WRP w lutym. O polityce równościowej i zmianach w procedurze konkursowej
Warszawska Rada Pożytku pracuje nad wnioskiem do Prezydenta Warszawy o uruchomienia szerokiego procesu partycypacyjnego dotyczącego polityki równościowej w Warszawie. Był to jeden z tematów poruszonych podczas posiedzenia WRP, które odbyło się 27 lutego 2019 r.
Lutowe posiedzenie Warszawskiej Rady Pożytku Publicznego rozpoczęło się od zaopiniowania dwóch dzielnicowych wniosków o przeniesienie środków budżetowych z konkursów dotacyjnych na zakup usług.
Na Mokotowie na Lato w mieście
Na Mokotowie władze dzielnicy chcą przenieść 6 tys. zł na zakup usług (m.in. na organizację zajęć dla dzieci w ramach akcji Lato w mieście). Pieniądze pochodzić mają z niewykorzystanych środków na dotacje, które były dostępne w otwartym konkursie ofert na realizację zadań z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej. W odpowiedzi na ogłoszenie konkursowe do Urzędu Dzielnicy wpłynęło mniej ofert niż się spodziewano, stąd pozostałe pieniądze władze dzielnicy chcą wykorzystać w inny sposób.
Warszawska Rada Pożytku pozytywnie zaopiniowała ten wniosek.
Na Targówku: rezerwa na remont
Z podobnym wnioskiem do WRP wystąpiły władze Dzielnicy Targówek. Tutaj jednak chodzi o 128 tys. zł, które miały zostać wykorzystane na stworzenie nowej placówki dziennego wsparcia dla dzieci. Ponieważ nie znalazła się organizacja, która byłaby gotowa w dzielnicy zorganizować i poprowadzić taką placówkę, władze Targówka chcą przekazać te pieniądze na organizację zajęć profilaktycznych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jak tłumaczył przedstawiciel władz dzielnicy, problem z uruchomieniem nowej placówki (czwartej i bardzo potrzebnej na Targówku) wynika z braku odpowiedniego lokalu: dzielnica nie ma w swych zasobach dostępnych odpowiednich miejsc (spełniających przepisowe wymogi), nie mają ich również współpracujące z władzami dzielnicy spółdzielnie mieszkaniowe.
Warszawska Rada Pożytku zaopiniowała ten wniosek negatywnie, rekomendując, aby jednak dzielnica dołożyła starań i znalazła lokal odpowiedni do prowadzenia placówki dziennego wsparcia, a niewykorzystane środki póki co zarezerwowała na adaptację tego lokalu do wymaganych warunków.
Przeciw przemocy w ochockich szkołach
W dalszej części obrad członkowie i członkinie WRP wysłuchali informacji Katarzyny Łęgiewicz, burmistrzyni Ochoty i członkini WRP na temat wyników pilotażowego programu przeciwdziałania przemocy w szkołach, realizowanego w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy. Program został opracowany i przeprowadzony w ochockich szkołach podstawowych w reakcji na informacje o ataku, do którego doszło w tej dzielnicy rok temu na 14-letnią muzułmankę. Program – przygotowany i poprowadzony przez Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES) we współpracy z Fundacją na rzecz Różnorodności Społecznej – obejmował spotkania, debaty i warsztaty dla uczniów ochockich szkół, nauczycieli i pracowników placówek oraz rodziców.
– Program dał nam dużo więcej informacji niż zakładaliśmy – opowiadała Katarzyna Łęgiewicz. – Od dzieci dowiedzieliśmy się, że sytuacje przemocowe nierzadko są bagatelizowane przez dorosłych, interwencje są podejmowane zbyt późno lub nieskutecznie, co prowadzi do narastania konfliktów. Poza tym szkoły mają wiele problemów wewnętrznych, jak np. trudne relacje między nauczycielami i rodzicami, brak wsparcia dla dyrektorów, niedocenianie kadry administracyjnej.
– Chcemy kontynuować ten program w dzielnicy, ale uważam, że powinien on być przeniesiony na poziom całego miasta. Warto skorzystać z tych doświadczeń – namawiała Katarzyna Łęgiewicz.
– Przeciwdziałanie przemocy to jeden z priorytetów prezydentury Rafała Trzaskowskiego. Szkoły powinny dostać wsparcie – mówił Tomasz Pactwa, dyrektor Biura Pomocy i Projektów Społecznych.
Obecnie Ratusz analizuje wszystkie programy prowadzone w warszawskich szkołach, ponieważ wydaje się, że jest ich za dużo i nie przynoszą pożądanych efektów. Celem jest wybranie lub połączenie działań taki sposób, aby nie obciążały nadmiernie uczniów i nauczycieli oraz były efektywne.
Temat programu prowadzonego na Ochocie powróci jeszcze pod obrady WRP – na spotkanie zostaną zaproszeni przedstawiciele WCIES, który mają przedstawić bardziej szczegółową informację o zrealizowanym programie.
Aby powstała warszawska polityka równościowa
W nawiązaniu do dyskusji o przeciwdziałaniu przemocy głos zabrała Marta Lewandowska, która jako przedstawicielka Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania zgłosiła wniosek, aby Warszawska Rada Pożytku Publicznego skorzystała ze swych uprawnień i wystąpiła do Prezydenta Warszawy o uruchomienie szerokiego procesu partycypacyjnego dotyczącego polityki równościowej w Warszawie.
– Badania pokazują, że stopień uprzedzeń w Polsce, w tym także w Warszawie wzrasta. Deklaracje dotyczące problemów równościowych mocno wybrzmiewały w kampanii wyborczej. Od 6 lat mamy Warszawską Politykę Różnorodności, która jednak do tej pory nie została uchwalona. Naszym zdaniem odpowiedzialnością władz miasta, w tym także Warszawskiej Rady Pożytku, jest nie tylko reagować na oddolne inicjatywy, ale patrzeć na te problemy w całej złożoności, aby uwzględnić także problemy mniej nagłaśniane i środowiska mniej widoczne. Zainicjowanie tego procesu przez WRP będzie mocnym akcentem – argumentowała Marta Lewandowska.
– To dobry pomysł, aby powstał dokument, obejmujący swym zakresem różne grupy, zamiast pojedynczych programów dotyczących kobiet, środowisk LGBT czy osób z niepełnosprawnościami – mówiła Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydenta ds. organizacji pozarządowych. – Dla urzędu cenny będzie głos z zewnątrz, że strona społeczna też tego potrzebuje.
Członkowie i członkinie WRP postanowili, że zostanie w tej sprawie przygotowany wniosek do Prezydenta, w którym znajdą się przytoczone argumenty, a głosowanie nad nim odbędzie się obiegowo.
Nowa procedura konkursowa
Ewa Kolankiewicz poinformowała zebranych o toczących się pracach nad zmianą procedury konkursowej – w związku z wprowadzeniem nowych wzorów oferty, umów i sprawozdań stosowanych przy zlecaniu zadań publicznych.
Zlecanie zadań publicznych. Nowe wzory i rozliczanie za rezultaty
– Miasto nie będzie w ogłoszeniu definiować, czy jest to konkurs na powierzenie czy na wsparcie realizacji zadania publicznego. To będzie wybór organizacji. Ale możemy premiować oferty, które mają wkład własny. Nie będzie również definiowany cel zadania publicznego. Jedynie w ogłoszeniu konkursowym będziemy określać cel konkursu, w który muszą się wpisać oferty. Również w ogłoszeniu urząd będzie podawał przykładowe lub obligatoryjne rezultaty. Zmienią się umowy dotacyjne – referowała pokrótce Ewa Kolankiewicz.
Nowa procedura zostanie podpisana przez Prezydenta prawdopodobnie 1 marca.
Będzie nowa uchwała o budżecie partycypacyjnym
Pełnomocniczka ds. organizacji pozarządowych poinformowała również o unieważnieniu przez Regionalną Izbę Obrachunkową warszawskiej uchwały o budżecie partycypacyjnym.
– Nowa ustawa o budżecie partycypacyjnym nie zauważa specyfiki Warszawy. Nie ma możliwości kontynuowania dotychczasowych rozwiązań stosowanych w Warszawie – mówiła Ewa Kolankiewicz. Oznacza to np., że nie będzie podziału na obszary oraz nie będzie zespołów ds. budżetu partycypacyjnego. Nowa uchwała zostanie przygotowana zgodnie ze wskazaniami RIO, gdy tylko ostateczne wyjaśnienia trafią do urzędu.
Ponad to, podczas lutowego posiedzenia WRP pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie alei lip, pomnika przyrody położonego na terenie dzielnic Ochota, Mokotów i Włochy m.st. Warszawy oraz zapoznała się z projektem uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji (projekt jest jeszcze w konsultacjach społecznych).
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23