Marek Szymaniak o książce "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast": Postanowiłem oddać głos mieszkańcom [film]
– Jeżeli ktoś przetrwał w takich warunkach, to należy mu się podziw, a nie stygmatyzacja, że jest nieporadny lub niewystarczająco przedsiębiorczy i powinien wziąć się do roboty – mówi Marek Szymaniak, autor książki "Zapaść" (Czarne 2021) o doświadczeniu transformacji 1989 roku w mniejszych miastach. – Postanowiłem oddać głos mieszkańcom, żeby to oni mówili o swoich problemach, bo znają je najlepiej – kontynuuje.
Rozmowa o książce z jej autorem tłumaczona jest na Polski Język Migowy.
Przejdź do wybranej części spotkania
00:00 - 09:38 Jakie konsekwencje miała transformacja 1989 roku dla mniejszych miast?
09:38 - 13:30 Czy doświadczenie transformacji w mniejszych miastach ma wpływ na możliwości zawodowe kolejnych pokoleń?
13:30 - 19:14 W jaki sposób Marek Szymaniak wybrał miasta, którym poświęcił książkę oraz które z nich jest na okładce i dlaczego?
19:14 - 30:49 Mniejsze miasta, mniejsze problemy?
30:49 - 35:50 Jest moda na ucieczkę z dużych miast do mniejszych?
35:50 - 41:53 Smog, hałas i inne rozczarowania
41:53 - 48:22 Młodzi roszczeniowi? Czyli ile kosztuje mieszkanie w małym mieście
48:22 - 58:20 Czy w mniejszych miastach działają niezależne media?
O książce "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast", Czarne 2021
Według Polskiej Akademii Nauk niemal połowie z dwustu pięćdziesięciu pięciu średnich miast w Polsce grozi społeczno-ekonomiczna zapaść. Wyludnienie, upadający przemysł, bezrobocie, problemy mieszkaniowe, utrudniony dostęp do ochrony zdrowia, smog, układy polityczne, coraz starsi mieszkańcy.
Marek Szymaniak, autor książki "Urobieni. Reportaże o pracy", próbuje ustalić, co jest przyczyną tak fatalnej sytuacji, a o szczerą odpowiedź prosi tych, którym kryzys zagraża najbardziej. Podczas podróży po Polsce spotyka się z mieszkańcami i miejskimi aktywistami, rozmawia z samorządowcami, a oficjalne statystyki zestawia z rzeczywistością. Nie boi się stawiać trudnych pytań, nie ocenia, ale nie zadowala się też ogólnikowymi diagnozami oderwanymi od lokalnych problemów. Szukając odpowiedzi, uważnie wsłuchuje się w głosy tych, którzy wyjechali, jak również tych, którzy pomimo ciężkiej sytuacji postanowili zostać. Z reporterską wnikliwością opisuje zastaną rzeczywistość, tworząc realistyczny portret Polski mniejszych miast i ich mieszkańców.
O autorze
Marek Szymaniak (ur. 1988) – dziennikarz i reporter. Publikował m.in. w „Dużym Formacie” i magazynie „Pismo”. Jest laureatem nagrody za reportaż prasowy przyznawanej przez jury Festiwalu Wrażliwego, zwycięzcą konkursu dla dziennikarzy „Pióro odpowiedzialności” oraz zdobywcą II miejsca w konkursie „Twarze ubóstwa” im. Bartosza Mioduszewskiego. Dwukrotnie znalazł się w finale konkursu stypendialnego Fundacji „Herodot” im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz trzykrotnie w finale Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej, m.in. za debiutancką książkę "Urobieni. Reportaże o pracy".
Źródło: własna
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.