WRP w sierpniu. O wymianie "kopciuchów" i Programie współpracy z organizacjami na 2020 rok
Sierpniowe posiedzenie Warszawskiej Rady Pożytku przebiegało jeszcze w wakacyjnej atmosferze: w programie posiedzenia były tylko dwa punkty, a na sali nie było quorum do głosowania.
Sierpniowe posiedzenie Warszawskiej Rady Pożytku rozpoczęło się od prezentacji i dyskusji nad projektem uchwały w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji na terenie m.st. Warszawy, służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej. Projekt prezentowali przedstawiciele Biura Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej.
Aby pozbyć się "kopciuchów"
Uchwała przewiduje wprowadzenie nowych zasad udzielania dotacji przede wszystkim na inwestycje priorytetowe dla Miasta, polegające na modernizacji kotłowni (czyli wymianie „kopciuchów” na ogrzewanie gazowe, elektryczne lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej), wykorzystaniu lokalnych źródeł energii odnawialnej (np. kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltanicznych, małych turbin wiatrowych), likwidacji zbiorników bezodpływowych wraz z budową przyłącza kanalizacyjnego do nieruchomości, usuwaniu i unieszkodliwianiu wyrobów i odpadów zawierających azbest. Dodano również możliwość otrzymania dotacji na realizację inwestycji polegających na budowie urządzeń służących do zatrzymania i wykorzystania wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania (mała retencja).
Dotacje określone w nowej uchwale będą większe w porównaniu do obowiązujących obecnie, zmienią się także nieco zasady ubiegania o nie (terminy składania wniosków i formalności z tym związane). O dotacje będą mogły się ubiegać – tak jak do tej pory – osoby indywidualne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne (w tym stowarzyszenia i fundacje), przedsiębiorcy.
Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej chce także zaangażować dzielnice w obsługę mieszkańców, czyli w każdej dzielnicy uruchomić punkt obsługi, w którym będzie można nie tylko złożyć wniosek, ale także uzyskać pomoc przeszkolonego doradcy.
Przewidziano także degresję finansowania wymiany „kopciuchów” – ma to usprawnić ten proces. W latach 2019-2020 osoby składające wniosek mają szansę na 100% dotacji, w przypadku wniosków złożonych w roku 2021 - do 90% kwoty dotacji, a w przypadku wniosków złożonych w roku 2022 - do 70% kwoty dotacji.
Jeszcze w październiku ma także ruszyć kampania informacyjna, promująca nowe zasady udzielania dotacji.
Członkowie WRP obecni na posiedzeniu pozytywnie wypowiedzieli się na temat uchwały. Jednak wobec braku quorum – głosowanie ma zostać uzupełnione obiegowo.
Projekt Programu współpracy na 2020 r. bez większych zmian po konsultacjach
Drugim punktem spotkania WRP było zaopiniowanie projektu uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie przyjęcia programu współpracy m.st. Warszawy w 2020 roku z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie_._
Sam program był prezentowany podczas posiedzenia WRP w maju: WRP w maju o kulturze i współpracy
– W trakcie konsultacji nie wpłynęły uwagi, które by w znaczący sposób zmieniały program – relacjonowała Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Program we wrześniu lub październiku ma trafić pod obrady Rady Warszawy.
Członkowie i członkinie WRP obecni na posiedzeniu pozytywynie wypowiedzieli się w sprawie uchwały. Jednak – podobnie, jak w poprzednim punkcie – wobec braku quorum głosowanie ma zostać uzupełnione obiegowo.
Przy okazji rozmowy o Programie współpracy Piotr Kaliszek z BKDS ds. Wisły zapytał o możliwość powoływania komisji dialogu społecznego przy jednostkach pomocniczych Miasta oraz o możliwości organizowania przez nie konkursów dotacyjnych.
– Nasza komisja działa pod Biurem Marketingu, ale w sumie o wiele częściej współpracujemy z Zarządem Zieleni Miejskiej – tłumaczył swoje pytanie Piotr Kaliszek.
Ewa Kolankiewicz odpowiedziała, że o ile powoływanie komisji dialogu społecznego przy jednostkach jest jak najbardziej możliwe, o tyle – organizowanie przez nie konkursów dotacyjnych – już nie.
– Sprawdzaliśmy to z prawnikami, ponieważ taką potrzebę zgłaszało także Biuro Pomocy i Projektów Społecznych. Jednak opinia prawna jest jednoznaczna – jednostki pomocnicze w żadnej formule nie mogą rozdzielać dotacji – wyjaśniła Pełnomocniczka.
Czytaj także o zmianach w Programie współptacy z organizacjami na 2020 r. >
Sprawy różne
Omawiając sprawy różne członkowie i członkinie WRP zdecydowali, że zapowiadane spotkanie z Justyną Glusman, dyrektorki koordynatorki ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w sprawie Przystani Warszawa zostanie przesunięte na październikowe posiedzenie Rady z uwagi na terminy, w których Justyna Glusman może spotkać się z WRP.
Rozmawiano także o prośbie jednego z praskich stowarzyszeń, które prosiło Radę (a także poszczególnych jej członków) o spotkanie i interwencję w sprawie konkursu na prowadzenie domu sąsiedzkiego na Pradze. Burmistrza Pragi Północ podjął decyzję o nierozstrzyganiu tego konkursu wobec zagrożenia, że organizacja, która była rekomendowana przez komisję konkursową rozwiąże umowę (3-letnią) przed upływem terminu jej realizacji.
Ponieważ konkurs ma być ogłoszony ponownie, WRP podjęła decyzję, aby nie interweniować w tej sprawie.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23