Wzorzec statutu stowarzyszenia gotowy! Co dalej?
Zakończony został trwający kilka miesięcy proces tworzenia wzorca statutu stowarzyszenia. Czas na rozpoczęcie działań rzeczniczych mających na celu wprowadzenie szybkiej ścieżki rejestracyjnej dla stowarzyszeń.
Finalna wersja propozycji wzorca statutu stowarzyszenia
Kształt dokumentu został wypracowany w drodze otwartych konsultacji, o których kilkukrotnie informowaliśmy na łamach ngo.pl.
zobacz m.in:
- Dialog Społeczny i trzeci.org: Wspólnie opracujmy wzorzec statutu stowarzyszenia!
- Podsumowanie drugiej tury zbierania uwag do wzorca statutu stowarzyszenia
Po rozpoznaniu zgłoszonych w ich trakcie uwag przygotowano wzorzec statutu stowarzyszenia rejestrowego, który następnie został rozesłany z prośbą o opinię do Wydziałów KRS wszystkich Sądów Rejonowych w Polsce, w wyniku czego dokument uległ niewielkim korektom.
Finalna wersja propozycji wzorca statutu stowarzyszenia dostępna jest tutaj: POBIERZ lub KLIKNIJ
Wzorzec statutu a uwagi Wydziałów KRS
Kluczowa kwestia podniesiona w ramach opinii zgłoszonych przez KRS nie ma bezpośredniego odzwierciedlenia w zapisach statutu, ale odnosi się do samej funkcjonalności mechanizmu wzorca statutu stowarzyszenia. Wskazano, że wzorzec statutu powinien nie tylko umożliwiać rejestrację stowarzyszenia, ale także zapewniać możliwość dokonywania zmian dla tak zarejestrowanego podmiotu w systemie S24. Stąd wskazane jest zastosowanie możliwie dużej ilości zapisów wariantowych i tym sposobem dopuszczenie do korzystania z nich także po rejestracji podmiotu.
Jeżeli chodzi o samą treść statutu, to najważniejsza zmiana – związana też ze wspomnianą powyżej kwestią – dotyczy wprowadzenia do wzorca opcjonalnych zapisów pozwalających stowarzyszeniu spełnić przesłankę z art. 20 ust. 1 pkt 6) ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, obligatoryjną dla uzyskania statusu organizacji pożytku publicznego.
Dokumentacja całego procesu
W ramach działań na rzecz wzorca statutu tak sam dokument, jak i wszystkie zgłoszone do niego uwagi traktowane są jako całościowy materiał merytoryczny do wykorzystania przy działaniach na rzecz rozpoczęcia procesu legislacyjnego. Oznacza to, że efektem działań jest nie tylko sam proponowany wzorzec statutu, ale i wszystkie zgłoszone do niego uwagi, również te, które nie mają odzwierciedlenia w ostatecznym kształcie zapisów wzorca.
Dokumentacja całego procesu znajduje się tutaj: KLIKNIJ
Co dalej?
12 maja 2021 r. powołany został Zespół Roboczy „Proste prawo dla NGO” działający w ramach Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, utworzony na wniosek członków OFOP – Fundacji trzeci.org, Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana i Stowarzyszenia Dialog Społeczny. Jedną z pierwszych aktywności Zespołu jest rozpoczęcie działań rzeczniczych mających na celu wprowadzenie szybkiej ścieżki rejestracyjnej dla stowarzyszeń na wzór systemu s24 dla niektórych spółek prawa handlowego.
Wypracowany wzorzec statutu oraz dokumentacja całego procesu stanowią merytoryczny wkład do tych działań, finalnie mających doprowadzić do obiektywnie bardziej przyjaznego zagwarantowania wolności zrzeszania się w stowarzyszeniach w Polsce.
#prosteNGO
Prace nad wzorcem statutu stowarzyszenia są elementem szerszych działań na rzecz uproszczeń w działalności społecznej prowadzonych pod szyldem #prosteNGO: KLIKNIJ
Działania wspierane są przez portal ngo.pl.
Od 8 marca 2021 roku do 31 maja 2023 roku działania prowadzone są w ramach projektu „Dobre prawo dla organizacji społecznych – myśl centralnie, działaj lokalnie” w partnerstwie Fundacji trzeci.org i Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana. Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Dodatkowo prowadzone są prace społeczne w ramach działalności Stowarzyszenia Dialog Społeczny. Całość działań objęta jest patronatem Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, której Fundacja trzeci.org, Polska Fundacja im. Roberta Schumana i Stowarzyszenia Dialog Społeczny są członkami.
Źródło: Fundacja trzeci.org, Stowarzyszenie Dialog Społeczny
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.