Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci na przykład w miejscowej świetlicy to standard niemal w każdej gminie. Ale zajęcia albo miejsce spotkań dla mam? Myślenie w tym kierunku i oferta są rzadsze, a pandemia dodatkowo utrudniła sprawę. Miejsca, gdzie mamy mogłyby się spotkać nawet przy okazji przyprowadzania dzieci na zajęcia, zostały zamknięte. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Łapianka na obcasach” dostrzegły ten problem i postanowiły poszukać rozwiązania.
Członkinie Koła chciały sprowokować środowisko mam do działania, wzbudzić ich zaangażowanie i poczucie sprawczości. Swój pomysł zaczęły realizować pod hasłem „Mamy mają głos”. W mediach społecznościowych zapowiedziały, że czekają na propozycje i pomysły utworzenia „strefy dla mam”. Działanie realizowały w ramach akcji Masz Głos Fundacji Batorego, której patronem medialnym jest portal ngo.pl.
Wspólne miejsce pod chmurką
Początkowo w planach było utworzenie miejsca dla mam na świeżym powietrzu, pod dużym namiotem, z hamakami, siedziskami. Jednak problemem okazało się pozyskanie namiotu, który jest własnością sołectwa i nie został udostępniony Kołu na stałe.
Po rozmowach z mamami członkinie Koła zdecydowały się złożyć wniosek do gminy w otwartym konkursie ofert, w którym oprócz budżetu na zagospodarowanie czasu wolnego mieszkańców były też środki na doposażenie miejsca dla mam. Udało się wygrać konkurs. Za wygraną członkinie Koła Gospodyń Wiejskich kupiły siedziska i hamaki, a mamy zaangażowały się w organizację działań w „strefie”. Przy tej okazji zawiązała się zgrana grupa kobiet.
Połączone siły i wielofunkcyjny budynek
Po sukcesie wspólnego przedsięwzięcia uczestniczki akcji razem z mamami zadecydowały, że podejmą się skonstruowania wniosku do budżetu obywatelskiego gminy Łapy. Przedyskutowały potrzeby, zaprosiły do inicjatywy sołtysów i rady sołeckie wsi Łapy-Dębowina oraz Łapy-Szołajdy, na pograniczu których znajdują się strażnica i świetlica, a także strażaków z miejscowej OSP i Wiejski Dom Kultury.
Powstał wspólny pomysł na budowę wielofunkcyjnego budynku, w którym będą mogły odbywać się np. letnie spotkania czy „brudne” warsztaty, i który odpowie też na potrzeby magazynowe strażaków. Projekt powstał przy wsparciu Urzędu Miasta Łapy, a w zbiórkę głosów zaangażowały się również „maszgłosowe mamy”.
Mimo dużej konkurencji wśród wniosków do budżetu obywatelskiego projekt zwyciężył! Udało się pozyskać 100 tys. zł, a projekt będzie realizowany w 2022 roku.
Rola urzędu
Inicjatorki akcji doceniają dużą przychylność pracowników Urzędu Miasta na etapie przygotowywania wniosku do budżetu obywatelskiego. To właśnie oni pomogli dopracować niedociągnięcia wniosku, wskazali, które kwestie trzeba doprecyzować, gdzie są błędy i jak je poprawić. Grupa miała cztery konsultacje z urzędnikami, burmistrzem, jego zastępcami, pracownikiem referatu inwestycji i koordynatorem budżetu obywatelskiego.
„Cieszymy się z naszego udziału w akcji Masz Głos. Efekty widoczne będą jeszcze w długiej przyszłości” – mówi Marta Łapińska, prezeska Koła Gospodyń Wiejskich „Łapianka na obcasach”.
Koło Gospodyń Wiejskich „Łapianka na obcasach” i Burmistrz Miasta Łapy zostali wyróżnieni tytułem finalisty nagrody Super Samorząd Fundacji Batorego.
Więcej w „Atlasie dobrych praktyk”
Źródło: akcja Masz Głos