Kontrola dotacji - jak się przygotować? Właściwy opis dokumentów księgowych
Otrzymanie dotacji od administracji publicznej, w tym samorządu, to obowiązek prowadzenia odpowiedniej dokumentacji. Jej elementem jest nie tylko posiadanie określonych dokumentów, ale także ich specjalny opis. Jak należy opisywać dokumenty księgowe?
Organizacje pozarządowe korzystają ze środków samorządowych. Realizują zadania publiczne i otrzymują dotacje. Samorząd może sprawdzić czy przekazane środki zostały wydane prawidłowo. Żeby tak było, konieczne jest trzymanie się odpowiednich reguł księgowania wpływów i wydatków. Przedstawiamy wybrane problemy, które mogą się pojawić przy dokumentowaniu dotacji oraz sposoby radzenia sobie z nimi, wypracowane przez doradczynie i doradców Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, SCWO.
Od tego warto zacząć
Jeśli opisane poniżej szczegółowe zagadnienia wydają się Wam trudne i nieczytelne, warto zapoznać się z ogólnymi informacjami dotyczącymi księgowości w organizacjach pozarządowych. Informacje te zbieramy w PORADNIK.NGO.PL w dziale: Księgowość w NGO. Polecamy!
PROBLEM: Jak opisywać dokumenty księgowe prowadząc wybraną formę księgowości?
Czy występują różnice w opisie dokumentów księgowych pomiędzy organizacjami prowadzącymi pełną księgowość a organizacjami prowadzącymi uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów? Czy mamy jakieś wzory opisu dokumentów księgowych dla podmiotów prowadzących wybraną formę księgowości?
Organizacje mają wybór
Zacznijmy od przypomnienia. Organizacje pozarządowe mają dwie możliwości prowadzenia księgowości:
- stosują się do zasad opisanych w ustawie o rachunkowości – prowadzą tzw. pełną księgowość
- stosują księgowość podatkową czyli uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów (UEPIK), opisaną w ustawie o pożytku publicznym i wolontariacie (art.10a) i rozporządzeniu o sposobie prowadzenia UEPIK.
Każdy z przytoczonych sposobów prowadzenia księgowości ma więc inną podstawę prawną warunkującą sposób i wymagania co do zasad prowadzenia rachunkowości.
Więcej o pełnej księgowości oraz UEPIK w PORADNIK: Pełna księgowość oraz Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów dla organizacji pozarządowych.
OPIS DOKUMENTÓW. Pełna księgowość
W przypadku organizacji prowadzących pełną księgowość obowiązek oraz sposób opisu dokumentów księgowych wynika bezpośrednio z ustawy o rachunkowości.
Artykuł 22 ust. 1 ustawy o rachunkowości wskazuje, że każdy dowód księgowy powinien być:
- rzetelny, to jest zgodny z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczej, którą dokumentuje,
- kompletny, zawierający co najmniej dane określone w art. 21 ustawy o rachunkowości (zapisy tego art. umieszczono poniżej): to z zapisów tego artykuły wynika bezpośrednio obowiązek opisu dokumentów,
- wolny od błędów rachunkowych.
zobacz też w PORADNIK: Co to są dokumenty księgowe, jak się je opisuje i przechowuje?
W celu zapewnienia, że warunki te są spełnione, przed przekazaniem dokumentu do zaksięgowania należy dokonać jego kontroli:
a) merytorycznej - polegającej na sprawdzeniu zgodności treści dokumentu z rzeczywistym przebiegiem opisywanej w nim transakcji (czyli działania, wydarzenia które dokument opisuje, potwierdza). Ze względu na charakter tej czynności zazwyczaj jest ona dokonywana przez pracowników merytorycznych;
b) formalno-rachunkowej - mającej na celu ustalenie, czy dane liczbowe zawarte w dokumencie nie zawierają błędów matematycznych. Ponadto w ramach kontroli formalnej ocenia się, czy operacja udokumentowana jest prawidłowym typem dowodu księgowego oraz czy zawiera on wszystkie niezbędne elementy. Kontrola ta dokonywana jest przez księgową/księgowego.
Po przeprowadzeniu kontroli dokumenty przekazuje się do dekretacji, polegającej na:
- umieszczeniu na dokumencie numeru, pod którym będzie ujęty w księgach rachunkowych,
- wskazaniu sposobu ujęcia kwot z dokumentu na kontach księgowych,
- określeniu daty zaksięgowania dokumentu,
- umieszczeniu podpisu osoby dokonującej dekretacji dokumentu.
Elementy, jakie powinien zawierać prawidłowy dokument księgowy, określone zostały w art. 21 ustawy o rachunkowości. Stanowi on, iż dowód księgowy powinien zawierać co najmniej:
1) określenie rodzaju dowodu i jego numeru identyfikacyjnego,
2) określenie stron (nazwy, adresy) dokonujących operacji gospodarczej,
3) opis operacji oraz jej wartość, jeżeli to możliwe, określoną także w jednostkach naturalnych,
4) datę dokonania operacji, a gdy dowód został sporządzony pod inną datą - także datę sporządzenia dowodu,
5) podpis wystawcy dowodu oraz osoby, której wydano lub od której przyjęto składniki aktywów,
6) stwierdzenie sprawdzenia i zakwalifikowania dowodu do ujęcia w księgach rachunkowych przez wskazanie miesiąca oraz sposobu ujęcia dowodu w księgach rachunkowych (dekretacja), [a także] podpis osoby odpowiedzialnej za te wskazania.
Artykuł 21 ustawy o rachunkowości reguluje także, które z ww. elementów oraz pod jakimi warunkami mogą się nie pojawiać na opisie dokumentów (zobacz tekst ustawy o rachunkowości - KLIKNIJ).
Podsumowanie
Każdy dokument księgowy organizacji powinien być zatwierdzony pod względem merytorycznym i formalno-rachunkowym przez osobę do tego upoważnioną i opisany w sposób niepozostawiających wątpliwości co do klasyfikacji danego wydatku, źródeł jego finansowania i zgodności z celami statutowymi.
OPIS DOKUMENTÓW. Uproszczona ewidencja
W przypadku organizacji prowadzących uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów rozporządzenie wymaga prowadzenie ewidencji w sposób przejrzysty, rzetelny i trwały na podstawie prawidłowych i rzetelnych dowodów, które stanowią podstawę wpisu do ewidencji.
Katalog dowodów księgowych oraz sposób postępowania z nimi znajdziemy w § 7 rozporządzenia i dalszych paragrafach. Podstawowy katalog zawiera pkt 3 paragrafu 7.
Dowody księgowe muszą być sporządzone w języku polskim. Treść dowodu musi być pełna i zrozumiała przy czym dopuszczalne jest stosowanie ogólnie przyjętych skrótów.
Podsumowanie
Z rozporządzenia w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji nie wynika obowiązek opisywania (kontroli, zatwierdzania i dekretowania) dokumentów księgowych stanowiących podstawę wpisu do UEPIK.
Jak wskazano powyżej organizacje prowadzące UEPIK nie muszą trzymać się tak precyzyjnych wskazań dotyczących opisu dokumentów jak organizacje prowadzące pełną księgowość. Wymogi dotyczące opisu mogą wynikać jednak z dokumentacji, która pojawia się przy udzielaniu dotacji. Poniżej opisujemy dla przykładu zasady, które stosowane są w Warszawie.
Organizacja pozarządowa prowadząca UEPIK, decydując się na realizację zadań publicznych zleconych przez m.st. Warszawa, po podpisaniu umowy musi stosować jej zapisy. Jednym z nich jest opis dokumentów księgowych z zastosowaniem wzoru.
[warszawski] Wzór opisu dokumentów księgowych
1. „Kwota w wysokości ………… zł sfinansowana ze środków Miasta Stołecznego Warszawy zgodnie z umową nr ………………………………. "
2. „Kwota w wysokości ………… zł sfinansowana z innych środków finansowych zgodnie z umową nr ………………………………. Pozycje faktury rozliczane w ramach umowy ……”
3. Numer pozycji z kosztorysu, którego dotyczy wydatek.
4. Poniższe oświadczenia wraz z podpisami (czytelnymi, w przypadku braku pieczątek) osób odpowiedzialnych za sprawy dotyczące rozliczeń finansowych organizacji, stowarzyszeń zwykłych lub podmiotu, o którym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy
„Sprawdzono pod względem formalnym, merytorycznym i rachunkowym”
„Ujęto w księgach rachunkowych na wyodrębnionym koncie.”
„Akceptuję do zapłaty”
5. W przypadku umów zleceń/ o dzieło/ list płac obowiązuje dodatkowa adnotacja:
Potwierdzam zapoznanie się z treścią Informacji dotyczącej rozliczenia wykonania zadania publicznego, Oświadczenia i Wzoru opisu dokumentów księgowych
Zobacz cały wzór umowy stosowany w Warszawie, który jest źródłem podanego wyżej sposobu opisania dokumentów [KLIKNIJ].
W Warszawie mamy więc do czynienia z sytuacją, że mimo braku obowiązku (wynikającego z ustawy o pożytku oraz z rozporządzenia o UEPIK) dokumenty związane z realizacją zadania publicznego muszą być opisywane według wzoru nawet przez organizacja prowadzące uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.
Co oczywiste, ten sam wzór zastosują też organizacje prowadzące pełną księgowość.
Opis dokumentów. Ustalamy z grantodawcą, zaglądamy do umowy
Jak przykładowo wskazaliśmy powyżej, wymogi dotyczące opisywania dokumentów mogą w przypadku dotacji wynikać nie tylko z ustaw i rozporządzeń, ale również z lokalnych dokumentów, takich jak stosowanie przy zlecaniu zadań wzory umów. Wymogi dotyczące opisywania dokumentów mogą się więc różnić w zależności od gminy. Organizacje pozarządowe korzystające z dotacji od samorządu, muszą sprawdzać w swoich gminach jak należy opisywać dokumenty. Wskazówki powinny znaleźć się w dokumentacji konkursowej. Możecie też uzyskać je po prostu kontaktując się ze swoim samorządem.
Dotacje od administracji a UEPIK - bywa różnie
Organizacje pozarządowe z różnych miejsc Polski mogą też spotkać się z sytuacją, kiedy administracja publiczna w ogóle nie będzie dopuszczała prowadzenia uproszczonej ewidencji i korzystania z dotacji. Z opisanego wyżej przykładu Warszawy wynika, że miasto stołeczne nie widzi tu problemu. Jednak inne gminy mogą inaczej interpretować przepisy. Sprzeczność ta pojawiła się już na samym starcie funkcjonowania przepisów o UEPIK, i chociaż ówczesne Ministerstwo Rodziny (odpowiedzialne wtedy za przepisy z ustawy o pożytku) przedstawiło interpretację korzystną dla uproszczonej ewidencji i NGO-sów, to jednak nigdy nie stała się ona powszechna.
Warto więc zwrócić się do swojego samorządu lub innego organu administracji, z którego dotacji korzystamy, czy w ogóle dopuszcza łączenie UEPIK z dotacjami. Oczywiście najlepiej zrobić to jeszcze zanim zaczniemy ubiegać się o środki.
zobacz poprzedni artykuł w cyklu "Kontrola dotacji - jak się przygotować?" - ZNIKAJĄCE FAKTURY
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23