Do 31 marca większość organizacji pozarządowych musi mieć sporządzone i podpisane sprawozdanie finansowe. Należy zebrać podpisy ELEKTRONICZNE wszystkich członków zarządu oraz osoby odpowiedzialnej za prowadzenie ksiąg rachunkowych. Zwracamy na to uwagę, bo w praktyce wygląda to nieco inaczej niż w latach ubiegłych.
31 marca mamy podpisane sprawozdanie
Czytając ustawę o rachunkowości dowiemy się, że sprawozdanie finansowe sporządzamy i podpisujemy do 31 marca (w przypadku NGO, których rok obrotowy jest tożsamy z kalendarzowym). Ustawa wskazuje, że pod sprawozdaniem podpisuje się „kierownik jednostki”, a jeśli jednostką kieruje organ wieloosobowy, to wszyscy członkowie tego organu. Pod sprawozdaniem podpisuje się też osoba odpowiedzialna za prowadzenie ksiąg rachunkowych.
"Wszyscy członkowie organu" - to w przypadku NGO-sów najczęściej WSZYSCY członkowie zarządu organizacji.
Elektroniczne podpisy informują o dacie podpisania
W 2019 r. nastąpiła znacząca zmiana jeśli chodzi o formę sporządzania sprawozdania i formę jego podpisywania. Wszystko robimy elektronicznie, co było już tematem wielu informacji w portalu (zobacz odesłania na końcu artykułu). Konsekwencja tej zmiany jest taka, że moment złożenia podpisu pod sprawozdaniem bardzo łatwo zweryfikować. Nie złożymy podpisu elektronicznie bez zapisania kiedy został on złożony.
Jak było w 2018 r. i wcześniej
W ubiegłych latach, kiedy sprawozdanie można było podpisać na papierze, prawdziwa data złożenia podpisu pod sprawozdaniem była trudna do zweryfikowania. Organizacje pozarządowe wiedziały, że sporządzenie i podpisanie sprawozdania MUSI nastąpić do 31 marca. Jednak jeśli zdarzyło im się tak naprawdę zrobić to później, wpisywały datę właściwą i niewiele było przypadków, w których prawda mogła wyjść na jaw (weryfikacja mogła nastąpić, kiedy do NGO po 31 marca wchodziła kontrola skarbowa, co nie zdarzało się często).
Ostrzegamy i namawiamy
W 2019 roku elektroniczne sporządzanie i podpisywanie sprawozdań uniemożliwia opisane wyżej działanie. Jeśli chcemy, żeby data na sprawozdaniu i przy podpisach była prawidłowa musimy NAPRAWDĘ trzymać się ustawowego terminu. Musimy też zebrać w tym terminie wszystkie wymagane podpisy!
Zwracamy więc szczególną uwagę na coś co w poprzednim okresie wydawało się mniej istotną formalnością. Mimo, że przepisy ustawy o rachunkowości nie zmieniły się jeśli chodzi o datę sporządzania i podpisywania sprawozdań, a także krąg osób zmuszonych do podpisania tego dokumentu, to jednak praktyka zmienia się i to znacznie.
Mimo, że urzędy skarbowe nie będą prawdopodobnie surowo karać za podpisy ze złą datą – znacznie ważniejsze jest przecież samo zatwierdzenie i przekazanie urzędowi skarbowemu sprawozdania w terminie – to jeśli chcemy zrobić wszystko jak trzeba i spać spokojnie, powinniśmy zwrócić uwagę na ten aspekt obowiązków sprawozdawczych.
Sporządźmy i podpiszmy sprawozdania finansowe do 31 marca! Mamy na to jeszcze 2 i pół tygodnia.
Informacje przydatne przy sporządzaniu i podpisywaniu sprawozdań finansowych organizacji pozarządowych w 2019 roku (poniżej - przeczytaj też).
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.