Jak zainteresować lokalną historią? Przykład z Jadowa [patronat ngo.pl]
Lokalna historia to dziedzina przeważnie wąskiego grona pasjonatów. Jeśli zostanie pokazana i opowiedziana we współczesny sposób, znajdzie wielu miłośników i nie będzie skazana na gablotki w muzeum. Bardzo dobrze wie o tym Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne, które przywróciło w Jadowie pamięć o szkockich osadnikach.
Jadów to mała wieś pod Warszawą, wydawałoby się – bez szczególnych właściwości, jednak tylko do czasu. Gdy grono pasjonatów zainteresowało się lokalną historią, odkryło kompletnie nieznany i nieupamiętniony wątek. W pobliskim lesie istniały resztki cmentarza szkockich osadników, jednak nikt nie interesował się tym tematem. Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne postanowiło zadbać o teren cmentarza – przede wszystkim oznakować to miejsce w przestrzeni i włączyć mieszkańców w odkrywanie nieznanej tutejszej historii. Tego działania podjęło się w tamtym roku w ramach akcji Masz Głos Fundacji Batorego. Portal ngo.pl jest patronem medialnym projektu.
Prace konserwatorskie
Stowarzyszenie zaczęło od uporządkowania cmentarza, znalezienia jego granic i zabezpieczenia elementów sztuki cmentarnej, np. zabytkowego nagrobka. Do współpracy włączyli się konserwator rzeźby kamiennej i młodzież z liceum mundurowego w Urlach. Wyzwaniem jednak było to, jak atrakcyjnie pokazać szkockie dziedzictwo mieszkańcom i wciągnąć ich w ten wątek? Jak skoordynować działania?
„Czasami brakowało nam kilku dodatkowych rąk do pracy, czasem też zatrzymywały nas technikalia – jak brak właściwego klucza pozwalającego na wyłączenie części oświetlenia w parku na czas kina plenerowego” – mówił Marek Suchocki, członek Stowarzyszenia.
Urok przeszłości
Wyzwania organizacyjne udało się jednak pokonać, a pomysł na wciągnięcie mieszkańców podyktował sezon wakacyjny, gdy wszyscy chętnie spędzają czas na zewnątrz. Stowarzyszenie wymyśliło uroczystość upamiętnienia i pokazania mieszkańcom kultury Szkotów. W wydarzeniu w 2021 roku uczestniczyli przedstawiciele St. Andrew’s Foundation, wraz z byłym konsulem RP w Edynburgu Leszkiem Wieciechem. Na cmentarzu odbyła się wspólna modlitwa z mieszkańcami Jadowa. W centrum wsi koncert zagrała jedyna orkiestra dudziarzy w Polsce – Częstochowa Pipes & Drums. Całość zakończył pokaz filmu „Edi”, nakręconego w malowniczych plenerach Szkocji. Po Wieczorze Szkockim odbyło się kino letnie im. Edwarda Stachury.
Sukces lubi współpracę
Stowarzyszenie od początku wspierał wójt gminy Jadów. Za wsparcie finansowe od gminy zostały zorganizowane seanse kina letniego i Wieczór Szkocki. Na potrzeby wydarzenia gmina wypożyczyła scenę, nagłośnienie i zorganizowała część atrakcji dla dzieci. Na tydzień przed Wieczorem Szkockim pracownicy biurowi Urzędu Gminy w Jadowie samodzielnie postawili przy cmentarzu tablicę informacyjną zaprojektowaną przez Stowarzyszenie.
Oprócz gminy Jadów wydarzenia wsparli: Biblioteka Publiczna Gminy Jadów, Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich „Myszadlanki” i St. Andrew’s Foundation jako współorganizator. Stowarzyszenie współpracowało też z Nadleśnictwem Łochów – Lasy Państwowe, Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, konserwatorem rzeźby kamiennej i młodzieżą z liceum mundurowego w Urlach.
Duma mieszkańców
Wieczór Szkocki zintegrował wokół lokalnej historii nie tylko społeczność Jadowa, ale też potomków jadowskich Szkotów mieszkających od Szkocji po Australię. Jadowianie poczuli dumę, że mieszkają w tak szczególnym miejscu.
„Otrzymaliśmy bardzo pozytywny feedback – mówi Karol Suchocki ze Stowarzyszenia – że Wieczór Szkocki był nietuzinkowy, fantastyczny. Podobnie ludzie odebrali seanse kina letniego. Najbardziej zapamiętam, jak po pierwszym z nich składaliśmy scenę, ekran i sprzątaliśmy park. Wtedy podeszła do mnie grupka widzów ze słowami, że to super pomysł, że takie kino powstało. Po czym włączyła się do naszego sprzątania”.
W tym roku odbyła się druga edycja wydarzenia pod nazwą Dzień Szkocki. Widać, że powoli wpisuje się ono w stały kalendarz Jadowa.
Jadowskie Stowarzyszenie Historyczne i wójt gminy Jadów otrzymali nagrodę Super Samorząd 2021. Jury doceniło budowanie tożsamości lokalnej na dziedzictwie kulturowym. Grupa i władze zadbały o miejscową historię i na jej bazie stworzyły projekt z potencjałem do dalszego rozwoju.
Więcej w „Atlasie dobrych praktyk”
Źródło: akcja Masz Głos