedź, z której wynikało, że Przewodniczący jest przychylnie nastawiony do pomysłu, ale dalsze działanie uzależnia od opinii resortu sprawiedliwości. Przychylna petycji była również Rada Działalności Pożytku Publicznego, co wyraziła dwukrotnie (więcej szczegółów na temat odpowiedzi i poparć w kalendarium i artykułach - odesłania znajdują się na końcu tekstu). Niestety za ogólnym poparciem nie poszły konkretne działania. W tej sytuacji Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, w związku z brakiem aktywności pierwotnego adresata petycji, zdecydowała się szukać pomocy w innym miejscu.
Niniejsza petycja jest kontynuacją prowadzonych od 2020 roku działań na rzecz wdrożenia ww. rozwiązania. Wskazać należy, że 15 czerwca 2021 r. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych złożyła petycję do Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego. Przewodniczący pozytywnie ustosunkował się do podejmowanych działań, w odpowiedzi wskazując m.in.: „Tematyka wskazana w przedmiotowej petycji została poddana gruntownej analizie, której wnioski prowadzą do stwierdzenia, iż stanowi ona przejaw ważnej inicjatywy społecznej w związku z ujętą w Konstytucji Rzeczypospolitej wolnością zrzeszania się.” Niestety nie podjęto działań ukierunkowanych na rozpoczęcie procesu legislacyjnego, stąd ww. wskazanie meritum petycji. Sprawę uznajemy za pilną, szczególnie z uwagi na dobiegającą końca kadencję parlamentu.
Zobacz aktualną petycję OFOP w sprawie szybkiej rejestracji
Kalendarium działań na proste.ngo
Szczegółowy kalendarz działań opisujący proces przygotowania wzorca statutu stowarzyszenia, złożenie petycji do Przewodniczącego KPP w czerwcu 2021 roku, wymianę korespondencji po złożeniu petycji i inne działania, a także wysłanie petycji do Sejmu w październiku 2022 roku - znajduje się w serwisie proste.ngo. KLIKNIJ >>>
Zobacz też wybrane informacje publikowane w portalu:
Petycja OFOP w sprawie wzorca statutu rok od złożenia
Petycja OFOP w sprawie WZORCA statutu stowarzyszenia. Zależna od woli resortu sprawiedliwości?
Co dzieje się z petycją OFOP w sprawie WZORCA statutu stowarzyszenia
Wzorzec statutu stowarzyszenia gotowy! Co dalej?
Podsumowanie drugiej tury zbierania uwag do wzorca statutu stowarzyszenia
Dialog Społeczny i trzeci.org: Wspólnie opracujmy wzorzec statutu stowarzyszenia!
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23