Potrzebujemy Waszej mądrości. Inauguracyjne posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego VIII kadencji [relacja]
Michał Braun i Maciej Kunysz współprzewodniczącymi Rady Działalności Pożytku Publicznego VIII kadencji. Za nami pierwsze posiedzenie nowego składu najważniejszego ciała dialogu rządu z organizacjami pozarządowymi.
To najliczniejsza Rada, ze wszystkich, które powołano w ponaddwudziestoletniej już historii tego ciała.
Pierwsze posiedzenie nowej RDPP odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów 19 listopada 2024 roku.
Ministrze Adrianie Porowskiej doradzać będzie 26 osób reprezentujących stronę rządową, pięć reprezentujących samorząd terytorialny i aż 31 członków i członkiń strony pozarządowej (pełen skład Rady na końcu artykułu).
Jesteście emanacją i spełnieniem mojego marzenia
Rada Działalności Pożytku Publicznego jest organem opiniodawczo-doradczym Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego (art. 35 ustawy o pożytku). Adriana Porowska, przewodnicząca KPP zainaugurowała pierwsze posiedzenie ósmej kadencji RDPP i wręczyła powołania jej członkom i członkiniom.
– Otwieramy nowy rozdziała w dialogu obywatelskim – rozpoczęła swoje wystąpienie ministra. Tłumaczyła, że Rada to najważniejsza przestrzeń do współpracy między administracją publiczną a trzecim sektorem. To miejsce jednoczy we wspólnego celu – w budowaniu silnego społeczeństwa obywatelskiego.
– Za mną stoi armia 10 milionów osób – mówiła Adriana Porowska, mając na myśli siłę, jaką jest społeczeństwo obywatelskie. Różnorodność jest największą siłą tego społeczeństwa i podobnie jest z członkami RDPP.
– Rada nie istnieje bez waszego zaangażowania, doświadczenia i pasji. Potrzebujemy państwa mądrości, doświadczenia energii i determinacji. Wierzę, że uda nam się wzmocnić pozycję sektora - tłumaczyła Ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego.
Ministra deklarowała twarde działania na rzecz tego co będzie postulowała RDPP. – Będę trzymać nogę między drzwiami a futryną aż się uda.
Przewodnicząca KPP zdaje sobie sprawę, że "nie zawsze będzie miło", że przed nią i Radą wiele wyzwań. Ale jest przekonana, że praca przyniesie wymierne efekty dla wszystkich.
→ Przeczytaj: Adriana Porowska: Nie będę ministrem paprotkowym [wywiad]
– Jesteście emanacją i spełnieniem mojego marzenia, wasze priorytety są moimi priorytetami – zapewniała, już po wręczeniu nominacji oraz po prezentacji wszystkich członkiń i członków Rady, Adriana Porowska.
Współprzewodniczący i pierwszy zespół
Pracami Rady Działalności Pożytku Publicznego zawiadują dwaj współprzewodniczący. Na te funkcję zostali wybrani Michał Braun, Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności (wskazany przez stronę rządowo-samorządową) oraz Maciej Kunysz z rzeszowskiego Stowarzyszenia EKOSKOP (wskazany przez stronę pozarządową).
Na posiedzeniu powołano też pierwsze zespół problemowy Rady. To Zespół do spraw Dialogu Obywatelskiego i spraw Regulaminowych. Jego przewodniczącym został Mateusz Wojcieszak, członek zarządu OFOP i prezes Pola Dialogu. Pierwszym zadaniem zespołu jest praca przy organizowaniu pozostałych zespołów: przygotowanie ich listy oraz obszarów pracy, ustalenie składów oraz przygotowanie odpowiednich uchwał.
Ludzie sektora nie tylko po stronie pozarządowej
Sama nowa Ministra do sprawa społeczeństwa obywatelskiego to osoba dobrze znana z działań w III sektorze (szczególnie wśród organizacji warszawskich). Ale silne związki z organizacjami mają nie tylko Przewodnicząca KPP i strona pozarządowa w Radzie – również pozostali uczestnicy dialogu wywodzą się z NGO-sów. Po stronie rządowej mamy np. Krzysztofa Dobiesa, dziś szefa gabinetu politycznego ministra sprawiedliwości, ale przez wiele lat związanego z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i Fundacją Avalon.
Przedstawiciele wskazani przez Adrianę Porowską są właściwie uzupełnieniem pozarządowego składu RDPP: reprezentują np. OSP (Przemysław Dąbrowski), środowiska organizacji bezdomnościowych (Jakub Wilczek), czy ukraińskich (Myroslava Keryk). Dodajmy do tego Jakuba Wygnańskiego i Ewę Kolankiewicz ze strony samorządowej.
Rząd jest w tej kadencji RDPP „mniejszością”. Jaki będzie to miało wpływ na pracę Rady? Przekonamy się wkrótce.
Zobacz też relację z posiedzenia, opublikowaną w serwisie KPP/DSO: 18 listopada 2024 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego ósmej kadencji
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.