Do Sejmu trafił komisyjny projekt ustawy ws. rejestracji stowarzyszeń przez system S24. Stowarzyszenie Nowoczesnej Edukacji Prawnej zdecydowanie popiera ideę samej rejestracji stowarzyszeń przez system S24, natomiast przedstawiło propozycje, które mogą ulepszyć projekt.
S24 dla każdego stowarzyszenia
O samym pomyśle rejestracji stowarzyszeń wzorem np. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością pisał na łamach ngo.pl Łukasz Gorczyński z Fundacji trzeci.org.
Efektem petycji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych jest komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo o stowarzyszeniach, ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych
Stowarzyszenie Nowoczesnej Edukacji Prawnej w swoich uwagach wniosło o wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym również istniejące stowarzyszenie może na nowo zarejestrować się za pomocą wzorca statutu, przez jego zmianę.
Przykładowo przepis mógłby obejmować nowo dodany art. 21 ust. 4 ustawy Prawo o stowarzyszeniach:
“Statut stowarzyszenia może być również zastąpiony statutem uchwalonym przy wykorzystaniu wzorca statutu. Do takiego stowarzyszenia stosuje się ust. 3."
Rozwiązanie takie uprości działalność wielu stowarzyszeń i pozwoli im korzystać z systemu S24 dla dalszej działalności nawet gdy nie zostały w ten sposób zarejestrowane.
S24 dla stowarzyszeń zwykłych
Wnosimy o wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym stowarzyszenie zwykłe może przerejestrować się za pomocą systemu S24.
Przykładowo nowy przepis art. 42a ust. 4 ustawy Prawo o stowarzyszeniach mógłby brzmieć: "Statut stowarzyszenia może być również uchwalony przy wykorzystaniu wzorca. Art. 9a i art. 12 ust. 3-5 stosuje się odpowiednio."
Stowarzyszenia zwykłe to z reguły lokalne organizacje. Możliwość rejestracji w KRS za pomocą systemu S24 będzie dla nich sporym ułatwieniem.
Brak opłat za rejestrację w S24
Wnosimy o skreślenie w artykule 3 dodanego ustępu 3. Ten przepis ustanawia opłatę 125 zł od rejestracji.
Zgodnie z obecnymi przepisami, wpis stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego jest wolny od opłat sądowych (art. 17 ust. 3 ustawy - Prawo o stowarzyszeniach), co stanowi lex specialis wobec art. 53 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zmiana spowodować może wprowadzenie takiej opłaty, co będzie niekorzystne dla stowarzyszeń.
Warto natomiast zachować ust. 4, który zmniejsza opłaty, ale wymagać to będzie przeformułowania projektu np. na: “Opłatę stałą w kwocie 250 zł pobiera się od wniosku o zarejestrowanie w rejestrze przedsiębiorców stowarzyszenia, którego statut został uchwalony przy wykorzystaniu wzorca statutu udostępnionego w systemie teleinformatycznym”.
Naszym zdaniem warto rozważyć całkowitą rezygnację z opłat za rejestrację stowarzyszeń w rejestrze przedsiębiorców. Należy skłaniać organizacje pozarządowe do poszukiwania dodatkowych źródeł dochodu dla prowadzenia działalności społecznej, w tym pożytku publicznego.
Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy Norweskich i Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.