Kawiarnia społeczna, czyli pomysł na miejsce dla aktywnych. Historia z Krosna [patronat ngo.pl]
To historia poniekąd typowa dla wielu organizacji społecznych: grupa pasjonatów robi wiele dobrego dla otoczenia, ale nie ma stałego miejsca do działania. Przez lata tuła się po różnych lokalizacjach, aż wreszcie przychodzi moment, gdy podejmuje się znalezienia miejsca na realizację własnych przedsięwzięć. Jaki może być finał takiego wyzwania, pokazuje historia Fundacji GraTy z Krosna, która działa w akcji Masz Głos Fundacji Batorego.
Członkowie Fundacji GraTy potrzebowali miejsca nie tylko dla siebie i ludzi skupionych wokół ich działań, ale dla wszystkich aktywistów w mieście. Jaką formułę powinno mieć takie miejsce? Wpadli na pomysł kawiarni społecznej – miejsca dla każdego, które jest otwarte do późna, nie ma barier, agreguje i wspiera nowe inicjatywy. Wspólnie z Urzędem Miasta zastanawiali się, jaki rodzaj współpracy byłby najlepszy przy pomyśle kawiarni społecznej. Stanęło na tym, że podmiotem zarządzającym kawiarnią będzie przedsiębiorstwo ekonomii społecznej.
Przedsiębiorstwo ekonomii społecznej pozwala działać solidarnościowo, wspierać osoby wykluczone, zarządzać partycypacyjnie. Ma także szansę inwestować w pracowników – realnie pomagać ludziom. Fundacja GraTy podjęła się stworzenia kawiarni społecznej i przedsiębiorstwa ekonomii społecznej w ramach działań w akcji Masz Głos Fundacji Batorego, której patronem medialnym jest portal ngo.pl.
Najpierw przedsiębiorstwo ekonomii społecznej
Po kilkumiesięcznych przygotowaniach wniosku o dofinansowanie stworzenia podmiotu ekonomii społecznej udało się przejść przez cały proces z pierwszą lokatą na liście ocen wniosków. Fundacja GraTy otrzymała 63 500 zł, a drugie tyle pomostowego. Urząd Miasta pomógł nakreślić plan działania przyszłego przedsiębiorstwa, w tym ten przekształcający grupę nieformalną, jaką wówczas były GraTy, w przedsiębiorstwo ekonomii społecznej.
Grupa otrzymała listy intencyjne od prezydenta miasta, naczelnika Wydziału Kultury i Sportu kierownika Środowiskowego Hufca Pracy, radnych dzielnicy, Centrum Integracji Społecznej i Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych. Każdy z wymienionych zadeklarował swoje wsparcie, pomagał w znalezieniu odpowiednich miejsc do prowadzenia działalności oraz zadeklarował dalszą opiekę merytoryczną.
„Budujemy miejsce dla kolektywu, żeby budować wspólne dobro” – mówili członkowie Fundacji GraTy na etapie tworzenia miejsca.
Miejsce na co dzień
Kawiarnia społeczna w Krośnie powstała i dziś funkcjonuje jako przestrzeń coworkingowa i makerspace. Codziennie przychodzą tutaj ludzie, którzy chcą popracować, zrobić zadanie domowe, skorzystać z komputerów, ze sprzętu fotograficznego albo z gier. Fundacja GraTy organizuje tutaj wiele warsztatów, m.in. rękodzielnicze. W każdy piątek jest otwarty pokój kreatywny, z którego korzystają ludzie w różnym wieku, aby grać razem w planszówki. W weekendy fani modelarstwa rozgrywają między sobą gry taktyczne i figurkowe.
Fundacja GraTy, prezydent miasta Krosna i naczelnik Wydziału Kultury i Sportu zostali docenieni za swoją inicjatywę tytułem finalisty nagrody Super Samorząd.
Więcej w „Atlasie dobrych praktyk”
Źródło: akcja Masz Głos