Trzeci sektor do poprawki? Czy relacja NGO – administracja publiczna jest rzeczywiście partnerska? [film]
Jak wygląda partnerstwo organizacji pozarządowych i administracji publicznej? Jak ma się otoczenie prawne do założeń “partnerskiej współpracy” organizacji z organami administracji w zakresie środków krajowych czy unijnych? Czy system respektuje zasadę partnerstwa, czy też odwrotnie – w ostatecznym rozrachunku pozostaje wierny klienckiej relacji NGO-administracja publiczna?
Zapraszamy do obejrzenia pierwszego odcinka cyklu rozmów „Trzeci sektor do poprawki?”, Fundacji trzeci.org z Gliwic oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia art. 22 z Krakowa, w którym Grzegorz Małyniuk i Przemysław Żak konfrontują się jako prawnicy z hasłem partnerstwa organizacji pozarządowych we współpracy finansowej z organami administracji publicznej.
O rozmówcach
Przemysław Żak – prawnik i wspólnik w krakowskiej kancelarii prawnej Pajączkowska i Wspólnicy Kancelaria Prawna sp. k., prowadząc bieżącą obsługę NGO i przedsiębiorców. Od wielu lat zaangażowany w działalność w organizacjach pozarządowych (m.in. Stowarzyszenie Dialog Społeczny), działania edukacyjne z zakresu prawa, jak i działania na rzecz zmian prawa NGO. Aktualnie aktywny m.in. w Zespole OFOP „Proste prawo dla NGO”.
Grzegorz Małyniuk – prawnik, karnista, na co dzień asystent sędziego w Sądzie Okręgowym w Krakowie. Od ponad dekady współpracuje z organizacjami, kładąc nacisk na uświadamianie meandrów prawa i zagrożeń prawnych w prowadzeniu NGO. Wraz z Przemkiem wiele lat współpracowali w ramach krakowskiej Fundacji Stańczyka (aktualnie nieaktywna).
O CYKLU „TRZECI SEKTOR DO POPRAWKI?”
“Trzeci sektor do poprawki?” to cykl rozmów Fundacji trzeci.org z Gliwic oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia art. 22 z Krakowa o prawie organizacji pozarządowych, w tym o stosowaniu tego prawa. Rozmawiamy o leżących u podstaw prawa organizacji pozarządowych zasadach ustrojowych i wolnościach, problemach systemowych i praktycznych, możliwych zmianach lub postulatach zmian, koncepcjach i wizjach odmiennych rozwiązań i mechanizmów. Rozmawiamy tak, jak wszyscy rozmawiamy poza oficjalnym formatem różnych konferencji, webinariów, czy wystąpień, długo i wprost, pozostając lojalnymi tematowi.
Cykl obejmuje rozmowy praktyków, prawników, księgowych i innych osób zajmujących się sektorem pozarządowym, bez cenzury limitu czasowego czy założeń edukacyjnych projektu. Celem cyklu jest zderzenie refleksji, uwag i pomysłów, oraz argumentów.
Działanie jest realizowane społecznie i nieodpłatnie przez dwie organizacje pozarządowe: Fundację trzeci.org z Gliwic oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie art. 22 z Krakowa – w duchu koncepcji rozproszonego think-tanku. Wpisuje się w działania strategiczne inicjatywy #prosteNGO oraz działania Zespołu OFOP „Proste prawo dla NGO”.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.