Podczas lutowego posiedzenia członkowie i członkinie Warszawskiej Rady Pożytku Publicznego mieli okazję zapoznać się z harmonogramem prac nad polityką różnorodności m.st. Warszawy.
Za przygotowanie polityki różnorodności odpowiada Ewa Stokłuska, zastępczyni dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej, która nadzoruje m.in. Wydział równego traktowania w CKS.
– Różnorodność jest wartością ważną dla Warszawy. Chcemy, aby prace nad tą polityką były okazją do rozmowy nie o tym, czy chcemy różnorodności w Warszawie, ale z czym się ona wiąże, jakie ryzyka niesie, jak się z nią oswajać, jak z niej korzystać, wspierać i rozwijać – mówiła Ewa Stokłuska, zapowiadając jednocześnie, że prace nad nowym dokumentem będą prowadzone w sposób włączający możliwie szeroko mieszkańców i mieszkanki stolicy, począwszy od przedstawicieli organizacji reprezentujących różne mniejszości mieszkające w Warszawie, poprzez m.in. urzędników miejskich, a skończywszy na osobach przeciwnych wprowadzaniu różnorodnościowej perspektywy do miejskich polityk. Przewidziany jest np. element eksperymentu: dialogu publicznego. – Chcielibyśmy w ten sposób zapewnić czas i miejsce, aby mogły się wypowiedzieć także osoby, które być może będą miały wątpliwości co do potrzeby istnienia takiej polityki lub w ogóle zajmowania się różnorodnością. Bedzie to przestrzeń do rozmowy, która pozwoli na pewne konfrontacje – mówiła Ewa Stokłuska.
Prace rozpoczną się w marcu 2020 r, a ich zakończenie jest planowane w pierwszym kwartale 2021 r.
– To duża radość i ulga, że prace nad tą polityką ruszają – skomentowała Marta Lewandowska z BKDS ds. równego traktowania. To m.in. na jej wniosek Warszawska Rada Pożytku w kwietniu 2019 r. zwróciła się do Prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o podjęcie prac nad takim dokumentem.
Lewandowska zaapelowała jednocześnie do przedstawicieli WRP, którzy biorą udział w toczących się obecnie pracach nad programami operacyjnymi do strategicznych polityk miejskich, aby – mimo, że polityka różnorodności jeszcze nie jest gotowa i trudno się do niej wprost odwoływać w czasie tych prac – mieli na uwadze także wartości stojące za tym powstającym dopiero dokumentem.
Dyplomy dla Warszawy z pożytkiem dla organizacji
Warszawska Rada Pożytku wskazała swojego przedstawiciela do kapituły konkursu Dyplomy dla Warszawy.
W konkursie Dyplomy dla Warszawy przyznawane są nagrody autorom najlepszych rozpraw doktorskich i prac magisterskich z zakresu wszelkich specjalności naukowych, które mogą być przydatne z punktu widzenia społeczno-gospodarczego rozwoju Warszawy.
WRP zazwyczaj delegowała jednego przedstawiciela do kapituły. Był to Andrzej Trzeciakowski, który także w tym roku zgodził się reprezentować w kapitule organizacje pozarządowe. Tym razem jednak jego rola ma być nieco większa. Jednym z priorytetów bowiem tegorocznego programu współpracy Miasta i organizacji pozarządowych jestwspieranie komunikacji i współpracy pomiędzy środowiskiem akademickim a organizacjami pozarządowymi, dlatego przedstawiciel WRP w kapitule konkursu Dyplomy dla Warszawy będzie miał za zadanie także przyjrzenie się ocenianym pracom z perspektywy organizacji: w jaki sposób można by włączyć je w realizację pomysłów opisanych przez młodych naukowców, czy da się jakieś korzyści z tych pomysłów wyciągnąć dla organizacji.
WIĘCEJ informacji o Warszawskiej Radzie Pożytku znajdziesz tutaj >
Przedstawiciele WRP w kapitule konkursu S3KTOR 2019
WRP wskazała również swoich przedstawicieli do zespołu roboczego i kapituły konkursu S3KTOR 2019.
Zespół roboczy ma za zadnie wybranie i przedstawienie pod obrady WRP kandydatów do tytułu GRAND SEKTOR (w tym roku zgłoszonych zostało 11 organizacji). W zeszłym roku w zespole znalazło się troje przedstawicieli organizacji pozarządowych z WRP – Piotr Kaliszek, Bartłomiej Włodkowski i Ewa Wiśniewska.
W nowym zespole na pewno znajdzie się Piotr Kaliszek. Pozostała dwójka była nieobecna na posiedzeniu WRP – w zależności więc od ich decyzji, reprezentacja organizacji w zespole roboczym pozostanie taka sama jak rok temu lub zmniejszy się do jednej osoby. Oprócz przedstawicieli organizacji w zespole pracuje także przedstawicielka Rady Miasta (zgłosiła się tutaj ponownie Renata Niewitecka) oraz przedstawiciel Prezydenta Warszawy.
W Kapitule Konkursu S3KTOR organizacje pozarządowe będą reprezentowane – podobnie jak w roku poprzednim – przez Tomasza Harasimowicza, Ewę Zielińską i Ewę Kościuch- Manandhar.
Przedstawicielka WRP w Radzie Programowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych
Rada wskazała także swoją przedstawicielkę do Rady Programowej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych. Została nią Anna Gierałtowska. Prace nad tym dokumentem, który powstaje w Biurze Pomocy i Polityki Społecznej nabierają tempa: do połowy marca ma być gotowa diagnoza problemów społecznych, w kwietniu i maju planowane są m.in. spotkania w dzielnicach, tak, aby w maju – podczas Warszawskiego Forum Polityki Społecznej – można było już dyskutować o priorytetach nowej Strategii.
O opłatach za usuwanie i przechowywanie statków lub innych obiektów pływających
WRP pozytywnie zaopiniowała także uchwałę w sprawie ustalenia wysokości opłat za usuwanie i przechowywanie statków lub innych obiektów pływających w roku 2020. Przyjęcie uchwały wynika z obowiązku ustawowego (Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych). Dotyczy sytuacji, gdy statki lub inne obiekty pływające zostają zarekwirowane przez Policję Wodną w przypadku, gdy prowadziła je osoba znajdująca się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23