Czasami chodzi o kursujący autobus. Historia z Radomyśla [patronat ngo.pl]
Pandemia zmieniła reguły gry wielu dziedzin życia. Inaczej zaczęły funkcjonować m.in. edukacja, służba zdrowia, urzędy, biznes. Po zluzowaniu obostrzeń nie wszystko wróciło do normy, na przykład połączenia autobusowe w mniejszych miejscowościach czy na wsiach. A ludzie muszą jakoś dojeżdżać do pracy, do szkoły czy do lekarza. Historia z Radomyśla pokazuje, ile zachodu trzeba, by z powrotem funkcjonowały tak podstawowe sprawy, jak komunikacja publiczna.
Kursy zawieszone bezterminowo
Radomyśl to wieś w województwie zachodniopomorskim – jest tutaj ponad 40 domów. Do miasta powiatowego Szczecinka, w którym są szkoła, przychodnia, kościół, jest 20 minut samochodem. Do najbliższej stacji kolejowej – 20 minut na piechotę, co jest problematyczne zwłaszcza dla osób starszych czy rodziców z małymi dziećmi. W pandemii zostały zawieszone połączenia autobusowe. Po zluzowaniu obostrzeń komunikacja publiczna nie wróciła do stanu sprzed. Mieszkańcy potrzebowali przywrócenia kursów między Radomyślem a resztą gminy Grzmiąca i Szczecinkiem.
Nawet w pandemii sytuacja zawieszonych połączeń była uciążliwa – bo przecież np. seniorzy nie przestali potrzebować dostać się do przychodni – wielu rozumiało, że jeśli młodzież nie jeździ do szkół, to kursy autobusów stają się mało opłacalne. Jednak w chwili, gdy młodzież wróciła do szkół, a autobusy nie wróciły na trasy, nie znalazła już wytłumaczenia i poparcia mieszkańców sołectwa.
Sołectwo bierze sprawy w swoje ręce
Sołectwo postanowiło zawalczyć w swojej sprawie. Jak? Najpierw zrobiło ankietę potrzeb transportowych wśród mieszkańców Radomyśla i sąsiednich miejscowości. Władze gminy Grzmiąca, wspierając mieszkańców w staraniach o przywrócenie połączeń, zorganizowały spotkanie ze starostą powiatu szczecińskiego Krzysztofem Lisem. Uczestniczyła w nim sołtyska Radomyśla Celina Łojek, przybyli na nie także mieszkańcy. Wspierał ich koordynator akcji Masz Głos Fundacji Batorego – Stowarzyszenie Rozwoju Inspiracje ze Słupska, bo sołectwo Radomyśl jest uczestnikiem tego projektu. Portal Ngo.p jest patronem medialnym akcji Masz Głos.
Telefony i negocjacje
Rozmowy w starostwie nie należały do najłatwiejszych, ale ostatecznie argumenty i możliwe rozwiązania problemu zostały przyjęte. Starosta wystosował pismo do Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego z prośbą o dofinansowanie linii autobusowej relacji Szczecinek–Grzmiąca–Szczecinek z funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Zapadła pozytywna decyzja w tej sprawie. Od października 2021 roku młodzież mogła dotrzeć do szkoły komunikacją publiczną. Od stycznia 2022 roku linia jest wydłużona i autobus obecnie jeździ na trasie Szczecinek–Sucha–Szczecinek.
„Trzeba było dziesiątków telefonów, pytań. Często byliśmy odsyłani od jednego urzędnika do drugiego, a to nie wpływało pozytywnie na motywacje osób zaangażowanych w sprawę. Na szczęście upór i świadomość, jak ważne dla naszej społeczności jest rozwiązanie problemu wykluczenia transportowego, a także wsparcie Gminy, pomagały pokonać trudności” – mówiła Celina Łojek.
Na powrót zaangażować mieszkańców
Aby sprawa kursów autobusowych miała szansę powodzenia, wymagała zaangażowania mieszkańców. Po przerwie, spowodowanej pandemią, taka aktywność nie była oczywista. Rada Sołecka założyła, że mieszkańców może na nowo pobudzić większa impreza plenerowa i zorganizowała w czerwcu Piknik Rodzinny. Termin doskonały ze względu na pogodę, okolice Dnia Dziecka i rozpoczęcie wakacji. Wydarzenie zostało przygotowane dla wszystkich mieszkańców, ale to na dzieci czekało najwięcej atrakcji. Wójt Patryk Makowski kręcił watę cukrową, ciasta i napoje przygotowały mieszkanki sołectwa.
Kolejnym krokiem w stronę integracji była przygotowana przez sołtyskę i Radę Sołecką „Herbatka mikołajkowo-andrzejkowa”. W trakcie rozmów na obydwu wydarzeniach motywem przewodnim był brak połączeń komunikacyjnych w Radomyślu.
W 2021 roku sołectwo Radomyśl zostało docenione nagrodą Super Głos Fundacji Batorego za to, że wywalczyło przywrócenie połączeń autobusowych między swoją wsią a resztą gminy i miastem powiatowym – Szczecinkiem.
Więcej w „Atlasie dobrych praktyk”
Źródło: akcja Masz Głos