Zespół OFOP „Proste prawo dla NGO” i jego pierwsze działanie – petycja w sprawie szybkiej rejestracji stowarzyszeń (WZORCA statutu)
W ramach Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych powstał Zespół OFOP “Proste prawo dla NGO”, którego celem jest działanie na rzecz wypracowania postulatów dotyczących uproszczenia prawa dla organizacji społecznych, mogących stać się podstawą działań rzeczniczych OFOP-u.
Członkami-założycielami Zespołu są:
W 2021 roku Zespół planuje zajmować się tematami dotyczącymi:
- rejestracji organizacji społecznych (w tym przede wszystkim zagadnieniami dotyczącymi wzorca statutu stowarzyszenia – poniżej o PETYCJI w tej sprawie),
- sprawozdawczości, kontroli i jawności,
- oraz zagadnieniami wynikającymi z bieżącej legislacji (m.in. projekt ustawy o ekonomii społecznej).
Zespół czerpie z materiałów merytorycznych i prac prowadzonych w ramach projektu „Dobre prawo dla organizacji społecznych – myśl centralnie, działaj lokalnie” realizowanego w partnerstwie Fundacji trzeci.org i Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. Prace skupiają się przede wszystkim na monitoringu prawa i działaniach prowadzonych wśród lokalnych organizacji społecznych.
Rolą Zespołu OFOP “Proste prawo dla NGO” jest natomiast skupienie się na samym procesie rzecznictwa, tj. działaniach na rzecz dobrego prawa prowadzonych na styku organizacji pozarządowych i instytucji bezpośrednio odpowiedzialnych za procesy legislacyjne.
Całość działań realizowanych pod szyldem - zobacz: #prosteNGO.
Osoby zaangażowane w prace w ramach Zespołu OFOP “Proste prawo dla NGO”:
- Justyna Duriasz-Bułhak
- Rafał Dymek – przedstawiciel Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana
- Piotr Frączak
- Łukasz Gorczyński – przedstawiciel Fundacji trzeci.org (przewodniczący)
- Rafał Kowalski – członek zarządu OFOP, opiekun zespołu z ramienia OFOP, redaktor ngo.pl
- Tomasz Schimanek
- Przemysław Żak – przedstawiciel Stowarzyszenia Dialog Społeczny
Petycja w sprawie szybkiej rejestracji stowarzyszeń rejestrowych (WZORCA statutu stowarzyszenia)
15 czerwca 2021 roku OFOP złożył do Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego petycję w sprawie wzorca statutu stowarzyszenia. To pierwsze działanie OFOP, będące wynikiem aktywności powstałego Zespołu. Jego celem jest wdrożenie przepisów, które ułatwią nowo powstającym stowarzyszeniom rejestrowym szybką rejestrację w KRS.
(treść petycji)
Zgodnie z ustawą z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach, składamy petycję w interesie publicznym dotyczącą podjęcia działań na rzecz szybkiej rejestracji stowarzyszeń.
Wolność zrzeszania się jest realizowana przez polskich obywateli głównie w formie stowarzyszeń. W 2018 r. wg danych GUS stowarzyszenia i podobne organizacje społeczne stanowiły najliczniejszą grupą rejestrowych organizacji non-profit – 70 tysięcy podmiotów. Praktyka wskazuje, że jedną z barier do ich powstawania jest proces rejestracji.
Przez wzgląd na wagę prawa wolności do zrzeszania się i doświadczenia związane z rejestracją spółek w systemie S24 postulujemy wprowadzenie instrumentu prawnego analogicznego do ww. systemu dla szybkiej rejestracji stowarzyszeń z osobowością prawną.
Rozwiązanie nie powinno zastępować obecnej ścieżki rejestracji, a być w stosunku do niej rozwiązaniem dodatkowym. Wzorzec statutu powinien nie tylko umożliwiać rejestrację stowarzyszenia, ale także zapewniać możliwość dokonywania zmian dla tak zarejestrowanego podmiotu w systemie S24.
W naszej ocenie oznacza to potrzebę dokonania poniższych zmian, dla których to zmian przedstawiamy propozycje możliwe do wykorzystania w pracach legislacyjnych, jeśli petycja zostanie pozytywnie rozpatrzona:
- wprowadzenie wzorca statutu stowarzyszenia w drodze rozporządzenia właściwego ministra – propozycja wzorca stanowi załącznik nr 1 do niniejszej petycji,
- wprowadzenie odpowiednich przepisów w ustawie z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach oraz ustawie z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Załączony wzorzec statutu wypracowany został w procesie wielomiesięcznych, szerokich konsultacji środowiskowych [1]. Informacje o konsultacjach kilkukrotnie zamieszczane były w serwisie ngo.pl (m.in. „Dialog Społeczny i trzeci.org: Wspólnie opracujmy wzorzec statutu stowarzyszenia!” [2] i „Dialog Społeczny i trzeci.org: Do 28 lutego trwa drugi etap zbierania uwag do WZORCA statutu stowarzyszenia!” [3]), na stronie FB ngo.pl i rozesłane newsletterem ngo.pl. Ponadto dwukrotnie drogą e-mail rozesłano informację na temat konsultacji do wszystkich akredytowanych Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz wszystkich powiatów i wszystkich miast na prawach powiatu w Polsce. W trakcie konsultacji w pierwszej turze zebrano 146 uwag [4], w drugiej turze – 76 uwag [5]. Pełna informacja o procesie dostępna jest w ramach poniższych linków [6].
Wyrażamy zgodę na ujawnienie na stronie internetowej podmiotu rozpatrującego petycję lub urzędu go obsługującego danych osobowych podmiotu wnoszącego petycję.
Załączniki:
- Propozycja wzorca statutu stowarzyszenia rejestrowego;
- Propozycje przepisów ustawowych.
Linki:
Źródło: ofop.eu
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.