Czerwcowe posiedzenie Warszawskiej Rady Pożytku było wyjątkowo krótkie. Rada pozytywnie zaopiniowała trzy projekty uchwał oraz poruszyła tematy, które będą kontynuowane na kolejnych posiedzeniach, m.in. o Przystani Warszawa.
Posiedzenie rozpoczęło się od podziękowań dla Mirosławy Skoczeń – pracownicy Centrum Komunikacji Społecznej, która od 2013 roku zajmowała się koordynacją prac Rady. Pani Mirosława po 25 latach pracy w Urzędzie odchodzi na emeryturę. Czerwcowe posiedzenie Warszawskiej Rady Pożytku było ostatnim, w którym wzięła udział.
Następnie Rada zajęła się opiniowaniem trzech projektów uchwał Rady m.st. Warszawy:
- w sprawie zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Dęby Młocińskie” położonego na terenie Dzielnicy Bielany m.st. Warszawy.
- w sprawie ustanowienia pomnika przyrody (klonu srebrzystego rosnącego przy ul. Szklanych domów na Pradze Południe)
- w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy.
Wszystkie trzy projekty zostały zaopiniowane pozytywnie.
Sytuacja w Przystani Warszawa do wyjaśnienia
Marta Lewandowska - na prośbę osób ze środowiska organizacji wiślanych - zainicjowała dyskusję na temat sytuacji w Przystani Warszawa.
Temat Przystani Warszawa i formuły w jakiej mogą być obecne organizacje społeczne był podejmowany na Warszawskiej Radzie Pożytku w lipcu i październiku 2018 r. Efektem tych dyskusji były m.in. spotkania między BKDS-em ds. Wisły a Zarządem Zieleni Miejskiej, podczas których starano się wypracować rozwiązanie satysfakcjonujące dla obu stron: Miasta, ponoszącego koszty inwestycji i organizacji – zabiegających o dostęp do miejsca nad Wisłą.
– Z moich informacji wynika, że w wyniku tych rozmów udało się dojść do porozumienia – mówiła Marta Lewandowska. – Niestety, ostatnio ze strony Justyny Glusman, dyrektorki koordynatorki ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni w m.st. Warszawa do organizacji dotarły wiadomości, że wynegocjowane warunki nie zostaną dotrzymane.
– Według mojej wiedzy podczas spotkań organizacji z Zarządem Zieleni Miejskiej nie zapadły żadne ostateczne decyzje, więc nie można mówić, że coś nie zostanie dotrzymane – protestowała Ewa Kolankiewicz, pełnomocniczka ds. organizacji pozarządowych.
– O ile wiem sytuacja jest zmienna, ponieważ dyrektorka koordynatorka pozyskała ostatnio najświeższe informacje na temat stanu budynków w Przystani Warszawa – dodała Aldona Machnowska-Góra.
Ostatecznie Rada zdecydowała, że na następne posiedzenie zostanie zaproszona Justyna Glusman, aby poinformowała członków i członkinie Rady o aktualnej sytuacji Przystani Warszawa oraz ustaleniach dotyczących obecności organizacji w tym miejscu.
– Mam wrażenie, że odzyskaliśmy Wisłę dla Miasta, głównie dzięki organizacjom społecznym. A w momencie, gdy Wisła stała się kapitałem społecznym i marką – Miasto odwróciło się od organizacji działających nad rzeką – zauważyła Marta Lewandowska.
Głos ten wsparł Bartłomiej Włodkowski, dodając, że przestrzeń Przystani jest potrzebna organizacjom wiślanym, aby mogły działać.
Oświadczenie wystarczy
Bartłomiej Włodkowski podziękował Ewie Kolankiewicz za szybką interwencję w sprawie domagania się przez urząd jednej z dzielnic od organizacji informacji z rejestru sprawców przestępstw na tle seksualnym. Pełnomocniczka Prezydenta ds. współpracy z organizacjami wyjaśniła, że urzędnicy – jako osoby nie prowadzące działalności na rzecz dzieci – nie mają wglądu do rejestru.
– Jednak urząd nie ma prawa domagać się takiej informacji od organizacji. Wystarczy oświadczenie, że osoby przez nią wskazane nie widnieją w tym rejestrze – dodała.
Program antyprzemocowy w kojelnych dzielnicach
Aldona Machnowska-Góra poinformowała, że program antyprzemocowy realizowany przez WCIES w szkołach na Ochocie będzie realizowany po wakacjach w kolejnych dzielnicach. Program był prezentowany na posiedzeniu WRP m.in. w marcu.
CZYTAJ TAKŻE: W każdej szkole są osoby, które doświadczają przemocy
Będą pieniądze na zakup sprzętu
Ewa Kolankiewicz z kolei zapowiedziała, że wkrótce zostanie ogłoszony konkurs pilotażowy na doposażenie organizacji.
– Organizacje, realizujące działania na rzecz mieszkańców i mieszkanek Warszawy będą mogły wnioskować o pieniądze na zakup sprzętu potrzebnego do prowadzenia działalności – powiedziała Pełnomocniczka. Jest to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez organizacje.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23