Kontrola i nadzór w organizacji pozarządowej. Czym się różnią?
Gdy prowadzimy organizację pozarządową, podlegamy różnym przepisom prawa i obowiązkom. Zostały także wyznaczone podmioty, które mogą sprawdzić, jak sobie radzimy z wypełnianiem tych obowiązków. Mają one uprawnienia kontrolne lub nadzorcze. Czym się to różni? Wyjaśniamy.
Stowarzyszenia i fundacje podlegają nadzorowi oraz kontroli ze strony różnych urzędów, instytucji, a także sponsorów. Kontrola i nadzór nie oznaczają tego samego.
Kontrola w organizacji pozarządowej
Kontrola oznacza, że nadzorujący (np. starosta) ma prawo ustalić, zbadać według określonych procedur, czy organizacja działa zgodnie z prawem.
Kontrola = sprawdzenie stanu faktycznego (bez możliwości ingerencji w działalność)
Uprawienia kontrolne wobec stowarzyszeń i fundacji mają m.in.: Państwowa Inspekcja Pracy, Inspekcja Sanitarna, Prokuratura, Urzędy kontroli skarbowej, Najwyższa Izba Kontroli, Regionalna Izba Obrachunkowa.
WIĘCEJ o uprawnieniach kontrolnych tych podmiotów przeczytasz tutaj >
Kontrola może też wynikać ze specyfiki prowadzonych działań, np. w sprawie realizacji wniosku i wydatkowania dotacji udzielonej przez sponsora.
Nadzór w organizacji pozarządowej
Nadzór jest pojęciem szerszym niż kontrola. Jeśli z przeprowadzonej kontroli wynika, że np. organizacja łamie prawo, to nadzorujący może ingerować w działalność organizacji. Samo prawo kontroli nie daje takich uprawnień, nie pozwala ingerować w działalność organizacji.
Nadzór = kontrola + ingerencja
Nad stowarzyszeniami i fundacjami nadzór (a więc także kontrolę) mają organy administracji samorządowej i rządowej.
Przepisy nieco odmiennie regulują kwestie nadzoru w odniesieniu do stowarzyszenia oraz fundacji.
Nadzór nad fundacjami ma:
- minister właściwy ze względu na zakres działania i cele fundacji (właściwy minister powinien zostać wskazany w statucie fundacji),
- właściwy ze względu na siedzibę fundacji starosta (lub prezydent miasta na prawach powiatu).
Nadzór nad stowarzyszeniami ma:
- właściwy ze względu na siedzibę stowarzyszenia starosta powiatu (lub prezydent miasta na prawach powiatu),
- w stosunku do stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego kontrolę może przeprowadzić wojewoda.
Co oznacza, że organizacja podlega nadzorowi lub kontroli?
Oznacza to, że powinniśmy dostarczyć organowi nadzoru, któremu podlegamy, we właściwym terminie, sprawozdanie ze swej działalności (tak jest w przypadku fundacji) lub udzielić niezbędnych wyjaśnień (w przypadku stowarzyszenia).
Oprócz składania sprawozdań lub wyjaśnień organ nadzoru ma też prawo do przeprowadzenia kontroli naszej organizacji.
Nadzór wykonywany przez organy samorządu terytorialnego i sądy obejmuje badanie (kontrolę) działalności stowarzyszenia pod względem legalności (zgodności z prawem i statutem). Organy te nie powinny natomiast wnikać w kwestię celowości, rzetelności czy gospodarności tej działalności. Chyba, że jest to kontrola związana z realizacją projektu, który stowarzyszenie realizuje w ramach przyznanych środków publicznych.
Organizacje pożytku publicznego podlegają dodatkowemu nadzorowi ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego. Nadzór ten jest sprawowany w zakresie prawidłowości korzystania ze szczególnych uprawnień przyznanych organizacjom pożytku publicznego.
Nadzór nad organizacjami pożytku publicznego, działającymi w zakresie ratownictwa i ochrony ludności w zakresie realizacji zadań zleconych i prawidłowości korzystania z uprawnień sprawuje minister właściwy do spraw wewnętrznych (MSWiA).
Minister sprawujący nadzór może zlecić kontrolę organizacji pożytku publicznego. Szczegółowy tryb kontroli został opisany w ustawie. Ponadto organizacje pożytku publicznego są zobowiązane składać ministrowi sprawozdania ze swojej działalności.
WIĘCEJ o nadzorze nad organizacjami i kontrolach czytaj w Poradniku ngo.pl >
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23