Kluczbork ma pomysł na dzielenie się jedzeniem i książką [patronat ngo.pl]
O marnowaniu żywności na świecie jest głośno. Wiele produktów trafia do kosza, mimo że wciąż nadaje się do zjedzenia. Skalę zjawiska szacuje się na 9 milionów ton żywności w skali roku, co oznacza też zużycie ponad 1,72 miliarda metrów sześciennych wody do produkcji jedzenia. To tak, jakby każdy Polak codziennie przez rok wylewał sto półtoralitrowych butelek wody. Stowarzyszenie Klucz do Rozwoju z Kluczborka postanowiło przeciwdziałać sytuacji na lokalnym podwórku.
Stowarzyszenie Klucz do Rozwoju, zgodnie ze swoim mottem: „Jedz, dziel się i częstuj! Nie marnuj jedzenia!”, wymyśliło, że otworzy Jadłodzielnię, czyli miejsce do wymiany jedzenia. Przy okazji zadba o strawę dla ducha i w tym samym miejscu uruchomi Książkodzielnię – punkt wymiany książek. Z tym pomysłem Stowarzyszenie zgłosiło się do akcji Masz Głos, w której wspierało je Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, organizacja partnerska projektu Fundacji Batorego. Partnerem medialnym akcji Masz Głos jest Ngo.pl.
Najważniesze: dobra lokalizacja
Problemem okazało się miejsce na wiatę. Trzeba było znaleźć taką lokalizację w Kluczborku, gdzie jest duży ruch i nie trzeba dodatkowo płacić, np. podatku od gruntu. Pomogła gmina. Stowarzyszenie dostało miejsce na targowisku, na gruncie należącym do miasta, które zadeklarowało też opłacać prąd. Drewnianą wiatę i lodówkę sfinansował Ośrodek Pomocy Społecznej. Po stronie Stowarzyszenia były: zorganizowanie projektu, wykonanie wiaty, zakup i transport lodówki.
Dotrzeć do ludzi z informacją
Gdy powstała wiata, Stowarzyszenie przygotowało ulotki informujące o tym miejscu. Przeprowadziło też rozmowy ze wszystkimi przedsiębiorcami na targowisku. O powstaniu Jadłodzielni i Książkodzielni mieszkańcy Kluczborka dowiedzieli się przez facebookowe profile Gminy Kluczbork (Urząd Miasta pomagał promocyjnie) i Stowarzyszenia Klucz do Rozwoju, a także za pomocą poczty pantoflowej. W otwarciu punktów uczestniczyli: wiceburmistrz gminy, przedstawiciele Wydziału Promocji, media lokalne i regionalne.
Wymiana – wspólna sprawa
Na co dzień Jadłodzielnią i Książkodzielnią stale opiekuje się piętnaścioro wolontariuszy. Cztery osoby pracujące na targowisku są odpowiedzialne za otwieranie wiaty codziennie rano. Jedenaścioro wolontariuszy na zmianę wozi żywność ze sklepów, dba o czystość lodówki i zamyka wiatę o 18:00.
„Gdy przywozimy towar, nasi stali odbiorcy już czekają. Niektórzy pomagają nam wyciągać kartony z samochodu. Ich radość, gdy przyjeżdżamy, jest dla nas największym podziękowaniem” – mówi Anna Król ze Stowarzyszenia Klucz do Rozwoju.
W Kluczborku żywność, która byłaby wyrzucana, jest odzyskiwana. Lokalni przedsiębiorcy, szkolne stołówki oraz mieszkańcy dołączyli się do akcji Jadłodzielni. Przy okazji wymiana książek w Książkodzielni cieszy się zainteresowaniem.
Stowarzyszenie Klucz do Rozwoju zostało docenione za swoją inicjatywę nagrodą Super Samorząd 2021, przyznawaną w ramach akcji Masz Głos Fundacji Batorego. Jury zwróciło uwagę na oryginalny pomysł połączenia pomocy potrzebującym z promocją czytelnictwa wśród mieszkańców, świetną lokalizację punktów i dobrą współpracę z władzami samorządowymi przy realizacji przedsięwzięcia. Nagrodę otrzymało zarówno Stowarzyszenie, jak i Jarosław Kielar – burmistrz miasta Kluczborka.
Więcej w "Atlasie dobrych praktyk"
Źródło: akcja Masz Głos