Co dzieje się z petycją w sprawie szybkiej rejestracji stowarzyszeń - WZORCA statutu, którą Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych złożyła do Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego ponad rok temu? W lipcu po raz drugi pochyliła się nad nią Rada Działalności Pożytku Publicznego. Jaki przyniesie to efekt? Przypominamy o petycji, w nadziei, że nadchodzi czas bardziej konkretnych działań.
15 czerwca 2021 roku OFOP złożył do Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego petycję w sprawie wzorca statutu stowarzyszenia. Było to pierwsze działanie OFOP, będące wynikiem aktywności powstałego Zespołu OFOP „Proste prawo dla NGO”. Petycja apelowała o wdrożenie przepisów, które ułatwią nowo powstającym stowarzyszeniom rejestrowym szybką rejestrację w KRS.
To nie pierwsze takie przypomnienie. Losy petycji śledzimy od samego początku i podobne podsumowania czy rozważania snuliśmy już na wcześniejszych etapach. Zob. Co dzieje się z petycją OFOP w sprawie WZORCA statutu stowarzyszenia oraz Petycja OFOP w sprawie WZORCA statutu stowarzyszenia. Zależna od woli resortu sprawiedliwości?
O petycji
(fragment złożonej petycji)
Zgodnie z ustawą z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach, składamy petycję w interesie publicznym dotyczącą podjęcia działań na rzecz szybkiej rejestracji stowarzyszeń.
Przez wzgląd na wagę prawa wolności do zrzeszania się i doświadczenia związane z rejestracją spółek w systemie S24 postulujemy wprowadzenie instrumentu prawnego analogicznego do ww. systemu dla szybkiej rejestracji stowarzyszeń z osobowością prawną.
Rozwiązanie nie powinno zastępować obecnej ścieżki rejestracji, a być w stosunku do niej rozwiązaniem dodatkowym. Wzorzec statutu powinien nie tylko umożliwiać rejestrację stowarzyszenia, ale także zapewniać możliwość dokonywania zmian dla tak zarejestrowanego podmiotu w systemie S24.
W naszej ocenie oznacza to potrzebę dokonania poniższych zmian, dla których to zmian przedstawiamy propozycje możliwe do wykorzystania w pracach legislacyjnych, jeśli petycja zostanie pozytywnie rozpatrzona:
- wprowadzenie wzorca statutu stowarzyszenia w drodze rozporządzenia właściwego ministra – propozycja wzorca stanowi załącznik nr 1 do niniejszej petycji,
- wprowadzenie odpowiednich przepisów w ustawie z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach oraz ustawie z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Warto zwrócić uwagę, że petycja nie zawierała tylko opisu proponowanych zmian i ich uzasadnienie. Do Przewodniczącego przesłano gotowy WZORZEC statutu, a także propozycje konkretnych zapisów - kształt artykułów w ustawach Prawo o Stowarzyszeniach i o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Wyczerpujące opisanie idei WZORCA zawiera artykuł Łukasza Gorczyńskiego przygotowany dla Kwartalnika Trzeci Sektor: Zastosowanie wzorca statutu w procesie rejestracji stowarzyszeń.
Przychylność Przewodniczącego KPP i konsultacje z Ministerstwem Sprawiedliwości
Złożona przez OFOP petycja rozpatrywana była przez pół roku (to drugi z dopuszczanych przez przepisy termin na rozpatrzenie petycji). Federacja otrzymała odpowiedź na petycję, w której zawarta była pozytywna ocena pomysłu. Przewodniczący podzielił argumentację i potrzebę, którą przedstawiono w petycji. Wskazał też na wysoki poziom merytoryczny przygotowanych rozwiązań.
Jednocześnie jednak w odpowiedzi znalazł się wywód wyjaśniający, że przedstawiony temat znajduje się w gestii Ministerstwa Sprawiedliwości (ponieważ, upraszczając, ministerstwo zajmuje się wszystkimi sprawami, które dotyczą sądów rejestrowych). Przewodniczący, w odpowiedzi na petycję nie zdecydował się więc podjąć konkretnych działań. Jedynym działaniem zakomunikowanym Federacji było zwrócenie się do Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o opinię.
(…) wystąpiłem do Ministra Sprawiedliwości o wyrażenie poglądu na sytuację i ocenę postulowanych rozwiązań. Jednocześnie jako Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego pragnę dodać, iż w przypadku woli podjęcia przez resort sprawiedliwości inicjatywy legislacyjnej wobec zasygnalizowanej problematyki, uprzejmie deklaruję chęć współpracy celem wypracowania regulacji w omawianym zakresie.
(fragment odpowiedzi Przewodniczącego KPP, zobacz całą odpowiedź >>>)
Kalendarium w skrótcie
- Przełom 2020 i 2021 roku - prace nad WZORCEM, konsultacje organizacji
- Maj 2021 - przygotowanie ostatecznej wersji wzorca
- Czerwiec 2021 - złożenie przez OFOP petycji do Przewodniczącego KPP
- Sierpień 2021 - pierwsza uchwała RDPP w sprawie petycji OFOP
- Styczeń 2022 - odpowiedź Przewodniczącego KPP w sprawie petycji dociera do OFOP
- Maj 2022 - petycją interesuje się Zespół Parlamentarny do spraw Organizacji Pozarządowych i Społeczeństwa Obywatelskiego
- Lipiec 2022 - druga uchwała RDPP (dzień przed posiedzeniem RDPP dowiadujemy się również, że istnieje pozytywna opinia Ministra Sprawiedliwości, będąca odpowiedzią na pismo wysłane do resortu przez Przewodniczącego KPP).
zobacz szczegółowy harmonogram na proste.ngo: Wzorzec statutu stowarzyszenia – uzasadnienie, harmonogram działań i opis procesu
Lipcowa uchwała Rady Działalności Pożytku Publicznego
Jak wskazaliśmy w kalendarium pierwszy raz Rada Działalności Pożytku Publicznego zajmowała się już w 2021 r. (była to Rada poprzedniej, VI kadencji). Pierwsza uchwala Rady w sprawie wzorca pozytywnie odniosła się do pomysłu (zobacz uchwałę). "RDPP rekomenduje niezwłoczne podjęcie odpowiednich prac legislacyjnych" - czytamy w uchwale Rady z końca sierpnia 2021 r.
Na kolejną uchwałę, tym razem Rady VII kadencji, czekaliśmy do lipca 2022 roku. Tym razem RDPP, poza przychylną oceną, zawarła też w uchwale propozycję konkretnych kroków. Propozycję skierowaną do samej Rady (czy też jej otoczenia - tzn. obsługującego radę departamentu) - propozycję powołania zespołu eksperckiego, oraz propozycję skierowaną do Przewodniczącego KPP.
1. (…) Rada wskazuje na potrzebę pilnego podjęcia działań legislacyjnych w niniejszym zakresie.
2. W związku z tym Rada wnosi o pilne powołanie zespołu eksperckiego, w skład którego wejdą również inicjatorzy petycji oraz członkowie Rady.
3. Rada wnosi o przedstawienie sprawy na posiedzeniu Komitetu ds. Pożytku Publicznego.
Co dalej?
Czy uchwała RDPP w sprawie petycji OFOP przyniesie efekt? Czy powstanie zespół pracujący nad tymi przepisami (które, jak piszemy wyżej, zostały właściwie wypracowane w najdrobniejszych szczegółach i podane Przewodniczącemu KPP "na tacy")? Czy petycja stanie się tematem obrad Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, jak sugeruje RDPP w uchwale? Czy kroki opisane przez Radę nastąpią w najbliższym czasie - po wakacjach? Będziemy śledzić rozwój sytuacji. Przewodniczący KPP został zmobilizowany uchwałą, zarówno jego przychylność jak i prawdopodobne pozytywne nastawienie Ministerstwa Sprawiedliwości, powinny spowodować, że w sprawie petycji dojdzie wreszcie do konkretnych działań. Oby nie trzeba było na nie czekać kolejne pół roku czy rok.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23