Podczas pierwszego w 2019 r. posiedzenia Warszawskiej Rady Pożytku zaopiniowano pozytywnie wszystkie przedstawione radzie dokumenty, w tym projekt uchwały wprowadzającej standard indywidualnych programów wychodzenia z bezdomności. Dowiedzieliśmy się też czym na pewno Rada zajmie się na kolejnych posiedzeniach.
Pierwsze w 2019 r. posiedzenie Warszawskiej Rady Pożytku rozpoczęło się minutą ciszy dla uczczenia pamięci tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
W styczniu 2019 r. prawdopodobnie po raz ostatni WRP pracowała w obecnym składzie. Po październikowych wyborach samorządowych do rady dołączają nowi członkowie. Poznamy ich na kolejnym posiedzeniu: będzie to trzech przedstawicieli nowo wybranych radnych oraz osoba wskazana przez prezydenta do przewodzenia Radzie.
Program opieki nad zwierzętami bezdomnymi
Posiedzenie rozpoczęło się od omówienia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobieganiu bezdomności”. W programie, w stosunku do jego poprzedniej wersji, nastąpiły niewielkie, raczej kosmetyczne zmiany. Również budżet nie zmienił się zasadniczo – wynosi 14 mln 900 tys. zł (lekki wzrost). Priorytetem w programie jest elektroniczne znakowanie (czipowanie) zwierząt oraz ograniczanie ich populacji (przez sterylizację i kastrację).
Program był konsultowany z dzielnicami, strażą miejską i obwodami łowieckimi. Uzyskał również pozytywną opinię branżowego KDS-u (do spraw środowiska). Warszawska Rada Pożytku pozytywnie zaopiniowała program. Zaapelowano jedynie o akcję informacyjną skierowaną do mieszkańców, wyjaśniającą z czego mogą skorzystać w ramach programu (chodzi m.in. o czipowanie zwierząt „właścicielskich”).
WRP zaopiniowała również pozytywnie dwa projekty uchwał w sprawie użytków ekologicznych (Fragment Skarpy Warszawskiej im. Janusza Kusocińskiego i Fragment Skarpy Warszawskiej im. Czesława Łaszka).
Standardy dla pracujących z bezdomnymi
Placówki pracujące z bezdomnymi muszą zachowywać ogólnopolskie standardy zapisane w rozporządzeniu do ustawy o pomocy społecznej. Są to jednak standardy koncentrujące się na infrastrukturze. Zarządzenie Prezydenta m.st. Warszawy w sprawie ustalenia Standardu Indywidualnego Programu Wychodzenia z Bezdomności ma dotyczyć nie infrastruktury, ale sposobu pracy z osobą bezdomną. Chodziło przy tym o to, żeby był to standard jednolity. W dzielnicowych ośrodkach pomocy społecznej spotykane były podobne standardy, natomiast nie był to sposób pracy wspólny dla całego miasta.
Standard będzie skierowany do pracowników socjalnych OPS, pracowników socjalnych działających przy schroniskach, jak również do samych uczestników tych działań – bezdomnych. Dokument wypracowano w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych, z udziałem ośrodka pomocy społecznej na Woli. Chociaż w pracach nad standardem nie brali bezpośredniego udziału przedstawiciele organizacji pozarządowych, to jednak branżowy KDS ds. bezdomności (Rada Opiekuńcza) nie wniósł zastrzeżeń do przedstawionego dokumentu. WRP zaopiniowała zarządzenie pozytywnie.
Nowe tematy na WRP
Na pierwszym posiedzeniu WRP w 2019 r. omówiono też projekt uchwały dotyczącej zwiększenia liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu (projekt uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie wystąpienia do rad dzielnic m.st. Warszawy o wyrażenie opinii w przedmiocie projektu uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie ustalenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie m.st. Warszawy).
Członkowie WRP dowiedzieli się, jaka jest liczba wydawanych rocznie zezwoleń i jakie praktyczne znaczenie może mieć zwyczaj wliczania w ustalony limit zezwoleń jednorazowych (wydawanych z okazji różnego rodzaju imprez). Taka tematyka nie trafiała wcześniej na Warszawską Radę Pożytku, pojawiały się jednak sugestie, że członkowie Rady (czy szerzej: organizacje) mogą być tą materią zainteresowani. Potwierdziło się, że są to tematy dla WRP – Rada wyraziła nawet pozytywną opinię o przedstawionym projekcie uchwały. Pokrewny temat – lokalizacji kasyn – nie wzbudził już takiego zainteresowania.
Budżet partycypacyjny w 2019 r.
Na styczniowym posiedzeniu rozmawiano również o nowej uchwale regulującej kolejną edycję budżetu partycypacyjnego w Warszawie. W tym roku zmiany zasad dotyczących budżetów partycypacyjnych zostały wymuszone zmianami w ustawach samorządowych. Mierzono się więc z nową materią, w związku z czym dostosowanie warszawskiej regulacji wymagało intensywnej, kilkutygodniowej pracy. Podstawową zmianą jest rezygnacja z podziału na dzielnice. Zmienia to dość znacznie kształt BP w Warszawie - i nie jest to zmiana pozytywna - w świetle nowych regulacji nie było jednak innego wyjścia.
WRP w obiegowym głosowaniu pozytywnie zaopiniowała jej efekt. Członkowie Rady postulują jednak dalszą dyskusję o budżecie partycypacyjnym, ponieważ – choć bezpośrednio nie jest on skierowany do NGO – ma wpływ na działanie organizacji (np. realizują one projekty, które obywatele wskazują w BP). Ustalono, że oczekiwana dyskusja rozpocznie się już na kolejnym posiedzeniu WRP, od omówienia uchwały wypracowanej w grudniu.
Innym tematem, co do którego jest pewność, że trafi na kolejne posiedzenia WRP jest polityka lokalowa miasta – na lutowym posiedzeniu sprecyzowana zostanie prawdopodobnie data oczekiwanej dyskusji w tej sprawie.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23