O ewaluacja Programu Rozwoju Kultury w Warszawie, o projekcie programu współpracy z organizacjami w 2020 roku oraz o Warszawskiej Radzie Kobiet rozmawiano podczas majowego posiedzenia Warszawskiej Rady Pożytku.
Program Rozwoju Kultury (PR K) powstał jako dokument określający kierunki polityki kulturalnej m.st. Warszawy. Opracowany przez przedstawicieli różnych środowisk związanych z kulturą, ze szczególnym udziałem strony społecznej, w 2012 roku został przyjęty uchwałą Rady m.st. Warszawy. PRK wskazuje priorytety, cele i obszary polityki kulturalnej Warszawy oraz proponuje działania i przedsięwzięcia służące osiągnięciu wyznaczonych celów.
Ewaluacja objęła okres od uchwalenia PRK przez Radę m.st. Warszawy do listopada 2018 roku. Ewaluatorzy zmierzali do ustalenia wpływu PRK na działania podmiotów, którym została przypisana rola we wdrażaniu tego dokumentu oraz na uwzględnianie kultury jako ważnego elementu potencjału rozwojowego Warszawy.
Rekomedacje do polityki kulturalnej
– Ewaluacja realizacji dokumentu „Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020” służyła przede wszystkim uzyskaniu rekomendacji przydatnych do planowania przyszłej polityki kulturalnej Miasta w latach następnych – mówił Tomasz Płachecki, przedstawiciel Biura Kultury, współautor raportu.
Ewaluacja PRK wykazała m.in., że jest to dokument niejednorodny: najbliższy polityce, ale posiada również elementy wymagane w przypadku programu, chociaż tylko niektóre z nich. Stąd też jedną z pierwszych rekomendacji jest, aby w następnym okresie programowania najpierw sporządzić politykę, a potem program. Kolejne rekomendacje dotyczą m.in. utworzenia zespołu zadaniowego, odpowiedzialnego za zaprojektowanie procesu tworzenia polityki, w sposób zapewniający jego szerokie uspołecznienie, monitorowanie przebiegu tego procesu oraz opracowanie projektu polityki.
Odnosząc się do tego fragmentu raportu, Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej, powiedziała, że część rekomendacji jest już realizowana – m.in. powołano postulowany zespół, który już 28 maja 2019 r. ma przedstawić publicznie informację na temat prac nad projektowaniem nowej polityki kulturalnej Miasta.
Ewaluatorzy wskazali także na potrzebę przygotowania i opublikowania przez Biuro Kultury planu kluczowych działań, które zamierza zrealizować do momentu przyjęcia programów, za które odpowiada w ramach prac nad operacjonalizacją Strategii #Warszawa2030 (dalsze plany będą wynikały z tych programów).
Rekomendowano również konieczność podjęcia i zakomunikowania decyzji dotyczących prac nad mapą warszawskiej kultury, wprowadzenia standardu dotyczącego sposobu powoływania dyrektorów instytucji kultury oraz eksperckiego systemu oceny wniosków składanych przez organizacje pozarządowe na realizację zadań publicznych w dziedzinie kultury.
Potrzebne nowe otwarcie we współpracy z Dzielnicami i bibliotekami
W raporcie z ewaluacji zwrócono także uwagę na konieczność wprowadzenia zmian, które miałyby wpłynąć na lepszą współpracę Biura Kultury z poszczególnymi dzielnicami i realizacją poprzez Dzielnice założeń polityki kulturalnej miasta (np. poprzez mechanizm grantowy, w którym Biuro odpowiedzialne za dany program przekazywałoby dzielnicom środki na realizację konkretnych przedsięwzięć).
Do zagadnienia współpracy Biura Kultury z Dzielnicami odniosła się Marta Lewandowska, która zwróciła uwagę, że z jej doświadczeń wynika, że to Biuro Kultury nie zachęcało Dzielnic do włączania się w realizacje PRK, a nawet zniechęcało, gdy lokalnie były podejmowane prace nad strategicznymi planami dotyczącymi kultury. Również Katarzyna Łęgiewicz, burmistrzyni Ochoty przyznała, że nie czuje się częścią działań kulturalnych Miasta.
Marta Lewandowska podniosła także temat Programu Rozwoju Bibliotek. Jej zdaniem – wbrew temu, co zostało opisane w raporcie z ewaluacji – Miasto nie realizuje tego kompleksowego Programu, a jedynie pewne jego elementy. Aldona Machnowska-Góra zaproponowała zorganizowanie osobnego spotkania na ten temat.
Zmiany w projekcie Programu współpracy z organizacjami na 2020 rok
Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi zaprezentowała projekt Programu współpracy z organizacjami w 2020 roku. Projekt zostanie przedstawiony do konsultacji już w piątek, 24 maja 2019 r.
Przewidywane są w nim zmiany dotyczące organizacji pracy komisji dialogu społecznego – proponuje się zwolnienie ich z obowiązku przedstawiania notatek z posiedzeń.
– Po analizie notatek nadsyłanych przez KDS-y doszliśmy do wniosku, że w wielu przypadkach naruszają one nie tylko przepisy o RODO, ale także dobra osób opisywanych w nich z imienia i nazwiska – przyznała Ewa Kolankiewicz.
Inną proponowaną zmianą jest przeniesienie kompetencji dotyczącej rozwiązywania komisji dialogu społecznego na dyrektora biura lub burmistrza dzielnicy. Pełnomocnik ds. organizacji pozarządowych stanowiłby instancję odwoławczą.
W Programie współpracy pojawią się także nowe priorytety dot. m.in. edukacji o organizacjach społecznych oraz polityki lokalowej wobec nich.
Kontrowersyjna Warszawska Rada Kobiet
Spore emocje wywołała sprawa podniesiona przez Martę Lewandowską, dotycząca powołanej ostatnio przez Prezydenta Rafała Trzaskowskiego Warszawskiej Rady Kobiet. Gremium to – w domyśle wpisujące się w strukturę ciał dialogu społecznego – zostało – zdaniem Marty Lewandowskiej – powołane w sposób niejawny i niepartycypacyjny.
Aldona Machnowska-Góra i prezydent Paweł Rabiej (współprzewodniczący WRP) bronili decyzji Prezydenta Trzaskowskiego tłumacząc, że zaproszenie do udziału w Radzie zostało skierowane do szerokiego grona przedstawicielek różnych środowisk kobiecych. Jednak Jarosław Szostakowski, członek WRP, a jednocześnie Przewodniczący Klubu Radnych Platforma Obywatelska w Radzie Warszawy przyznał, że w tej sprawie nie dochowano należytej staranności. Nazwa Rady (np. zastąpienie jej określeniem zespołu doradczyń) oraz zakres jej kompetencji zostaną jeszcze przedyskutowane.
Twoja organizacja działa w Warszawie? Masz pytanie na temat prowadzenia fundacji albo stowarzyszenia? Skorzystaj z bezpłatnych porad Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych: warszawa.ngo.pl/scwo/indywidualne-konsultacje-i-porady-dla-ngo.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23