Trzeci sektor do poprawki? Co jest nie tak z CIT-em NGO-sów? [film]
Na co dzień wiele osób przyjmuje, że organizacje pozarządowe są zwolnione z podatku CIT-8 i nie poświęca tematowi podatku dochodowego od osób prawnych więcej uwagi. Krzysiek Śliwiński i Przemysław Żak pokazują, że temat jest o wiele bardziej skomplikowany.
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka cyklu rozmów „Trzeci sektor do poprawki?”. “Trzeci sektor do poprawki?” to cykl rozmów Fundacji trzeci.org z Gliwic oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia art. 22 z Krakowa o prawie organizacji pozarządowych.
O rozmówcach
Krzysztof Śliwiński – księgowy z wieloletnią praktyką w problematyce prowadzenia ksiąg rachunkowych organizacji pozarządowych w Polsce, znający otoczenie prawne w tym podatkowe działalności społecznej, doradca i szkoleniowiec oraz autor tekstów, pracujący na co dzień w Stowarzyszeniu Klon/Jawor oraz redakcji ngo.pl.
Przemysław Żak – jest prawnikiem i wspólnikiem w krakowskiej kancelarii prawnej Pajączkowska i Wspólnicy Kancelaria Prawna sp. k., prowadząc bieżącą obsługę NGO i przedsiębiorców. Od wielu lat zaangażowany w działalność w organizacjach pozarządowych (m.in. Stowarzyszenie Dialog Społeczny), działania edukacyjne z zakresu prawa, jak i działania na rzecz zmian prawa NGO. Aktualnie aktywny m.in. w Zespole OFOP „Proste prawo dla NGO”.
O CYKLU „TRZECI SEKTOR DO POPRAWKI?”
“Trzeci sektor do poprawki?” to cykl rozmów Fundacji trzeci.org z Gliwic oraz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia art. 22 z Krakowa o prawie organizacji pozarządowych, w tym o stosowaniu tego prawa. Rozmawiamy o leżących u podstaw prawa organizacji pozarządowych zasadach ustrojowych i wolnościach, problemach systemowych i praktycznych, możliwych zmianach lub postulatach zmian, koncepcjach i wizjach odmiennych rozwiązań i mechanizmów. Rozmawiamy tak, jak wszyscy rozmawiamy poza oficjalnym formatem różnych konferencji, webinariów, czy wystąpień, długo i wprost, pozostając lojalnymi tematowi.
Cykl obejmuje rozmowy praktyków, prawników, księgowych i innych osób zajmujących się sektorem pozarządowym, bez cenzury limitu czasowego czy założeń edukacyjnych projektu. Celem cyklu jest zderzenie refleksji, uwag i pomysłów, oraz argumentów.
Działanie jest realizowane społecznie i nieodpłatnie przez dwie organizacje pozarządowe: Fundację trzeci.org z Gliwic oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie art. 22 z Krakowa – w duchu koncepcji rozproszonego think-tanku. Wpisuje się w działania strategiczne inicjatywy #prosteNGO oraz działania Zespołu OFOP „Proste prawo dla NGO”.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.