Sytuacja w kraju zmienia się z dnia na dzień. Odwołane lekcje w szkołach, imprezy masowe, zamykane placówki. Trudno przewidzieć, co nas czeka. W tym wszystkim organizacje pozarządowe i ich zaplanowane działania, opłacane ze środków samorządowych i innych. I strach, że nasza grupa zostanie w tym wszystkim zapomniana i poniesie konsekwencje tego, co się dzieje.
To nie jest nowe doświadczenie, bo z sytuacją, że o organizacjach pozarządowych myśli się na końcu (a często wcale), mieliśmy już do czynienia nie raz. Od choćby „prosty” pomysł elektronizacji obowiązków sprawozdawczych i kontaktów z urzędami skarbowymi – projektanci tych zmian zorientowali się już po czasie, że jest coś takiego jak trzeci sektor i że jego możliwości (jako zbiorowości) odstają choćby od możliwości przedsiębiorców.
Czy dziś będzie podobnie? Czy w momencie, kiedy państwo zabezpiecza różne sektory i myśli, jak zminimalizować skutki trudnej sytuacji, zostaną w tym wszystkim uwzględnione organizacje społeczne?
Samorządy (najbardziej powszechne źródła finansowania działań NGO-sów) zdają sobie sprawę, że będzie trudno. Na tym szczeblu działają rady pożytku i w nich dyskutuje się, co zrobić (jak choćby w Warszawskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego). Ale jest też świadomość, że bez wsparcia z poziomu rządowego możliwości są ograniczone. Jakie kroki podejmie Przewodniczący Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego? Może jesteśmy w stanie podpowiedzieć coś wicepremierowi Glińskiemu?
Na razie zbierzmy problemy i wątpliwości, które mają NGO-sy. Poniżej lista sytuacji, które wydają nam się trudne. Zachęcamy, żeby spojrzeć na nią uważnie i realnie. Napiszcie do redakcji (redakcja@portal.ngo.pl), jeśli jakieś inne trudne sytuacje przychodzą Wam do głowy. Zbierzemy Wasze problemy i sugestie. Postaramy się je nagłośnić. Może uda się w ten sposób zapobiec sytuacji, że zostaniemy – jak to często bywało – bez wsparcia.
Lista problemów
1. Realizacja działań projektowych. Planujemy szkolenie, spotkanie seminarium – ponieśliśmy koszty, zaprosiliśmy uczestników. Spotkanie nie jest odwoływane, ale nikt się na nim nie pojawia. Jak zostanie to potraktowane przy rozliczeniu projektu? Czy zostanie nam odebrana dotacja, albo projekt uznany będzie za niezrealizowany?
2. Straty finansowe. Stowarzyszenie organizuje konferencję w ramach działalności odpłatnej. Uczestnicy już częściowo zapłacili. Stowarzyszenie za te pieniądze częściowo zapłaciło za noclegi – bezzwrotnie. Konferencja odwołana, nie mają z czego zwrócić uczestnikom pieniędzy. Czy rząd przewiduje jakąś formę pomocy dla NGO, które poniosą stratę finansową?
3. Pracownicy i współpracownicy. Tylko 19% organizacji zatrudnia pracowników na etacie (całości lub jego części). W dużej mierze działania organizacji są oparte o osoby zatrudnione na umowy cywilne czy też na samozatrudnieniu. W takiej sytuacji są zwłaszcza organizacje kulturalne. Wsparcie, o którym mówi rząd, przewidziane jest dla sytuacji, kiedy podmioty zatrudniają pracowników na etacie. Czy rząd przewiduje jakąś formę wsparcia dla NGO-sów, uwzględniając fakt, że etaty nie są w organizacjach społecznych tak dominującą formą zatrudnienia, jak w innych sektorach?
4. Organizacje a pomoc dla przedsiębiorców. Komunikaty o szykowanym wsparciu – zapowiedź rządu dotycząca specustawy – mówią o pomocy dla przedsiębiorców. Jak to się ma do organizacji pozarządowych? Czy projektodawcy specustawy zdają sobie sprawę z trudności interpretacyjnych, które pojawiają się, kiedy akty prawne, kierowane z założenia do szerokiego grona podmiotów, posługują się zawężającym określeniem „przedsiębiorcy”?
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.