WRP w styczniu o wieloletnim programie współpracy i opiece nad zwierzętami
Podczas pierwszego w 2020 roku posiedzenia Warszawska Rada Pożytku zapoznała się z harmonogramem prac nad wieloletnim programem współpracy m.st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi oraz pozytywnie zaopiniowała projekt programu opieki and zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy.
Jeszcze w styczniu do branżowych i dzielnicowych komisji dialogu społecznego, biur, dzielnic oraz Warszawskiej Rady Pożytku ma trafić przygotowana przez CKS diagnoza, która posłuży do prac nad nowym, wieloletnim programem współpracy z organizacjami – zapowiedziała Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, przedstawiając – podczas styczniowego posiedzenia Warszawskiej Rady Pożytku - harmonogram prac nad tym dokumentem.
Rozpoczynają się prace nad wieloletnim programem współpracy
Harmonogram jest napięty – zakłada bowiem, że ostateczna wersja wieloletniego programu współpracy – wypracowanego partycypacyjnie – trafi pod obrady Rady Miasta jeszcze przed końcem 2020 r.
Diagnoza stanu sektora pozarządowego w Warszawie zostanie przygotowana przez Centrum Komunikacji Społecznej – na podstawie przeprowadzonych już badań kondycji warszawskiego sektora oraz badań współpracy organizacji z warszawskim samorządem. Do prac nad programem zostaną także wykorzystane dane, które ma udostępnić Główny Urząd Statystyczny. GUS – po raz pierwszy w historii prowadzonych badań organizacji społecznych – zgodził się na dołączenie do swoich ankiet badawczych „komponentu” warszawskiego.
Diagnoza zostanie przesłana przedstawicielom organizacji (skupionym w ciałach dialogu społecznego) oraz urzędnikom z biur i dzielnic współpracujących z organizacjami , aby mogli zgłosić uwagi i pomysły do wieloletniego programu współpracy. Na tej podstawie CKS zaproponuje kierunek dalszych prac i przedstawi go Warszawskiej Radzie Pożytku.
Ewa Kolankiewicz zapowiedziała, że dalsze prace nad programem toczyć się będą podczas warsztatów organizowanych wspólnie dla przedstawicieli organizacji i urzędników.
– Chcemy, aby nowy program zachował swój „współpracujący” charakter, a nie jedynie wspierający.
O Programie będą dyskutować także warszawskie ciała dialogu (m,in, jedno z Forum Dialogu Społecznego zostanie poświęcone temu tematowi). W czerwcu planowane są konsultacje dokumentu, w lipcu – sprawozdanie z nich. Jednym z pierwszych zadań nowej Warszawskiej Rady Pożytku będzie wyłonienie zespołu roboczego, który zajmie się przyjęciem uwag z konsultacji. Ostateczna wersja programu ma być gotowa we wrześniu.
Nowy program opieki nad zwierzętami bezdomnymi
WRP pozytywnie zaopiniowała uchwałę w sprawie programu opieki and zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie m.st. Warszawy w 2020 roku.
W programie doprecyzowano m.in. cel, który ma obejmować pomoc nie tylko zwierzętom bezdomnym, ale także kotom wolo żyjącym oraz pomoc weterynaryjną dla zwierząt poszkodowanych w wypadkach drogowych. Jednoznacznie także zapisano, że Straż Miejska podejmuje interwencje (np. odławia zagrożone zwierzęta) także na wniosek organizacji pozarządowych.
Powstanie polityka różnorodności dla Warszawy
Ewa Kolankiewicz poinformowała, że zapadła pozytywna decyzja w sprawie prac nad polityką różnorodności dla Warszawy. Wnioskowała o to Warszawska Rada Pożytku.
Prace będzie koordynowało Centrum Komunikacji Społecznej, a konkretnie Ewa Stokłuska – nowa zastępczyni Dyrektora CKS-u. Więcej informacji na ten temat poznamy podczas lutowego posiedzenia WRP.
Propozycje zmian w zarządzeniu o udostępnianiu szkolnych sal sportowych organizacjom
Andrzej Trzaskowski poinformował, że komisje dialogu społecznego działające przy Biurze Sportu i Rekreacji przygotowały propozycje zmian w zarządzeniu dotyczącym udostępniania szkolnych sal sportowych na potrzeby działań organizacji pozarządowych. Chodzi o to, aby w komercyjnym wynajmowaniu sal organizacje miały pierwszeństwo przed firmami. Projekt zmiany został skierowany do Biura Edukacji. Ewa Kolankiewicz zadeklarowała dalsze monitorowanie tej sprawy.
W odpowiedzi na raport posła Kalety
Odbyła się także krótka dyskusja o sytuacji organizacji, które znalazły się na liście posła Sebastiana Kalety i doświadczają prób ograniczania ich działalności w dzielnicach (są to m.in. organizacje zajmujące się pomocą osobom uzależnionym lub nosicielom HIV/AIDS). Przedstawiciele Urzędu Miasta poinformowali, że na zlecenie Rady Miasta powstaje merytoryczny miejski raport, odnoszący się do danych podawanych w raporcie firmowanym przez posła Kaletę, w którym opisana będzie m.in. procedura przyznawania dotacji w stolicy. WRP będzie jeszcze rozmawiała na ten temat.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23