WRP w marcu o sytuacji organizacji w czasie epidemii koronawirusa
Marcowe posiedzenie Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego poświęcone zostało w dużej mierze kryzysowej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
– To, co robimy w mieście jest pochodną działań rządu, który odpowiada za przeciwdziałanie epidemii – mówił wiceprezydent Paweł Rabiej podczas marcowego posiedzenia Warszawskiej Rady Pożytku (11 marca 2020 r.). Działania samorządu dostosowane są do wymogów ustawy ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Obecnie priorytetami jest minimalizacja ryzyka, ścisła współpraca różnych instytucji samorządowych, rządowych i mieszkańców oraz informacja. – Jesteśmy na etapie przygotowywania się na nieznane – dodał wiceprezydent.
Klauzule do umów dotacyjnych
Członkowie i członkinie WRP pytali o sytuację organizacji realizujących zadania publiczne – w jaki sposób będzie traktowane niewywiązanie się ze zobowiązań projektowych w związku z obostrzeniami wprowadzonymi w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się epidemii.
Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydenta ds. organizacji pozarządowych poinformowała, że Centrum Komunikacji Społecznej przygotowało już odpowiednią klauzulę do umów zawieranych z organizacjami na realizację zadań publicznych (dotyczy ona m.in. terminów realizacji zadań). Klauzula trafiła do wszystkich biur i dzielnic – z nimi organizacje powinny się kontaktować w sprawie podpisania ewentualnych aneksów do umów.
Konsultujcie się z biurami i dzielnicami
– Kto podejmuje decyzje o tym, czy mam zamknąć placówkę dziennego pobytu dla dzieci: ja, jako pracodawca czy władze? Czy po zamknięciu placówki dla dzieci, pracownicy mają być dostępni na miejscu i wykonywać inne zadania, czy mogą procować on-line? Asystenci rodziny powinni chodzić do domów, czy nie? – pytała Anna Gierałtowska z Powiślańskiej Fundacji Społecznej. – Możemy te decyzje podejmować sami, ale realizujemy umowy, więc mamy prośbę o jasne wytyczne.
– Jeśli umowa była podpisywana z burmistrzem – wówczas należy się stosować do decyzji burmistrza dzielnicy. Jeśli z biurem – dyrektora biura – odpowiadała Ewa Kolankiewicz, zalecając konsultowanie się w każdym przypadku indywidualnie. – Biura przygotowują wytyczne ze względu na swoją specyfikę, nie będzie ogólnych wskazań. Inaczej będą musiały się zachowywać organizacje kulturalne, a inaczej te prowadzące np. hospicja. Każdy dyrektor i burmistrz wie, jakie zadania zleca, jakie jest zagrożenie epidemiologiczne i jakie jest zagrożenie wynikające z przerwania działalności organizacji.
W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości związanych z realizacją miejskich umów dotacyjnych – można się także kontaktować z Pełnomocniczką ds. organizacji pozarządowych.
Organizacje powinny zadbać o swoje interesy
Aldona Machnowska-Góra zaapelowała z kolei do organizacji, aby wypracowały stanowisko w sprawie objęcia przez rząd ochroną także organizacji pozarządowych, ponieważ specustawa nie odpowiada na specyficzne problemy organizacji i ludzi w nich pracujących.
– Zwłaszcza tych, którzy nie są zatrudnieni na etatach, a jak wiemy jest ich większość. Oni nie będą mieli prawa do zasiłku – podkreślała Aldona Machnowska-Góra. – Organizacje wspierające, federacje powinny zadbać o interesy organizacji, ponieważ są one szczególnie narażone na problemy w tej sytuacji, którą mamy.
Warszawska Rada Pożytku przygotuje swoje stanowisko w tej sprawie.
Wydużony termin zgłaszania kandydatur do nowej WRP
W związku z zaistniałą sytuacją (m.in. odwołaniem posiedzeń komisji dialogu społecznego) Centrum Komunikacji Społecznej pracuje nad wydłużeniem terminu zgłaszania kandydatur do Warszawskiej Rady Pożytku kolejnej kadencji. Zgłoszenia można przesyłać w formie elektronicznej, nie jest konieczne ich dostarczenie na papierze.
CKS pracuje również nad tym, aby cała procedura wyborów mogła się odbyć on-line.
O Jeziorku Czerniakowskim
Ponad to podczas marcowego posiedzenia WRP pozytywnie zaopiniowała uchwałę w sprawie wykazu kąpielisk i określenia sezonu kąpielowego na terenie m.st Warszawy (uchwała dotyczy przede wszystkim działań prowadzonych nad Jeziorkiem Czerniakowskim). Przy okazji Andrzej Trzeciakowski zaapelował do przedstawicieli Prezydenta, aby zainteresować się sytucją nad Jeziorkiem Czerniakowskim.
– Wokół jeziorka narasta konflikt, winą są obarczane wszystkie strony. A jeziorko wysycha – mówił A. Trzeciakowski.
Przedstawicielka Biura Ochrony Środowiska poinformowała, że działa Zespół ds. ochrony Jeziorka Czerniakowskiego, w którym stronę społeczną reprezentuje Towarzystwo Miasto Ogród Sadyba, ale nie ma przeszkód, by członkowie Zespołu doprosili przedstawicieli innych organizacji.
O dzielnicowych komisjach dialogu społecznego
Podczas posiedzenia poruszono także kwestię zgłoszoną w interpelacji radnych zasiadających w WRP – Renaty Niewiteckiej oraz Magdaleny Roguskiej – w sprawie zasada działania dzielnicowych komisji dialogu społecznego.
– Dzielnicowe komisje dialogu społecznego się rozrosły. W spotkaniach biorą udział nie tylko organizacje pozarządowe i urzędnicy, ale także przedstawiciele instytucji miejskich. Bez prawa głosu. Wiemy jednak, że na posiedzenia przychodzą także przedstawiciele związków zawodowych, spółdzielni mieszkaniowych, rad osiedli. I dobrze, nie mamy z tym problemu, ale wszystkie te osoby również nie mają prawa głosować. Tymczasem dochodzą nas informację, że wchodzą one np. do prezydiów komisji i głosują – Ewa Kolankiewicz referowała problem zgłoszony przez radne. – Proszę pamiętać, że komisje dialogu społecznego delegują swoich przedstawicieli do komisji konkursowych. Jeśli okazałoby się, że w komisjach tych zasiadają osoby, które nie reprezentują organizacji oznacza to złamanie ustawy o działalności pożytku publicznego, a to może być z kolei pretekst do podważenia wyników konkursów. Na to nie możemy pozwolić.
Ewa Kolankiewicz zapowiedziała, że do wszystkich burmistrzów zostanie wysłana informacja przypominająca o zasadach działania komisji dialogu społecznego wraz z prośbą o przypilnowanie, by nieupoważnione podmioty nie brały udziału w podejmowaniu decyzji przez DKDS-y.
Kolejne posiedzenie WRP zaplanowano na 15 kwietnia. Być może odbędzie się ono zdalnie.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23