Miejski mebel do wymiany przedmiotów. Historia z Lublina [patronat ngo.pl]
Nadmierny konsumpcjonizm jest pułapką naszych czasów. Z jednej strony dostępność produktów na rynku pozwala szybko zaspokoić różne potrzeby i ułatwia życie, z drugiej – skutkuje m.in. marnowaniem żywności, nadużywaniem energii i wody, gromadzeniem rzeczy. Czy na pewno wszystko to, po co sięgamy na sklepowe półki jest nam potrzebne? Takie pytanie zadają aktywiści z grupy Zero Waste Lublin i proponują mieszkańcom swojego miasta proste rozwiązanie.
Działaniu grupy Zero Waste Lublin przyświeca myśl, aby zachęcać mieszkańców do wymiany odzieży, sprzętów i przedmiotów codziennego użytku, które nie są im już potrzebne, ale wciąż mogą przydać się innym. To prosty sposób dbania o środowisko. W 2021 roku wymyśliła rozwiązanie, które ułatwia takie wymiany w praktyce – pomysł zrealizowała w ramach działań w akcji Masz Głos Fundacji Batorego, której portal ngo.pl jest patronem medialnym.
Lepszy mebel niż spotkania
Najpierw grupa Zero Waste Lublin zaproponowała mieszkańcom „Wymienniki”, czyli spotkania, podczas których mogli oni wymieniać się używanymi przedmiotami. Pomysł okazał się trafny, ale wymagał organizacji spotkań i szukania dobrych terminów, kiedy można by je urządzić. Ta logistyka nie była łatwa do opanowania. Stąd pomysł na bardziej dostępne rozwiązanie – givebox, czyli miejski mebel do bezpłatnej i anonimowej wymiany produktów między mieszkańcami. Dzięki niemu rzeczy sprawne, ale już komuś niepotrzebne mogą znaleźć nowy dom. Pomysł na giveboxy przyszedł do Polski z Berlina; najpierw został zrealizowany w Poznaniu. Członkinie Zero Waste Lublin uznały, że pora na ich miasto.
Projekt do budżetu obywatelskiego
Na wiosnę 2021 roku grupa umówiła się na spotkanie z Biurem Partycypacji Urzędu Miasta Lublin, aby przedstawić pomysł giveboxów i dowiedzieć się, jak można by go wdrożyć w mieście. Biuro podpowiedziało dwie ścieżki działania: przygotowanie projektu do budżetu obywatelskiego, który za chwilę miał ruszyć, i inicjatywę lokalną.
Członkinie grupy wybrały pierwsze rozwiązanie – przygotowały projekt do budżetu obywatelskiego, który uzyskał pozytywną weryfikację i trafił pod głosowanie mieszkańców. Głosowaniu towarzyszyła kampania informacyjna o giveboxach, połączona z warsztatami. Ostatecznie projekt dostał około 160 głosów. To zbyt mało, aby wygrać z budową ścieżki rowerowej czy placu zabaw.
Wymiana w wersji mini
Grupa Zero Waste Lublin nie zraziła się werdyktem budżetu obywatelskiego. Postanowiła zrobić minigiveboxy i poustawiać je w różnych punktach w mieście, aby oswoić mieszkańców z pomysłem i zachęcić do wymian. Pozyskała do współpracy lokalne organizacje i miejsca działające w duchu less waste, m.in. właścicieli kawiarni, którzy zgodzili się postawić minigiveboxy w swoich punktach.
Dziś minigiveboxy stoją w pięciu miejscach w Lublinie: w Kawiarni Nie Wylej, Kawiarni Creamy Cafe, Kawiarni Cafe Heca, Fundacji Karuzela Aktywności i przy ulicy Lubartowskiej 77.
„Givebox Lublin spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem społecznym. Wierzymy, że w przyszłości powstanie więcej takich miejsc w Lublinie właśnie dzięki naszej akcji promocyjnej” – mówiła Sylwia Kuszmiruk z Zero Waste Lublin.
Za popularyzowanie bezpłatnej i anonimowej wymiany produktów między mieszkańcami grupa została doceniona tytułem Super Głos Fundacji Batorego.
Więcej w „Atlasie dobrych praktyk”
Źródło: akcja Masz Głos