26 stycznia 2024 r. Komisja do Spraw Petycji wniosła do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Projekt jest odpowiedzią na petycję OFOP, w której Federacja przedstawiła gotowe rozwiązania zmierzające do umożliwienia szybkiej rejestracji stowarzyszeń w KRS, z wykorzystaniem wzorca statutu.
Pomysł na szybką rejestrację stowarzyszeń w KRS ma długą historię. Zaczęło się od prac zainicjowanych przez Dialog Społeczny i trzeci.org. Społeczna dyskusja miała miejsce na przełomie 2020 i 2021 roku (zob. m.in. Do 28 lutego trwa drugi etap zbierania uwag do WZORCA statutu stowarzyszenia!). Gotowe rozwiązania przyjęły formę petycji, którą Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych wysłała do Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego Piotra Glińskiego. Nie przyniosło to żadnego efektu. W kolejnym ruchu petycję wysłano do sejmowej Komisji Petycji. Ta uznała za stosowane wnieść projekt ustawy inspirowany zgłoszonymi pomysłami, ale nie udało się tego zrobić w minionej (dziewiątej) kadencji Sejmu. Udało się teraz.
Cel: szybka rejestracja stowarzyszeń
Projektowana ustawa jest reakcją Komisji do Spraw Petycji Sejmu RP na petycję Nr BKSP-145-653/22 skierowaną do Sejmu RP przez Ogólnopolską Federację Organizacji Pozarządowych, którą Komisja uznała za zasadną.
Celem ustawy jest wprowadzenie do systemu prawnego rozwiązania pozwalającego na szybką rejestrację stowarzyszeń rejestrowych w oparciu o wzorzec statutu.
PRZYPOMNIENIE
Przez wzgląd na wagę prawa wolności do zrzeszania się i doświadczenia związane z rejestracją spółek w systemie S24 postulujemy podjęcie pilnych działań ukierunkowanych na rozpoczęcie procesu legislacyjnego mającego na celu wprowadzenie instrumentu prawnego analogicznego do ww. systemu dla szybkiej rejestracji stowarzyszeń z osobowością prawną.
Rozwiązanie nie powinno zastępować obecnej ścieżki rejestracji, a być w stosunku do niej rozwiązaniem dodatkowym. Wzorzec statutu powinien nie tylko umożliwiać rejestrację stowarzyszenia, ale także zapewniać możliwość dokonywania zmian dla tak zarejestrowanego podmiotu w systemie S24.
Komisja proponuje opłaty za rejestrację
Przedstawiony przez Komisję do Spraw Petycji projekt różni się od projektu, który dołączony został do petycji OFOP. W samym projekcie Komisji nie ma zaprezentowanego istotnego dla wypracowanego przez organizacje pomysłu WZORCA statutu. Komisja zapisała w swojej propozycji, że wzorzec przedstawi w formie rozporządzenia Minister Sprawiedliwości (w projekcie OFOP był tu również opcjonalnie Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego). Komisja proponuje również obciążyć zakładających stowarzyszenie i korzystających z szybkiej rejestracji opłatą sądową (w tej chwili rejestracja w KRS stowarzyszenia bez działalności gospodarczej jest bezpłatna).
Jak wyglądał projekt dołączony do petycji - KLIKNIJ i zobacz propozycję przepisów, na której bazowała Komisja.
Zobacz tekst projektu Komisji do Spraw Petycji wraz z uzasadnieniem
Projekt Komisji został wniesiony do Sejmu 26 stycznia 2024 roku. Wniesionemu projektowi nie nadano jeszcze numeru druku. Projekt skierowano do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu oraz Biura Analiz Sejmowych.
O dalszych losach projektu będziemy informować na łamach portalu.
KALENDARIUM
Szczegółowe kalendarium działań związanych z wypracowaniem wzorca statutu, a następnie petycjami mającymi na celu przyjęcie przepisów umożliwiających szybką rejestrację stowarzyszeń, można obejrzeć w serwisie proste.ngo [KLIKNIJ].
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23