W Opolu jest potrzebna placówka oświatowa dla dzieci ze spektrum autyzmu [patronat ngo.pl]
W Opolu nie ma żadnej placówki oświatowej wyspecjalizowanej w pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu. Rodzice mają trudności, aby znaleźć odpowiednią szkołę dla swojego dziecka. Tego rodzaju doświadczenia zmusiły cztery matki do solidarnych działań. Ich historia znalazła się w „Atlasie dobrych praktyk” akcji Masz Głos Fundacji Batorego.
Agata Wyląg, matka dziesięciolatka ze spektrum autyzmu, mówi:
– Jednej z nas odmówiono przyjęcia dziecka w trzynastu kolejnych szkołach w mieście. Kiedy w końcu trafiło do jednej z placówek, okazało się, że jest nieprzygotowana do pracy z takim uczniem. Choć w świetle prawa oświatowego dzieci ze szczególnymi potrzebami powinny mieć zapewnione warunki do nauki, nauczyciele nie mają fachowej wiedzy, jak z nimi pracować, a w budynkach brakuje odpowiedniej infrastruktury, np. pokojów wyciszeń.
Wola miasta
Aby powstała taka placówka oświatowa, potrzebna jest wola władz samorządowych. Matki napisały list otwarty do prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego z prośbą o utworzenie w mieście wyspecjalizowanej placówki edukacyjnej. List pozostał bez odpowiedzi, mimo że podpisało go dwustu rodziców w podobnej sytuacji. Prezydent nie odpowiedział też na żadne inne zaproszenie na spotkania, które otrzymał od matek.
Grzegorz Wójkowski, koordynator akcji Masz Głos, zasugerował kampanię społeczną, aby mieszkańcy miasta dowiedzieli się, jaki problem mają rodzice dzieci ze spektrum autyzmu, i poparli dążenie do utworzenia szkoły.
W stronę sojuszników
Matki zaczęły organizować spotkania ze wszystkimi, którzy potencjalnie mogli im pomóc. Na pierwsze przyszedł Aleksander Iszczuk, naczelnik Wydziału Oświaty. Na kolejnym pojawił się wiceprezydent Maciej Wujec; parokrotnie obiecywał utworzenie zespołu składającego się z urzędników, inicjatorek oraz terapeutów i ekspertów, który miał pracować nad założeniami przyszłej placówki edukacyjnej. Do powołania takiego zespołu nigdy nie doszło.
Sojusznicy znaleźli się wśród radnych klubu Platformy Obywatelskiej, którzy złożyli poprawkę do budżetu miasta na 2023 rok, uwzględniającą utworzenie w Opolu ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci ze spektrum autyzmu. Choć poprawka została przyjęta, to w dyskusji na posiedzeniu Rady Miasta wybrzmiało, że władza wykonawcza nie zamierza takiej placówki tworzyć. Za to opowiada się za utworzeniem w nowym roku szkolnym specjalnych klas dla dzieci z autyzmem w ramach istniejących w mieście szkół. Matki odrzuciły ten pomysł w obawie przed przemocą rówieśniczą, nierównym traktowaniem ich dzieci i brakiem wyspecjalizowanej kadry w szkołach.
– Te dzieciaki mają prawo do porządnej, odpowiednio przystosowanej do ich potrzeb nauki. A ich rodzice i opiekunowie zasługują na wsparcie w wychowaniu i zapewnieniu wszystkich potrzeb – mówi Anna Dzieduszycka, aktorka, która zagrała główną rolę w filmie o osobach z niepełnosprawnościami „Sukienka”.
Fiasko?
W ciągu niecałego roku matki pozyskały też sojuszniczki wśród terapeutek na co dzień pracujących z dziećmi ze spektrum autyzmu oraz wsparcie organizacji społecznych (m.in. Stowarzyszenia Jednym Słowem). Ważną rolę odegrała posłanka Marcelina Zawisza, która razem ze swoim biurem poselskim zorganizowała wizytę matek w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Tutaj poznały możliwości finansowania takiej szkoły oraz deklarację wsparcia merytorycznego w przypadku jej organizacji. Inicjatywę wspierały media lokalne i regionalne.
Grupa rodziców z Opola znalazła się w gronie finalistów nagrody Super Głos Fundacji Batorego za rok 2022.
Więcej w „Atlasie dobrych praktyk”
W „Atlasie dobrych praktyk. Historie lokalne 2022” jest 25 historii o zaangażowaniu ludzi w lokalne zmiany. Wydarzyły się one w różnych miejscach w całej Polsce, przy wsparciu akcji Masz Głos Fundacji Batorego i jej lokalnych koordynatorów. Historie dotyczą tworzenia miejsc wspólnych dla mieszkańców, dialogu w społeczności lokalnej, załatwiania potrzeb różnych grup wiekowych, ochrony środowiska i zostały zrealizowane dzięki sprawnej współpracy władz z mieszkańcami.
Przeczytaj historie o ludziach, którzy wzięli sprawy w swoje ręce.
Grupa rodziców z Opola powstała z inicjatywy czterech matek dzieci ze spektrum autyzmu w 2022 roku. W trakcie rozmów ze sobą zauważyły, że borykają się z podobnymi problemami i mają wspólną potrzebę stworzenia w ich mieście odpowiedniej oferty edukacyjnej, dostosowanej do potrzeb oraz możliwości edukacyjnych ich dzieci. Celem inicjatywy jest utworzenie na terenie miasta ośrodka szkolno-wychowawczego dla dzieci i młodzieży z autyzmem.
Akcja Masz Głos to prowadzony od 2006 roku ogólnopolski projekt Fundacji im. Stefana Batorego, który ma na celu budowanie dialogu i współpracy pomiędzy społecznościami lokalnymi a władzami samorządowymi. W 2023 roku akcja jest realizowana z partnerami regionalnymi: Stowarzyszeniem Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Fundacją Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab, Stowarzyszeniem Rozwoju „Inspiracje”, Pracownią Zrównoważonego Rozwoju, Fundacją Twórczości, Edukacji i Animacji Młodzieży – „Teatrikon”. Patroni medialni: Onet.pl, Ngo.pl.
Źródło: akcja Masz Głos