86 razy większa kwota niż dziś. RDPP proponuje znaczne podniesienie limitu rocznych przychodów, w których należy się zmieścić, żeby móc prowadzić uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów. Trwa wymiana argumentów w sprawie nowelizacji artykułu 10a ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, zawierającego regulacje dotyczące UEPIK.
Rada (…) pozytywnie opiniuje kierunek zaproponowanych zmian w zakresie zwiększenia limitu finansowego umożliwiającego stosowanie przez organizacje pozarządowe uproszczonej ewidencji kosztów i przychodów (UEPiK).
Projekt opiniowany przez RDPP to Komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Pisaliśmy o nim m.in. w informacji: UEPIK i kluby sportowe. Ruszyły prace nad projektami.
2 miliony euro jak u przedsiębiorców
Rada uznaje, że proponowany limit 1 000 000 zł, jako nieuzasadniony, jest za niski i powinna być to większa kwota, którą Rada proponuje wyznaczyć na poziomie co najmniej 2 000 000 zł.
Należy zwrócić uwagę, że znacząca część podmiotów gospodarczych, które prowadzą działalność gospodarczą, uczestnicząc w obrocie i mając na niego wpływ, podlegają zwolnieniu z pełnych ksiąg rachunkowych do kwoty 2 mln euro przychodu.
Rada zwraca uwagę, że limit 2 mln euro przychodu stosowany jest przy zwolnieniu z prowadzenia ksiąg rachunkowych "znaczącej części podmiotów gospodarczych, które prowadzą działalność gospodarczą". Rada nie widzi uzasadnienia dla stosowania innego limitu w przypadku NGO-sów, a różnicowanie ich sytuacji postrzega jako sprzeczne z zaleceniami zawartymi w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, dokumentach Rady Europy i Komisji Weneckiej, czy Rady Praw Człowieka ONZ.
Potrzebne zmiany w rozporządzeniach
Rada zwraca uwagę na problem błędnego założenia w uzasadnieniu projektu, iż proponowane w projekcie ustawy zmiany nie wymagają zmiany aktów wykonawczych.
Rada w uchwale wylicza rozporządzenia, które należy zmienić w związku z nowym kształtem artykułu 10a w ustawie o pożytku. Potrzeba zmian w rozporządzeniach wynika m.in. z przewidzianego w projekcie nowelizacji dopuszczenia organizacji pożytku do kręgu podmiotów mogących stosować UEPIK, a także z wątpliwości, które pojawiają się przy korzystaniu z UEPIK i jednoczesnej realizacji zadań publicznych.
Rada wskazuje więc na konieczność dostosowania następujących aktów wykonawczych:
- Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 października 2018 r. w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez niektóre organizacje pozarządowe oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego
- Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów rocznego sprawozdania merytorycznego oraz rocznego uproszczonego sprawozdania merytorycznego z działalności organizacji pożytku publicznego
Rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań, co najmniej poprzez zmianę załączników 3 i 4, w zakresie o którym mowa w §4, by faktycznie umożliwić organizacjom stosującym UEPiK możliwość korzystania z dotacji ze środków publicznych;
- Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 listopada 2018 r. w sprawie obowiązku badania sprawozdań finansowych organizacji pożytku publicznego.
Mimo, że w uchwale nie oceniono negatywnie propozycji umożliwienia OPP korzystania z UEPIK, to jednak Rada sugeruje "aby kompleksowe zmiany w tym zakresie, w tym związane z proponowaną zmianą dotyczącą wykreślenia w art. 10 a ust. 1 punkt 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, pozostawić do rozstrzygnięcia i prac zespołu ds. uproszczeń prawnych dla NGO działającego przy Minister ds. Społeczeństwa Obywatelskiego".
Zobacz pełen tekst uchwały RDPP
Źródło: Strona internetowa RDPP, uchwały
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.