Wiązać się czy nie? Związki zawodowe w organizacjach pozarządowych
Jak łączyć pracę z misją? Czego mamy prawo wymagać od naszego pracodawcy, jak możemy pilnować swoich granic? Czym są dobre warunki pracy w organizacji pozarządowej? Być może na te pytania pomogą odpowiedzieć związki zawodowe.
Często słyszymy, że w organizacjach pozarządowych pracuje się „dla idei”, czytamy pełne podziwu wywiady z czołowymi działaczami i działaczkami rozmaitych NGO-sów, a o pracy w III sektorze mimowolnie zaczynamy myśleć jak o życiowej misji. W społecznej wyobraźni aktywiści i aktywistki jawią się jako ideowcy, osoby pełne pasji, energii i gotowości do poświęcenia dla Sprawy. A jednak, nie licząc wolontariuszy i wolontariuszek, aktywizm to dla nich również praca. Praca zarobkowa.
Wypaleni aktywiści
W kwietniu zeszłego roku przeprowadziliśmy w portalu ngo.pl debatę dotyczącą wypalenia aktywistycznego. Jej uczestnicy i uczestniczki wskazywali, że kultura pracy w polskich organizacjach pozarządowych sprzyja wypaleniu. Czynniki, które szczególnie na nie narażają, to m.in. traktowanie działalności społecznej w kategoriach misji, a także niestabilne warunki zatrudnienia, niskie płace czy nielimitowany czas pracy.
Gdy nasza aktywność zawodowa jest jednocześnie życiową misją, może się okazać, że trudno nam oddzielić czas pracy od czasu na odpoczynek, relaks, rodzinę.
Zdarza się, że nigdy nie wychodzimy z biura – w końcu idee, które stoją za naszą działalnością, to część naszej tożsamości, nie możemy więc odłożyć ich na półkę, gdy kończymy dzień pracy. Wymagamy od siebie dużo, trudno przychodzi nam stawianie granic i negocjowanie warunków z naszym pracodawcą, który często jest również naszym dobrym znajomym, a przynajmniej osobą, która podziela nasze ideały. Jednocześnie formalne warunki zatrudnienia rzadko kiedy rekompensują te trudności.
Jak łączyć pracę z misją? Czy działanie w organizacji, której wartości podzielamy, musi koniecznie odbywać się ze szkodą dla naszego życia prywatnego? Czego mamy prawo wymagać od naszego pracodawcy, jak możemy pilnować swoich granic? Czym są dobre warunki pracy w organizacji pozarządowej?
Łączmy się, rozmawiajmy!
Odpowiedzią na te pytania mogą być związki zawodowe – instytucje, które powstają zazwyczaj wśród osób zatrudnionych w jednym zakładzie lub sektorze po to, by chronić interesy pracowników. Być może potrzebujemy podobnej samoorganizacji wśród aktywistów i aktywistek, którzy najlepiej znają specyfiką pracy w NGO-sach.
Upowszechnienie tej formy oddolnej organizacji mogłoby stworzyć platformę do rozmowy, wymiany doświadczeń, wspólnego szukania rozwiązań i solidarnego sprzeciwiania się takim zjawiskom, jak mobbing czy (auto)wyzysk.
Sprzyjałoby także swobodnej rozmowie o kwestiach wynagrodzenia, form zatrudnienia czy czasu pracy, które wciąż często stanowią tabu w miejscach, gdzie pracuje się „dla idei”.
Jakie jeszcze są plusy zakładania związków zawodowych w organizacjach, a jakie mogą być niebezpieczeństwa? Czy ta forma samoorganizacji pracowników ma szansę zadziałać w specyficznym kontekście III sektora? A może wymaga pewnych modyfikacji, by można ją było z powodzeniem przenieść z wielkich zakładów pracy do organizacji pozarządowych?
Na te i wiele innych pytań dotyczących związków zawodowych w organizacjach pozarządowych, chcemy sobie razem z Wami odpowiedzieć w naszej lipcowej dyskusji. Zapraszamy do debaty!
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl
Źródło: własna
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.