Nowa procedura konkursowa w Warszawie. Czytajcie ogłoszenia konkursowe
W Warszawie od 1 marca 2019 r. obowiązuje nowa procedura konkursowa. Od tej pory organizacje, które zechcą podjąć współpracę finansową z Miastem będą musiały zwrócić większą uwagę na to, co zostało zapisane w ogłoszeniu konkursowym.
Zmiany w dotychczasowych zasadach organizowania konkursów dla organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych wynikają z rozporządzeń Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego dotyczących wzorów ofert i ramowych wzorów umów. Nowe wzory zawarte są w dwóch rozporządzeniach Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego, ogłoszonych 26 i 29 października 2018 r.
Uwaga na ogłoszenie konkursowe
Nowe wzory – w zamiarze ich twórców – mają „przestawić” organizacje i samorządy na rozliczanie z rezultatów podejmowanych działań, a nie jedynie z wydanych pieniędzy (na podstawie zestawu faktur). Starano się także uprościć procedury, sprawić, że dokumenty (np. ofertę czyli formularz wniosku) będzie łatwiej wypełnić.
Stąd mamy dwie zasadnicze nowości – również w procedurze konkursowej w Warszawie. Po pierwsze, organizacja nie musi już we wniosku tłumaczyć, jaki cel chce realizować. Będzie musiała jednak swoją ofertę dostosować do bardziej rozbudowanego i szczegółowego ogłoszenia konkursowego. Znajdą się w nim właśnie m.in. informacje o tym, jaki cel poprzez ten konkurs chce osiągnąć samorząd.
– Miasto nie będzie w ogłoszeniu definiować, czy jest to konkurs na powierzenie czy na wsparcie realizacji zadania publicznego. To będzie wybór organizacji. Ale możemy premiować oferty, które mają wkład własny. Nie będzie również definiowany cel zadania publicznego. Jedynie w ogłoszeniu konkursowym będziemy określać cel konkursu, w który muszą się wpisać oferty. Również w ogłoszeniu urząd będzie podawał przykładowe lub obligatoryjne rezultaty. Zmienią się umowy dotacyjne – mówiła Ewa Kolankiewicz, Pełnomocniczka Prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi podczas posiedzenia Warszawskiej Rady Pożytku, które odbyło się w lutym.
Warto w tym momencie przypomnieć, że warszawskie organizacje – poprzez komisje dialogu społecznego, działające przy biurach Urzędu m.st. Warszawy lub w dzielnicach – mają możliwość opiniowania ogłoszeń konkursowych, a więc także wpływania na ich treść. Wydaje się, ze ta rola stanie się szczególnie istotna w nowej procedurze konkursowej.
Temu tematowi będzie poświęcone najbliższe Forum Komisji Dialogu Społecznego, które odbędzie się 26 marca 2019. Więcej informacji i zaproszenie już wkrótce.
Nie można zapomnieć o fakturach
Druga ważna zmiana polega na tym, że organizacje nie będą musiały przedstawiać do sprawozdania szczegółowej dokumentacji finansowej (zestawu faktur). Nie oznacza to jednak, że w ogóle mogą zrezygnować z tej formy dokumentowania swoich działań. Faktury co prawda nie będą potrzebne w momencie sprawozdawania się z realizacji zadania, ale będą wymagane np. podczas kontroli realizacji zadania publicznego, którą może przeprowadzić samorząd po zakończeniu realizacji zadania.
Jak zwracała uwagę Ewa Kolankiewicz, to uproszczenie może stanowić pułapkę dla organizacji, ponieważ do tej pory – składając sprawozdania – miały one szanse, aby po konsultacji z urzędnikami, wprowadzić zmiany w sprawozdaniu. Kontrole będą znacznie później, więc nie będzie już możliwości korekty.
Stare i nowe zasady
W Warszawie większość konkursów na realizację zadań publicznych została ogłoszona przed 1 marca, co oznacza, że stosowana w ł będzie stara procedura i znane do tej pory zasady, wzory umów i sprawozdań. Zapowiedziano już jednak konkursy, które prawdopodobnie zostaną ogłoszone w marcu i toczyć się będą według nowych zasad: w Biurze Pomocy i Projektów Społecznych oraz w Dzielnicy Żoliborz.
Więcej szczegółowych informacji o zmianach w warszawskiej procedurze konkursowej już wkrótce na warszawa.ngo.pl.
Twoja organizacja działa w Warszawie? Masz pytanie na temat prowadzenia fundacji albo stowarzyszenia? Skorzystaj z bezpłatnych porad Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych: warszawa.ngo.pl/scwo/indywidualne-konsultacje-i-porady-dla-ngo.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23