Posłowie z sejmowej Komisji do Spraw Petycji proponują zmianę w ustawie o petycjach. Ustawa działa od 2015 roku i nie była do tej pory przedmiotem poważnej nowelizacji. Obecna propozycja również nie wydaje się bardzo poważna, ale powinna być krokiem do usprawnienia mechanizmu petycji.
Projekt został wniesiony do Sejmu 4 sierpnia 2023 roku. Powstał w Komisji do Spraw Petycji, w reakcji na petycję Andrzeja Halickiego. Projekt zawiera propozycję zmian w 3 artykułach ustawy o petycjach.
Celem projektowanej ustawy jest dokonanie zmian w ustawie z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach, które doprecyzują obowiązki nałożone na organ rozpatrujący petycję, tak aby informacja o sposobie jej rozpatrzenia (załatwienia) była dostępna dla opinii publicznej.
(fragment uzasadnienia do projektu)
Artykuły 8 i 13 ustawy o petycjach
Kluczowa zmiana, którą zaproponowano dotyczy artykułu 8 ustawy oraz artykułu 13. Artykuł 8 opisuje obowiązki informacyjne organu, do którego wpływa petycja. Organ ten musi na swojej stronie internetowej opublikować określone informacje - artykuł 8 wylicza co powinno zostać upublicznione. Posłowie z komisji petycji ocenili, że wyliczenie to nie jest precyzyjne, szczególnie jeśli chodzi o informacje dotyczące sposobu rozpatrzenia petycji.
Aktualne przepisy (…) zostały uznane przez Komisję za nieprecyzyjne, co powoduje, że wiele urzędów faktycznie unika publikowania informacji o sposobie załatwienia petycji. Często zdarzą się, że organ rozpatrujący petycję nie ujawnia publicznie ani zawiadomienia o sposobie załatwienia petycji (sporządzonego zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy), ani skróconego omówienia tego zawiadomienia, nie widząc do tego podstaw w obecnym brzmieniu art. 8 ustawy. W konsekwencji organ rozpatrujący petycję często publikuje jedynie lakoniczne stwierdzenie "odpowiedzi udzielono", uznając że w ten sposób wypełnia ustawowy obowiązek opublikowania informacji, zawierającej "dane dotyczące sposobu załatwienia petycji".
Projektowana ustawa ma na celu uniemożliwienie takich praktyk, a tym samym zapewnienie znacznie większej transparentności w procesie rozpatrywania petycji.
(fragment uzasadnienia do projektu)
W projekcie proponuje się, żeby opis tego jak i gdzie organ informuje o załatwieniu petycji, znalazł się w artykule 13. Dodany do artykułu 13 kolejny (trzeci) ustęp tłumaczy więc, że:
"Zawiadomienie o sposobie załatwienia petycji wraz z uzasadnieniem, z wyłączeniem informacji prawnie chronionych, jest udostępniane na stronie internetowej podmiotu właściwego do rozpatrzenia petycji lub urzędu go obsługującego".
Upubliczniane ma być więc dokładnie to, co w odpowiedzi na petycję otrzymuje zgłaszający petycję, na podobnej zasadzie, jak na samym początku procesu, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, upubliczniana jest złożona petycja w całości (odwzorowanie cyfrowe / skan), a nie jej opis czy skrót.
Zobacz tekst projektu ustawy o zmianie ustawy o petycjach
Opisany projekt nie ma jeszcze (w chwili przygotowywania tego materiału) numeru druku i nie skierowano go do pierwszego czytania. Strona sejmowa odnotowuje jego skierowanie do Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu oraz Biura Analiz Sejmowych.
Będziemy śledzić losy projektu i na bieżąco informować o postępie prac.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23