Od złożenia przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych petycji w sprawie szybkiej rejestracji stowarzyszeń - WZORCA statutu - minęło 5 miesięcy. Dlaczego Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego (adresat petycji) nie informuje oficjalnie o przebiegu postępowania i przewidywanym terminie rozpatrzenia petycji?
15 czerwca 2021 roku OFOP złożył do Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego petycję w sprawie wzorca statutu stowarzyszenia. Było to pierwsze działanie OFOP, będące wynikiem aktywności powstałego Zespołu OFOP „Proste prawo dla NGO”. Petycja apelowała o wdrożenie przepisów, które ułatwią nowo powstającym stowarzyszeniom rejestrowym szybką rejestrację w KRS.
Zobacz treść petycji, list przewodni i załączniki do petycji (w tym WZORZEC) w formacie PDF.
O petycji informowaliśmy na łamach portalu (wcześniej relacjonowaliśmy sam przebieg ustalania wzorca statutu - zob. m.in. Wzorzec statutu stowarzyszenia gotowy! Co dalej?). Petycja OFOP nie umknęła uwadze RDPP. Rada Działalności Pożytku Publicznego przyjęła w sierpniu uchwałę pozytywnie oceniającą petycję (uchwała 203).
Ile czasu na rozpatrzenie patycji
Art. 10 ustawy o petycjach [termin rozpatrzenia petycji]
1. Petycja powinna być rozpatrzona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia jej złożenia.
2. W przypadku, o którym mowa w art. 6 oraz art. 7 ust. 2, termin na rozpatrzenie petycji liczy się odpowiednio od dnia otrzymania petycji przez właściwy podmiot albo od dnia uzupełnienia lub wyjaśnienia treści petycji.
3. W przypadku wystąpienia okoliczności niezależnych od podmiotu rozpatrującego petycję uniemożliwiających rozpatrzenie petycji w terminie, o którym mowa w ust. 1, termin ten ulega przedłużeniu, nie dłużej jednak niż do 3 miesięcy, licząc od upływu terminu, o którym mowa w ust. 1.
Odpowiedź w sprawie petycji dla NGO.pl
Redakcja portalu spytała na początku października co się dzieje z petycją OFOP. Centrum Informacyjne Rządu przysłało redakcji poniższą odpowiedź.
(…) biorąc pod uwagę złożoność materii zawartej w otrzymanej petycji, wskazujemy na konieczność wydłużenia terminu przeznaczonego na odpowiedź, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. 2018, poz. 870). Sprawa wymaga przeprowadzenia kompleksowej analizy, w której udział powinny wziąć właściwe resorty, w których kompetencji merytorycznej mieści się przedmiotowa materia poruszona w petycji. Jednakże, poddanie analizie oraz ocenie skutków oddziaływania proponowanych zmian, wymaga dłuższego pochylenia się nad wskazaną problematyką.
Jak zostało wskazane w otrzymanej petycji, propozycja nowelizacji objęłyby swoim zakresem następujące ustawy: ustawę z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. 2020, poz. 2261) oraz ustawę z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. 2021, poz. 112, z późn. zm.).
Dodatkowo należy przy tym pokreślić, iż Przewodniczący Komitetu do spraw Pożytku Publicznego sprawuje nadzór nad działalnością pożytku publicznego, zgodnie z ustawą z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 2020, poz. 1057, z późn. zm.).
Niezbędne jest natomiast wnikliwe przeanalizowanie w jakim zakresie nowelizacji wymagałyby inne akty prawne, niezwiązane bezpośrednio ze wskazanymi wyżej ustawami. Należy również przeanalizować oraz ocenić zastosowanie proponowanej zmiany w zakresie innych podmiotów niż stowarzyszenia.
Stąd niemożliwe jest obecnie przedstawienie jednoznacznego rozstrzygnięcia w zakresie wskazanym w złożonej petycji. Niemniej jednak, prace we wskazanym przez Państwa zakresie są analizowane pod kątem proponowanych rozwiązań i ich umiejscowienia w systemie prawa.
Zapewniamy, że informacja o sposobie rozpatrzenia wniesionej petycji, zostanie przekazana niezwłocznie po zakończeniu postępowania, zgodnie z obowiązkami wynikającymi z ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach.
OFOP bez odpowiedzi
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, która podpisała się pod omówioną petycją, pytała o petycję dwukrotnie (OFOP pytał po upływie pierwszego terminu na rozpatrzenie petycji). Autorzy petycji nie otrzymali do tej pory żadnej odpowiedzi.
Informacja o petycji - brak informacji
Petycja OFOP-u dostępna jest na stronach Kancelarii Premiera (została tam umieszczona zgodnie z wymaganiami art. 8 ust. 1 ustawy o petycjach). Jednak informacja zawiera tylko sam tytuł petycji i odesłanie do jej treści (złożonego dokumentu). Brak jest natomiast jakiejkolwiek informacji o działaniu podmiotu, do którego petycja została skierowana. Tymczasem (zgodnie z art. 8 ust. 2) "Informacja (…) jest niezwłocznie aktualizowana o dane dotyczące przebiegu postępowania, w szczególności dotyczące zasięganych opinii, przewidywanego terminu oraz sposobu załatwienia petycji."
Wymaganej informacji nie było na przełomie września i października, kiedy pierwszy raz przypominaliśmy o złożonej do Przewodniczącego KPP petycji OFOP. Nie ma jej również teraz. Ponieważ jest oczywiste, że podjęto decyzję o rozpatrzeniu petycji w drugim terminie, a także dostępne są takie informacje jak o "zasięganych opiniach" (uchwała RDPP), petycja powinna zostać odpowiednio opisana - uzupełniona o wskazane informacje. Dlaczego tak się nie dzieje? O to również pytano (zarówno redakcji jak i OFOP) - bez rezultatów.
Zobacz petycję OFOP na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: https://www.gov.pl/web/premier/skany-petycji3 (należy rozwinąć strzałkę przy roku 2021 i odnaleźć petycję).
Ostateczny termin rozpatrzenia petycji minie 15 grudnia 2021 r. Wszystko wskazuje na to, że dopiero przed świętami dowiemy się więc prawdopodobnie jakie są plany Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.