Chodzi nie tylko o ruch. Biegi sołeckie w gminie Pruszcz Gdański [patronat ngo.pl]
W gminie wiejskiej Pruszcz Gdański jest 31 sołectw. Mają od kilkudziesięciu do kilku tysięcy mieszkańców i reguła jest taka, że im większe sołectwo, tym słabsza integracja, podobnie jak zaangażowanie mieszkańców w lokalne działania. Grupa Straszyn Biega postanowiła zmienić tę sytuację i wymyśliła biegi sołeckie. Świetne antidotum także na brak ruchu, w dodatku z wątkiem krajoznawczym.
Na pomysł biegów sołeckich wpadł Marek Wiergowski. Na przełomie 2019 i 2020 roku udało się zorganizować kilka biegów pod nazwą „Biegiem poznaj 31 sołectw gminy Pruszcz Gdański”; przerwała je pandemia. Kolejna szansa pojawiła się wraz z przystąpieniem grupy Straszyn Biega do akcji Masz Głos Fundacji Batorego, której patronem medialnym jest portal Ngo.pl. Grupę biegową wsparł koordynatorów projektu ze Stowarzyszenia Rozwoju Inspiracje. Organizatorzy akcji Masz Głos wysłali list polecający do wójt gminy Magdaleny Kołodziejczak oraz dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji Karola Lipskiego, co ułatwiło wstępne ustalenia między grupą a samorządowcami w sprawie organizacji biegów.
Nie tylko ruch
W akcji sportowo-integracyjnej „Biegiem poznaj 31 sołectw gminy Pruszcz Gdański” chodziło o spopularyzowanie krótkich (ok. 5–8 km) biegów, marszobiegów, marszów i wycieczek rowerowych jako ogólnodostępnych form sportu w środowisku wiejskim. Biegi miały też zintegrować mieszkańców sąsiednich sołectw, przybliżyć im miejsca wartościowe przyrodniczo i historycznie w gminie.
Sołtysi wychodzą naprzeciw
Wyzwaniem było takie nagłośnienie 31 biegów, by w każdym z nich chciało uczestniczyć jak najwięcej mieszkańców. W praktyce polegało to na kontakcie telefonicznym sołtysa Radunicy Michała Nowaka z sołtysami kolejnych lokalizacji wydarzenia. Marek Wiergowski dostarczał plakaty ogłoszeniowe z prośbą o wstawienie do tablicy sołeckiej. Na ogół sołtysi i sołtyski chętnie uczestniczyli w przedsięwzięciu, angażowali mieszkańców. Niekiedy otwierali świetlice wiejskie, częstowali herbatą i ciastem, a nawet organizowali ogniska z kiełbaskami. Wójt gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak zaangażowała się w inicjatywę już po samej rozmowie telefonicznej. Z pomocą dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji Karola Lipskiego powstał regulamin biegów i imprez. Dyrektor pośredniczył też w kontakcie z sołtysem Radunicy Michałem Nowakiem, co w dużym stopniu ułatwiło kontakty z pozostałymi sołtysami gminy.
Też dla rowerzystów
Grupa Straszyn Biega tak planowała kolejne odcinki biegów, aby umożliwić udział jak największej grupie mieszkańców, bez względu na wiek, płeć czy poziom przygotowania i treningu. Mieszkańcy najczęściej włączali się biegiem lub na rowerach. W ostatnim, 31. biegu w Mokrym Dworze wójt Magdalena Kołodziejczak, dyrektor Karol Lipski, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Gminy Pruszcz Gdański Wiesław Zbroiński i sołtys Michał Nowak włączyli się w nagradzanie uczestników biegu, we wręczanie certyfikatów i nagród. Michał Nowak na Facebooku relacjonował: „Przez ostatnie 4 miesiące ‘biegusiem’ poznawaliśmy najciekawsze zakątki naszych miejscowości. Pierwszy raz wziąłem udział w projekcie razem ze wszystkimi 31 sołtyskami i sołtysami naszej gminy. Jestem z tego niesamowicie dumny”.
Akcja „Biegiem poznaj 31 sołectw gminy Pruszcz Gdański” pokazała bogactwo turystyczno-przyrodnicze tutejszych sołectw, zbliżyła mieszkańców, dała im czas i miejsce na wspólne spotkanie. Dostali impuls do większej aktywności fizycznej i motywację do zdrowego stylu życia. A w 2022 roku kontynuują inicjatywę.
Grupa Straszyn Biega i Wójt Gminy Pruszcz Gdański zostali docenieni nagrodą Super Samorząd Fundacji Batorego za pomysł poznawania okolicy przez sport i przemyślane wciąganie do współdziałania władz i mieszkańców.
Więcej w „Atlasie dobrych praktyk”
Źródło: akcja Masz Głos