Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło w Portalu gov.pl usługę, dzięki której pod dowolnym dokumentem można złożyć wiele podpisów – tzn. podpisać dokument profilami zaufanymi kilku osób. Może być to sposób na złożenie podpisów pod sprawozdaniem finansowym organizacji pozarządowej.
Sprawozdanie i podpisy elektroniczne
Zgodnie z ustawą o rachunkowości pod sprawozdaniem finansowym podpisuje się osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz wszyscy członkowie organu zarządzającego. W przypadku organizacji pozarządowych w większości przypadków są to wszyscy członkowie zarządu. W 2019 r. sprawozdania sporządzamy, podpisujemy i składamy w formie elektronicznej. Podpis elektroniczny może być podpisem kwalifikowanym – usługą płatną, która przy wieloosobowym zarządzie oznacza dla NGO koszt 1000-2000 zł. Wygląda na to, że kosztu tego będzie można uniknąć.
Podpisz dokument elektronicznie - wykorzystaj podpis zaufany
Usługa dostępna jest w Portalu gov.pl. W jej opisie znajdziemy wyraźna sugestię, że można ją wykorzystać do podpisywania sprawozdań. „Dzięki usłudze możesz np. podpisać sprawozdanie finansowe” – przeczytamy w Portalu gov.pl.
Jak znaleźć usługę? Ze strony głównej gov.pl trzeba kliknąć w tekst „Podpisz dokument elektronicznie”.
przejdź bezpośrednio do strony z usługą: Podpisz dokument elektronicznie - wykorzystaj podpis zaufany (Poral gov.pl)
Udostępniona usługa umożliwia:
- podpisanie dokumentu, który jeszcze nie ma podpisu
- sprawdzenie podpisów lub podpisanie dokumentu podpisanego przez kogoś innego.
Oznacza to, że z pomocą tej usługi można złożyć kilka różnych podpisów (podpisy kilku osób) pod jednym dokumentem,co jest wymagane przy podpisywaniu sprawozdań finansowych w organizacjach pozarządowych, bo zwykle mają one wieloosobowe zarządy.
Podpisany dokument można zachować w swoim komputerze lub zostawić w profilu organizacji na ePUAP. „Podpis” w tym przypadku to profil zaufany (ePUAP), który może bezpłatnie założyć sobie każdy obywatel.
Więcej o profilu zaufanym ePUAP w kontekście organizacji pozarządowych pisaliśmy w informacji: Profil zaufany (ePUAP). Po co i jak go założyć?
Udostępniona usługa pozwala uniknąć kosztów (kosztów opłaty za podpis kwalifikowany) przy podpisywaniu sprawozdania finansowego organizacji. Wymagane jest jednak, żeby wszyscy członkowie zarządu mieli profile zaufane.
Sprawozdania finansowe 2019 - co dalej?
Samo podpisywanie sprawozdania finansowego to jednak nie jedyna komplikacja, która występuje po wprowadzeniu obowiązku sporządzania elektronicznych sprawozdań. Wciąż nie ma stworzonych przez administrację bezpłatnych narzędzi do ich tworzenia. Nie ma też oficjalnego komunikatu wydanego przez administrację skarbową i Krajowy Rejestr Sądowy, że udostępniona przez Ministerstwo Cyfryzacji usługa zalecana jest organizacjom pozarządowym przy realizacji obowiązku sprawozdawczego w 2019 r.
Portal ngo.pl śledzi rozwój sytuacji. Będziemy starali się na bieżąco informować o pojawiających się ułatwieniach, a także przygotować podpowiedzi jak w praktyce najlepiej wykorzystać dostępne narzędzia.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.