Co dzieje się z petycją w sprawie szybkiej rejestracji stowarzyszeń (WZORCA statutu)?
W połowie czerwca Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych wysłała do Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego petycję w sprawie szybkiej rejestracji stowarzyszeń (WZORCA statutu). Petycja uzyskała wsparcie Rady Działalności Pożytku Publicznego. Jakie są losy tej inicjatywy? Czy i kiedy WZORZEC statutu stanie się obowiązującym prawem?
15 czerwca 2021 roku OFOP złożył do Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego petycję w sprawie wzorca statutu stowarzyszenia. Było to pierwsze działanie OFOP, będące wynikiem aktywności powstałego Zespołu OFOP „Proste prawo dla NGO”. Petycja apelowała o wdrożenie przepisów, które ułatwią nowo powstającym stowarzyszeniom rejestrowym szybką rejestrację w KRS.
We wrześniu upłynął termin odpowiedzi na wysłaną do Przewodniczącego KPP petycję. Zbieramy informację o petycji, przypominamy o inicjatywie i zastanawiamy się, jaki będzie wynik podjętych w czerwcu działań.
Petycja z WZORCEM statutu
(fragment złożonej petycji)
Zgodnie z ustawą z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach, składamy petycję w interesie publicznym dotyczącą podjęcia działań na rzecz szybkiej rejestracji stowarzyszeń.
Przez wzgląd na wagę prawa wolności do zrzeszania się i doświadczenia związane z rejestracją spółek w systemie S24 postulujemy wprowadzenie instrumentu prawnego analogicznego do ww. systemu dla szybkiej rejestracji stowarzyszeń z osobowością prawną.
Rozwiązanie nie powinno zastępować obecnej ścieżki rejestracji, a być w stosunku do niej rozwiązaniem dodatkowym. Wzorzec statutu powinien nie tylko umożliwiać rejestrację stowarzyszenia, ale także zapewniać możliwość dokonywania zmian dla tak zarejestrowanego podmiotu w systemie S24.
W naszej ocenie oznacza to potrzebę dokonania poniższych zmian, dla których to zmian przedstawiamy propozycje możliwe do wykorzystania w pracach legislacyjnych, jeśli petycja zostanie pozytywnie rozpatrzona:
- wprowadzenie wzorca statutu stowarzyszenia w drodze rozporządzenia właściwego ministra – propozycja wzorca stanowi załącznik nr 1 do niniejszej petycji,
- wprowadzenie odpowiednich przepisów w ustawie z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach oraz ustawie z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Praca nad WZORCEM statutu stowarzyszenia
Przypomnijmy tu, że będący najważniejszą częścią petycji WZORZEC został wypracowany w wyniku długiego, partycypacyjnego procesu. Proces ten rozpoczęto pod koniec 2020 r. Relacjonowaliśmy go na łamach ngo.pl. Zachęcamy do zapoznania się z wybranymi materiałami opisującymi powstawania WZORCA.
zobacz m.in:
Rada Działalności Pozytku Publicznego pozytywnie o petycji OFOP
Petycja OFOP dotycząca szybkiej rejestracji i WZORCA była przedmiotem prac Rady Działalności Pożytku Publicznego. RDPP w sierpniu 2021 r. przyjęła uchwałę wspierającą petycję. Rada zarekomendowała „niezwłoczne podjęcie odpowiednich prac legislacyjnych” i zadeklarowała gotowość udziału w tych pracach.
paragraf 1 i 2 uchwały z 31 sierpnia 2021 r.
§ 1
Rada Działalności Pożytku Publicznego (RDPP) udziela poparcia zawartej w petycji OFOP ws. szybkiej rejestracji stowarzyszeń rejestrowych złożonej do Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego w dniu 15 czerwca 2021 r. propozycji interwencji legislacyjnej mającej na celu wprowadzenie – równolegle do obecnie obowiązującej regulacji – możliwości rejestracji stowarzyszeń rejestrowych w oparciu o wzorzec statutu dostępny w sądowym systemie informatycznym i przyspieszania w ten sposób procesu rejestracji ww. podmiotów.
§ 2
RDPP rekomenduje niezwłoczne podjęcie odpowiednich prac legislacyjnych, w szczególności wprowadzenia odpowiednich przepisów w ustawie z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach oraz w ustawie z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, obejmujących również upoważnienie ustawowe do ustanowienia wzorca statutu stowarzyszenia. Zarazem RDPP rekomenduje wykorzystanie w pracach legislacyjnych dorobku Zespołu OFOP „Proste prawo dla NGO” oraz materiałów wypracowanych w ramach projektu „Dobre prawo dla organizacji społecznych – myśl centralnie, działaj lokalnie”, załączonych do ww. petycji.
Pierwszy termin odpowiedzi minął
Podmiot, do którego trafi petycja, ma 3 miesiące na odpowiedź. Termin ten w przypadku petycji OFOP minął w połowie września.
artykuł 10 ustęp 1 ustawy o petycjach
Petycja powinna być rozpatrzona bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia jej złożenia.
Rozpatrywanie petycji może trwać dłużej „w przypadku wystąpienia okoliczności niezależnych od podmiotu rozpatrującego petycję uniemożliwiających rozpatrzenie petycji w terminie”. Przedłużenie terminu nie może jednak trwać dłużej niż 3 miesiące (art. 10 ust. 3).
Petycja OFOP-u dostępna jest na stronach Kancelarii Premiera, ponieważ podmiot, do którego ona została skierowana ma obowiązek niezwłocznie zamieścić informację zawierającą m.in. odwzorowanie cyfrowe (skan) petycji na swoje stronie internetowej.
zobacz petycję OFOP na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów: https://www.gov.pl/web/premier/skany-petycji3 (należy rozwinąć strzałkę przy roku 2021 i odnaleźć petycję)
W dniu przygotowywania tego tekstu nie było informacji o działaniach podjętych w sprawie petycji. Informacja taka powinna znaleźć się pod wskazanym wyżej adresem – w miejscu gdzie podmiot informuje o petycji, która do niego wpłynęła (art. 8 ust. 2 „Informacja (…) jest niezwłocznie aktualizowana o dane dotyczące przebiegu postępowania, w szczególności dotyczące zasięganych opinii, przewidywanego terminu oraz sposobu załatwienia petycji”).
Redakcja ngo.pl śledzi losy petycji w sprawie szybkiej rejestracji stowarzyszeń (WZORCA statutu). Pytamy Przewodniczącego KPP, czy i kiedy odpowie na inicjatywę OFOP. Będziemy informować, co dzieje się w tej sprawie.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.