Zatrzymać młodych w mieście. Historia z Konina [patronat ngo.pl]
Konin to byłe miasto wojewódzkie borykające się ze skutkami degradacji obszarów poprzemysłowych (rejon kopalni węgla brunatnego) i wyludnianiem się miasta. Proces uciekania stąd młodzieży i młodych rodzin do innych miast trwa od lat. Wiele miejsc w Polsce boryka się z podobnym problemem. Konin postanowił go zahamować, a pomysł zaproponowała sama młodzież, na co dzień działająca w Stowarzyszeniu M-LAB.
Stowarzyszenie M-LAB wpadło na pomysł M-BAZY, czyli internetowego narzędzia identyfikującego miejsca przyjazne młodzieży w Koninie, które są zgłaszane przez samych młodych ludzi. Chodziło o stworzenie bazy miejsc, w których młodzież mogłaby bezpiecznie i kreatywnie spędzać czas z rówieśnikami, nawiązywać nowe znajomości, lepiej czuć się w mieście.
„Naszym pomysłem chcieliśmy przeciwdziałać izolacji i poczuciu samotności, które nasiliły się podczas pandemii” – mówi Zofia Wójcik z Młodzieżowej Rady Miasta.
Najpierw baza lokalowa od miasta
Aby łatwiej było skoordynować działania i koncepcyjną pracę, młodzi ze Stowarzyszenia M-LAB dostali w budynku Urzędu Miasta miejsce przygotowane specjalnie dla nich: z kolorowymi ścianami i pufami. To tutaj mogły odbywać się narady i dyskusje, prace przygotowawcze bazy, nad którymi czuwały: Wanessa Komicz (M-LAB), Agnieszka Gołębiowska (Urząd Miasta), Emilia Wasielewska (radna), Zofia Wójcik (Młodzieżowa Rada Miasta). Ze strony akcji Masz Głos, w ramach której powstawał projekt, pomagała Fundacja Aktywności Lokalnej, organizacja partnerska Fundacji Batorego. Patronem medialnym działań akcji Masz Głos jest Ngo.pl.
Tu chodzi o przestrzeń do dialogu
Wsparcie, jakie dało Stowarzyszeniu M-LAB miasto, było ważne też w tym sensie, aby młodzież poczuła, że może wyjść z inicjatywą i że jej potrzeby zostaną potraktowane poważnie. To początek wzajemnego zaufania i dialogu, który zachęci młodych do myślenia o przyszłości miasta i jak widzą w nim swoją rolę. Równolegle z tworzeniem M-BAZY odbywał się w Koninie Tydzień Praw Dziecka, podczas którego młodzież dyskutowała o swoich prawach i problemach swojego środowiska. Wydarzenie zakończyło się w Konińskim Domu Kultury pokazem etiudy o szkole i dyskusją o prawach młodych.
„Dzięki współpracy z samorządem młodzież dostała więcej przestrzeni do wyrażania własnych opinii, a to jest to, na czym najbardziej jej zależy. Młodzi widzą, że są częścią miasta i są w tej współpracy traktowani na równi z dorosłymi. Jeszcze wiele przed nami, ale to dobry początek nauki wzajemnego słuchania, szanowania się i współpracy w duchu demokracji”, mówi Emilia Wasielewska, radna miasta Konina, opiekunka Młodzieżowej Rady Miasta Konina.
Solidarni w sprawie bazy
Zaangażowanie pomysłodawców M-BAZY i miasta to nie wszystko. Do działania została też zaproszona młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych Konina. Miała pełnić rolę ambasadorek i ambasadorów M-BAZY, do czego zachęcał ją specjalnie nagrany filmik; dziś można obejrzeć go na stronie M-BAZY. Zaangażowanie młodzieży z Konina stało się inspiracją dla innych grup z akcji Masz Głos, czego dowodem jest wizyta u Młodzieżowej Rady Miasta Konina grupy z Młodzieżowej Rady Gminy Szydłowo wraz z zastępcą burmistrza.
Za pomysł M-BAZY Stowarzyszenie M-LAB zostało docenione tytułem finalisty nagrody Super Samorząd 2021, przyznawanej w ramach akcji Masz Głos Fundacji Batorego. Wyróżnienie otrzymał także prezydent miasta Konina.
Więcej w "Atlasie dobrych praktyk"
Źródło: akcja Masz Głos