#prosteNGO. Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach
Projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach (…) wymaga uzupełnienia. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych zachęca do skorzystania z propozycji wzorca statutu, którą wypracowały NGO-sy.
O projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych pisaliśmy w artykule "Szybka rejestracja stowarzyszeń. Jest projekt w X kadencji Sejmu". Zgłoszony w tej kadencji Sejmu projekt to wynik skierowanej do Sejmu jeszcze w poprzedniej kadencji petycji OFOP. W petycji znalazły się propozycje zmiany przepisów ustawowych oraz WZORZEC statutu. Wnioskodawcy skorzystali z tych pierwszych, ale nie zdecydowali się na wykorzystanie samego wzorca, który stanowił integralną część propozycji Federacji. Teraz mają szansę naprawić swój błąd.
Poniższy tekst został opublikowany pierwotnie na stronie #prosteNGO, zob. Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach
Treść listu wysłanego do Komisji do Spraw Petycji (PET) dot. Komisyjnego projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach zw. z szybką rejestracją stowarzyszeń.
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych z dużą uważnością i nadzieją śledzi działania dotyczące Komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o stowarzyszeniach, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (SH-020-53/24) (Kliknij). Projekt zakłada wprowadzenie do systemu prawnego rozwiązania pozwalającego na szybką rejestrację stowarzyszeń rejestrowych w oparciu o wzorzec statutu i stanowi odpowiedź na złożoną przez OFOP petycję (Nr BKSP-144-IX-653/22) (Kliknij).
Z uwagi na zwrócenie się w dn. 20 lutego 2024 r. do przedstawiciela wnioskodawców o uzupełnienie uzasadnienia (art. 34 ust. 2 pkt 6 regulaminu Sejmu) OFOP zachęca do skorzystania z propozycji wzorca statutu stanowiącego załącznik nr 1 do petycji.
Jak wskazano w samej petycji załączony wzorzec statutu wypracowany został w procesie wielomiesięcznych, szerokich konsultacji środowiskowych. Informacje o konsultacjach kilkukrotnie zamieszczane były w serwisie ngo.pl, na stronie FB ngo.pl i rozesłane newsletterem ngo.pl. Ponadto dwukrotnie drogą e-mail rozesłano informację na temat konsultacji do wszystkich akredytowanych Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz wszystkich powiatów i wszystkich miast na prawach powiatu w Polsce. W trakcie konsultacji w pierwszej turze zebrano 146 uwag, w drugiej turze – 76 uwag. Propozycję jednogłośnie i dwukrotnie poparła Rada Działalności Pożytku Publicznego.
Jednocześnie OFOP raz jeszcze wskazuje, iż zgodnie z art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach postępowanie w sprawach o wpis lub zmianę wpisu stowarzyszenia oraz terenowej jednostki organizacyjnej do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego jest wolne od opłat sądowych i w opinii OFOP stan ten bezwzględnie należy utrzymać – bez różnicowania na to, czy stowarzyszenie rejestrowane będzie przy wykorzystaniu wzorca statutu lub bez wykorzystania tej ścieżki.
Bez względu na powyższe – raz jeszcze wyrażamy dużą radość, iż szybką rejestrację stowarzyszeń potraktowano jako jeden z priorytetów.
- Cały proces dotyczący starań na rzecz szybkiej rejestracji stowarzyszeń w Polsce udokumentowany jest pod tym adresem: https://proste.ngo/kalendarz-statut/
- Krótkie uzasadnienie i opis procesu dostępne są tutaj: https://proste.ngo/wzorzec-statutu-stowarzyszenia-uzasadnienie-i-opis-procesu/
Zobacz tekst projektu Komisji do Spraw Petycji wraz z uzasadnieniem
Projekt Komisji został wniesiony do Sejmu 26 stycznia 2024 roku. Wniesionemu projektowi nie nadano jeszcze numeru druku. Projekt skierowano do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu, Biura Analiz Sejmowych oraz do konsultacji. 20 lutego 2024 roku zwrócono się do przedstawiciela wnioskodawców o uzupełnienie uzasadnienia (art.34 ust. 2 pkt 6 regulaminu Sejmu). Uzupełnienie dotyczy założeń do projektów podstawowych aktów wykonawczych, a konkretnie - rozporządzenia z wzorcem statutu.
Źródło: proste.ngo
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.