Pozarządowe postulaty wyborcze. Dobre prawo dla organizacji społecznych
Wybory parlamentarne już 15 października. Publikujemy postulaty przygotowane przez organizacje pozarządowe. Tym razem propozycje rozwiązań prawnych, które miałyby ułatwić działania organizacjom społecznym. Przygotowane przez Forum Darczyńców.
Organizacje pozarządowe wraz ze skupionymi wokół nich ekspertkami i ekspertami opracowały szereg rozwiązań, którymi od wielu miesięcy chciały zainteresować polityków i polityczki.
Do autorów i autorek tych propozycji skierowaliśmy prośbę o odpowiedź na cztery pytania. Poniżej publikujemy materiały przygotowane przez poszczególne środowiska.
Ze szczegółowymi opisami prac i przygotowanych postulatów można się zapoznać na stronie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych - Propozycje obywatelskie dla Polski.
Jakie organizacje przygotowały postulaty?
Z inicjatywy Forum Darczyńców powstał Manifest i Rekomendacje dotyczące dobrego prawa dla organizacji społecznych. Dokumenty zawierają 16 fundamentalnych postulatów i 32 konkretnych rekomendacji kierunków rozwoju regulacji prawnych dotyczących organizacji społecznych. Manifest i rekomendacje są owocem dwuletniej pracy, w którą zaangażowało się w nią 250 osób z całej Polski z ponad 40 organizacji społecznych i ze świata akademickiego.
Podczas cyklu spotkań: seminariów z ekspertami/tkami oraz warsztatów z praktykami zastanawialiśmy się, jakich regulacji prawnych potrzebujemy, aby obywatele/lki mogli łatwo angażować się w sprawy publiczne i rozwijać fundacje i stowarzyszenia. Dodatkowo, nasze postulaty zostały dodatkowo skonsultowane oraz potwierdzone w badaniu przeprowadzonym wśród organizacji społecznych przez Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Czego dotyczą postulaty?
Manifest i rekomendacje to dwa osobne, ale powiązane ze sobą dokumenty. Manifest to wersja „dla zajętych” i zawiera trzy główne postulaty. Dopominamy się o:
- realny dialog obywatelski, w którym głos organizacji w sprawach publicznych będzie wysłuchany i uwzględniony.
- zniesienie utrudnień biurokratycznych i tworzenie prawa opierającego się na zaufaniu do obywateli.
- finansowanie działań społecznych i wspieranie filantropii.
Natomiast rekomendacje mają wymiar praktyczny i pokazują pożądany kierunek zmian w tematyce takiej jak: nadzór nad działalnością fundacji i stowarzyszeń, zakres sprawozdań i finansowanie działalności organizacji.
→ Przeczytaj: Pozarządowe postulaty wyborcze. Edukacja
→ Przeczytaj: Pozarządowe postulaty wyborcze. Prawa kobiet – prawa reprodukcyjne
→ Przeczytaj: Pozarządowe postulaty wyborcze. Praworządność [film]
→ Przeczytaj: Pozarządowe postulaty wyborcze. Prawa uczennic i uczniów [film]
→ Przeczytaj: Pozarządowe postulaty wyborcze. Media publiczne
→ Przeczytaj: Pozarządowe postulaty wyborcze. Kontrola nad służbami
→ Przeczytaj: Pozarządowe postulaty wyborcze. Prawa kobiet
→ Przeczytaj: Pozarządowe postulaty wyborcze. Ochrona klimatu
Na czym ma polegać zmiana? Jakie problemy rozwiązują postulaty?
Jesteśmy przekonani, że fundacje i stowarzyszenia stanowią azyl, w którym wszyscy możemy działać na rzecz spraw lub wartości, które są nam bliskie. Biurokracja, niejasne przepisy oraz atmosfera nieufności państwa wobec obywateli sprawia, że przestrzeń do działania fundacji i stowarzyszeń jest nieprzyjazna i pełna zagrożeń. Nie musi tak być. Manifest i Rekomendacje to drogowskaz dla polityków, co należy zmienić, aby każdy z nas mógł łatwo angażować się w sprawy publiczne i działać dla dobra wspólnego, a organizacje społeczne mogły się rozwijać. Proponujemy nową wizję prawa:
- opartego na zasadzie zaufania do obywateli,
- w której wątpliwości co do interpretacji przepisów dotyczących fundacji lub stowarzyszeń rozstrzyga się na rzecz obywatela/lki,
- w której głos i ekspercka wiedza fundacji i stowarzyszeń są uwzględnione w procesie tworzenia prawa,
- prawo dotyczące fundacji i stowarzyszeń jest adekwatne (pasuje do specyfiki i potrzeb), jasne i stabilne.
Czy udało się postulatami zainteresować komitety wyborcze i co z tego wyszło?
Podczas seminarium „Wybory 2023 a organizacje społeczne”, które zorganizowaliśmy 13 września, odbyła się debata z politykami/czkami Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi, którzy potwierdzili, że przepisy dotyczące fundacji i stowarzyszeń wymagają zmian w kierunku, jaki proponujemy, czyli uproszczenia oraz zapewnienia większego bezpieczeństwa prawnego organizacjom społecznym. Podkreślali też wagę dialogu obywatelskiego i otwartość na udział w organizacji w stanowieniu prawa. Obecni politycy/czki potwierdzili gotowość podpisania przez ich partie deklaracji dotyczącej podjęcia konkretnych działań. Zapewnienia padły również podczas dwustronnych spotkań Forum Darczyńców i OFOP z liderami ww. partii. Liczymy na to, że podpisanie tej deklaracji będziemy mogli ogłosić jeszcze w tym miesiącu.
CZYTAJ także: Organizacje przedstawiają postulaty, politycy obiecują je realizować >
Jednocześnie cieszy nas, że Koalicja Obywatelska uwzględniła już niektóre nasze postulaty w swojej wizji „100 Konkretów na 100 dni” (punkty 94 i 95 dotyczące przekazywania środków publicznych i zachęt do filantropii). Czekamy na konkrety od pozostałych partii.
Nadal trawa zbieranie podpisów organizacji społecznych pod Manifestem i Rekomendacjami. Jeśli wizja uproszczenia przepisów i oparcia ich o zasadę zaufania do obywateli jest Wam bliska, zapraszamy do złożenia podpisu (w imieniu Waszej organizacji) na poniższej stronie:
Ten artykuł ukazał się w cyklu „Wybory 2023”.
Zobacz inne materiały →
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.