Pozarządowe postulaty wyborcze. Ochrona klimatu
Wybory parlamentarne już 15 października. Publikujemy postulaty przygotowane przez organizacje pozarządowe. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi przygotowała i skierowała do czołowych polskich polityków i polityczek projekt ustawy o ochronie klimatu.
Organizacje pozarządowe wraz ze skupionymi wokół nich ekspertkami i ekspertami opracowały szereg rozwiązań, którymi od wielu miesięcy chciały zainteresować polityków i polityczki.
Do autorów i autorek tych propozycji skierowaliśmy prośbę o odpowiedź na cztery pytania. Poniżej publikujemy materiały przygotowane przez poszczególne środowiska.
Ze szczegółowymi opisami prac i przygotowanych postulatów można się zapoznać na stronie Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych - Propozycje obywatelskie dla Polski.
Kto pracował nad postulatami?
Projekt ustawy o ochronie klimatu przygotowała Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wraz z organizacjami partnerskimi. Ideę wprowadzenia ustawy popiera Koalicja Klimatyczna, tj. zrzeszenie 26 polskich organizacji ekologicznych działających dla klimatu .Projekt był dyskutowany m.in. podczas Tygodnia Klimatycznego, który odbył się w kwietniu 2023 roku.
Czego dotyczą postulaty?
Polska potrzebuje bezpieczeństwa klimatycznego. Wobec zachodzących zmian, bezpieczeństwo takie zapewni tylko jasna ścieżka odejścia od paliw kopalnych oraz plan, jak zmniejszyć negatywne efekty globalnego ocieplenia w naszym kraju. Szczegóły należy uregulować w ustawie o ochronie klimatu.
Projekt takiej ustawy Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi przedstawiła w kwietniu 2023 r. Nowe prawo zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne, dzięki uniezależnieniu Polski od dostaw paliw z zagranicy. Przyniesie też stabilność polityki klimatycznej i prawa na lata, niezależnie od zmian w rządzie.
Dzięki własnej polityce klimatycznej Polska zyska silniejszą pozycję negocjacyjną w Brukseli i na innych forach międzynarodowych.
Przedsiębiorcom da jasność, co do kierunku rozwoju ekonomicznego, przyczyni się do wzrostu konkurencyjności gospodarki oraz pozwoli tworzyć nowe miejsca pracy w jej zielonych sektorach.
Na czym ma polegać zmiana? Jakie problemy rozwiązują postulaty?
Przyjęcie ustawy o ochronie klimatu, której główne założenia to:
1. Wiążący cel neutralności klimatycznej do roku 2050, ścieżka dojścia do tego celu i budżety emisyjne
Projekt ustawy zakłada, że Polska osiągnie neutralność klimatyczną na swoim terytorium do roku 2050, później zapewni utrzymanie neutralności oraz będzie dążyła do osiągnięcia ujemnych emisji. W tym celu opracowane zostaną krajowy oraz sektorowe budżety emisyjne, ustanawiające pułapy emisji gazów cieplarnianych dla każdego roku. Doprowadzą one do stopniowego uniezależnienia się Polski od sprowadzania paliw kopalnych i osiągniecia bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o własne zasoby energetyczne.
2. Ochrona społeczeństwa przed zmianami klimatu (adaptacja) obowiązkiem rządu i samorządu
Ograniczeniom emisji, czyli łagodzeniu (mitygacji) zmian klimatu, muszą towarzyszyć odpowiednie działania adaptacyjne, czyli przystosowujące do negatywnych zmian, które już zachodzą lub są nieuchronne (np. lokalna retencja, eliminacja „betonozy” etc.). Projekt ustawy wymaga przygotowywania – na poziomie krajowym, wojewódzkim i lokalnym – planów adaptacji. Plany te zawierałyby obowiązkowo cele w zakresie ochrony przed zmianami klimatu, kierunki działań w zakresie ochrony, harmonogram i sposób finansowania zadań z nimi związanych, ocenę oddziaływania planu na środowisko oraz sposób monitoringu oraz sposobu wdrażania. Plany mogą ponadto zawierać m. in. ocenę instrumentów specjalnych, w tym ekonomicznych, do rozwiązywania problemów związanych ze zmianami klimatu, czy też szczegóły dotyczące kampanii informacyjnych w zakresie adaptacji.
3. Weryfikacja klimatyczna projektów inwestycyjnych oparta na zasadzie „nie czyń poważnej szkody”
Projekt ustanawia zasadę, zgodnie z którą działania służące adaptacji do zmian klimatu nie mogą przynosić poważnych szkód działaniom służącym redukcji emisji gazów cieplarnianych, a działania służące redukcji emisji gazów cieplarnianych (w tym w szczególności te służące osiągnięciu neutralności klimatycznej) nie mogą przynosić poważnych szkód działaniom służącym adaptacji do zmian klimatu. Projekt ustawy przewiduje przy tym poddanie działań, które mogą oddziaływać na osiągnięcie celu klimatycznego lub adaptację do zmian klimatu, tzw. weryfikacji klimatycznej. Polegałaby ona na ocenie ryzyka wyrządzenia poważnych szkód oraz wpływu na osiągnięcie celu klimatycznego lub adaptacji. Weryfikacji klimatycznej mogłaby przykładowo zostać poddana budowa portu lotniczego, zwolnienie podatkowe dla producentów kotłów grzewczych, dotacja Skarbu Państwa dla kopalni węgla kamiennego czy też wybetonowanie koryta Odry, a także powiązane z nimi działania legislacyjne i planistyczne.
ZOBACZ film
→ Przeczytaj: Pozarządowe postulaty wyborcze. Edukacja
→ Przeczytaj: Pozarządowe postulaty wyborcze. Prawa kobiet – prawa reprodukcyjne
→ Przeczytaj: Pozarządowe postulaty wyborcze. Praworządność [film]
→ Przeczytaj: Pozarządowe postulaty wyborcze. Prawa uczennic i uczniów [film]
→ Przeczytaj: Pozarządowe postulaty wyborcze. Media publiczne
→ Przeczytaj: Pozarządowe postulaty wyborcze. Kontrola nad służbami
→ Przeczytaj: Pozarządowe postulaty wyborcze. Prawa kobiet
4. Rada Ochrony Klimatu – niezależny organ ekspercki wspierający politykę klimatyczną państwa
Projekt ustawy zakłada utworzenie Rady Ochrony Klimatu (ROK) – niezależnego organu eksperckiego, którego zadaniem będzie inicjowanie, podejmowanie i wspieranie działań służących ochronie klimatu, w tym osiągnięcia celów klimatycznych. W przeciwieństwie do członków istniejącej już przy ministrze właściwym do spraw klimatu Państwowej Rady Ochrony Środowiska, powoływanych przez tego Ministra, członkowie ROK powoływani byliby większością 3/5 głosów (ponadpartyjny kompromis) w równej liczbie przez Sejm, Senat, Prezydenta oraz RPO. Do zadań Rady należałoby między innymi opiniowanie aktów prawnych, współpraca z organami administracji oraz organizacjami ekologicznymi, działalność edukacyjna i informacyjna, monitorowanie polityki klimatycznej, a także prognozowanie jej skutków. Za osiągnięcie celów klimatycznych, a także za przyjęcie krajowego budżetu emisyjnego, odpowiadałaby Rada Ministrów (a za przyjęcie budżetów sektorowych – odpowiedni jej członkowie).
5. Min. 1% PKB na osiągnięcie celu klimatycznego i ochronę społeczeństwa
Projekt przewiduje przeznaczanie wydatków w wysokości przynajmniej 1% PKB Polski (wartość aktualizowana co roku) na finansowanie zadań związanych z osiągnięciem celu klimatycznego oraz z adaptacją do zmian klimatu. Wydatki te dotyczą zarówno części budżetu państwa „klimat”, jak i działu „klimat” w innych częściach budżetu państwa.
6. Prawo do życia w bezpiecznym klimacie
Ustawa przyznaje każdemu prawo do życia w warunkach bezpiecznego klimatu. Prawo to obejmuje prawo do ochrony przed skutkami negatywnych zmian klimatycznych, a także prawo do domagania się od władz publicznych, osób fizycznych oraz prawnych wykonania ciążących na nich z mocy prawa obowiązków związanych z ochroną klimatu, a także zaniechania bezprawnego naruszenia lub zagrożenia naruszenia stanu klimatu.
Czy udało się postulatami zainteresować komitety wyborcze i co z tego wyszło?
Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi skierowała list do polityków i polityczek, w którym zwrócono uwagę m.in. na to, że tematy związane z ochroną klimatu są w niwielkim stopnku obecne w kampanii wyborczej.
– Jestem zaniepokojona tym, jak mało miejsca poświęca się w kampanii wyborczej najważniejszym kwestiom, łączącym wszystkich mieszkańców Polski niezależnie od preferencji politycznych – na przykład, naszemu bezpieczeństwu w obliczu zmiany klimatu i degradacji środowiska. Przyszły Prezes lub Prezeska Rady Ministrów będą musieli podjąć strategiczne i długofalowe decyzje w tym zakresie – napisała w liście do polityków Zuzanna Rudzińska Bluszcz, prezeska Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.
Adresaci i adresatki listu – wśród nich są m.in. Jarosław Kaczyński, Donald Tusk, Magdalena Biejat, Szymon Hołownia i Małgorzata Tracz – otrzymali of Fundacji opracowanie zatytułowane „Cztery żywioły”, gdyż propozycje zmian prawnych dotyczą czterech kluczowych obszarów.
Ten artykuł ukazał się w cyklu „Wybory 2023”.
Zobacz inne materiały →
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.