W miastach z betonu. „Betonoza”: spotkanie autorskie z Janem Mencwelem [film]
123 – tyle drzew wycina się w Polsce pod przeciętną inwestycję. Dlaczego zalewamy miasta betonem? Czy da się rewitalizować przestrzeń bez wycinania drzew? Zapraszamy do obejrzenia zapisu #ngoplLIVE z Janem Mencwelem, autorem książki “Betonoza”.
Dlaczego "rewitalizacja po polsku" polega na wylewaniu betonu? Czy da się rewitalizować przestrzeń bez wycinania drzew? Jakie są konsekwencje wycinki? Co mogą robić organizacje społeczne, żeby polskie miasta nie zamieniały się w betonowe pustynie? M.in. o tym rozmawiała Estera Flieger z Janem Mencwelem – aktywistą, prezesem Miasto Jest Nasze, publicystą – podczas spotkania o jego książce „Betonoza” (wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2020).
Zielone zmiany ponad podziałami
Jak zauważył Jan Mancwel: "przez ostatnich dwadzieścia lat raczej mieliśmy w polityce polskiej odwrót od przyrody". Ale odpowiedź na pytanie o przyszłość daje nadzieję na zmiany, a także budzi optymizm w spolaryzowanej jak nigdy dotąd Polsce.
– To nie jest tak, że spotykają się tylko "lewaccy" ekolodzy, tylko że w działania potrafią się włączyć emeryci, ludzie o bardzo różnych poglądach politycznych. I okazuje się, że polskie społeczeństwo, które jest tak podzielone, jak się nam to ciągle mówi, w takiej sprawie jak zieleń, na lokalnym poziomie potrafi się zjednoczyć i że nikt nie będzie kogoś pytał: "A ty głosowałeś na PiS czy na Platformę, czy na kogoś innego", tylko jeżeli dla nas są ważne drzewa, to po prostu działamy razem – mówił Jan Mencwel.
Subskrybuj nasz kanał Youtube portalngopl , na którym znajdziesz inne nagrania publicystycznych #ngoplLIVE.
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.